Pierwszy raz podmiana lakieru UV lakierem dyspersyjnym staje się realna i w pełni możliwa. Lakier AMCA 7818-50 niemieckiej firmy Varcotec GmbH już podczas wstępnych testów pokazał swoje liczne zalety. Praktyczne potwierdzenie przyszło z pierwszymi pełnonakładowymi pracami na kartonach typu GC, GD oraz GT, zrealizowanymi w kilku drukarniach offsetowych.
Bezpośrednie porównanie tych zleceń, wydrukowanych i uszlachetnionych obydwoma technikami, sprawia wizualnie oraz haptycznie, dotykowo bardzo zbliżone wrażenie.
Wartość połysku AMCA jest mniejsza maksymalnie o 10 punktów w porównaniu do lakieru UV i transferu 5 gram. Wraz z zastosowaniem aniloksu o większej pojemności różnica maleje i zmierzone parametry obu lakierów zbliżają się. Najlepsze rezultaty osiąga się dla cylindrów o transferze 6-7 gram.
Połysk dyspersji jest stały na niezadrukowanym podłożu oraz miejscach o dużym nasileniu farby i nie maleje wraz z czasem. Wartości zmierzone po 24 i 48 godzinach są stabilne z ewentualnym średnim spadkiem dosłownie o 1 punkt połysku.
AMCA wykazuje szybkie schnięcie, pozwala na druk z dużymi prędkościami i odkładaniem w wysokie stosy. Lakier wykazuje wysoką odporność mechaniczną.
Podczas druku kilku porównawczych zleceń na maszynach z dwoma wieżami zauważono, że w pełni można zrezygnować z primera na pierwszym zespole lakierującym.
W porozumieniu ze zleceniodawcą, akceptując niewielkie obniżenie połysku opakowania lub innego typu druku, AMCA 7818 przynosi znaczne oszczędności kosztów produkcji.
Dla zakładów z jedną wieżą i lakierujących UV offline daje możliwość zakończenia procesu w jednym przelocie.
Właścicielom maszyn konwencjonalnych z dwiema wieżami umożliwia pominięcie jednej wieży, rezygnację z primera i zastąpienie lamp UV suszeniem ciepłym powietrzem, ewentualnie z IR do maksymalnie 10%.
Przy drukowaniu farbami UV, ich suszeniu po zespołach drukujących, stosując AMCA nie ma konieczności zastosowania lamp UV na wykładaniu.
Poza oszczędnością energii lakier ten przynosi kolejne, istotne zalety. W porównaniu do technologii UV redukuje zagrożenie migracji i zapachu. Daje większą elastyczność powleczenia kartonu i mniejsze ryzyko odprysków przy wykrawaniu i bigowaniu. Pozwala na zastosowanie tańszych zmywaczy i form lakierujących używanych przy zabezpieczaniu dyspersją. Redukuje czas narządu. Ma mniej wymagań dotyczących magazynowania, wydłuża okres przydatności przechowywanego lakieru oraz daje większą ekologiczność produktu końcowego, jego kompostowalność.
AMCA 7818 spełnia wszelkie aktualne wymogi dotyczące opakowań produktów spożywczych.
Bez wątpienia to produkt innowacyjny, szczególnie wspomagający redukcję kosztów. Z powodzeniem może również być zastosowany do wysokojakościowego uszlachetniania opakowań i akcydensów.
Dystrybutorem produktu na terenie Polski jest firma Printline Sp. z o.o. / printline@printline.pl
Artykuł sponsorowany