„Lepiej za mniej” – w odpowiedzi na megatrendy
1 Jan 1970 08:55

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Metsä Board jest europejskim numerem jeden pod względem możliwości produkcyjnych tektury na pudełka składane (FBB) oraz powlekanych papierów celulozowych z włókien pierwotnych (z ang. zwanych kraft-linerami) do produkcji tektury falistej. W jednej z należących do Metsä Board papierni w Äänekoski rozpoczął się montaż nowej linii do przekrawania na arkusze, dzięki której zakład będzie mógł elastyczniej reagować na rosnący popyt na tektury MetsäBoard Pro FBB Bright i MetsäBoard Prime FBB Bright. Produkty te idealnie wpisują się w zainicjowaną kilka lat temu koncepcję „Better with less” („Lepiej za mniej”), stanowiącą odpowiedź Metsä Board na rynkowe megatrendy. 

Metsä Board wchodzi w skład Grupy Metsä, która jest producentem wysokiej jakości produktów wytwarzanych głównie z drewna pozyskiwanego z odnawialnych zasobów leśnych w Skandynawii, zarządzanych zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. 79% fińskich lasów posiada certyfikaty PEFC lub FSC (średnia światowa to 10%), więc drogę drzew – od ścięcia do produktu gotowego – można prześledzić w systemie kontroli pochodzenia produktu. 

W ofercie Grupy znajdują się produkty powstające w procesie przetwarzania drewna; firma produkuje m.in.: chusteczki higieniczne, papiery do pieczenia, karton i papier, włókna celulozowe oraz tarcicę i drewno konstrukcyjne. Metsä Board jest jedną z pięciu firm tworzących Grupę (pozostałe to Metsä Tissue, Metsä Fibre, Metsä Wood oraz Metsä Forest). Spółką matką Metsä Group jest Metsäliitto Cooperative, która pozostaje własnością 103 tys. właścicieli lasów w Skandynawii. 

Metsä Board jest europejskim numerem jeden pod względem możliwości produkcyjnych tektury na pudełka składane (FBB) oraz powlekanych papierów celulozowych z włókien pierwotnych (z ang. zwanych kraftlinerami) do produkcji tektury falistej. Jest także dostawcą celulozy i czołowym światowym producentem podłoży do tapet. Wartość rocznej sprzedaży firmy, realizowanej do 100 krajów na całym świecie, oscyluje w granicach 2 mld euro, a jej moce produkcyjne wynoszą 35% rynkowej produkcji 3,8 mln ton tektury FBB rocznie oraz 32% z całkowitej ilości 2,1 mln ton kraft-linerów rocznie. Firma zatrudnia 2400 pracowników i posiada 8 fabryk w dwóch krajach: papiernie Simpele, Äänekoski, Kyro (Kyrökoski), Tako (Tampere) i Kemi oraz zakłady produkcji mas papierniczych w Joutseno i Kaskinen w Finlandii, a także papiernię i celulozownię w Husum w Szwecji.

Im mniej, tym lepiej

W lutym br. grupa dziennikarzy branżowych miała możliwość odwiedzenia papierni w Äänekoski, której roczne możliwości produkcyjne kartonów FBB sięgają 255 tys. ton. 

Maszyna papiernicza o długości 170 m jest wyspecjalizowana w wytwarzaniu tektury MetsäBoard Pro FBB Bright (z białym, niepowlekanym spodem) w zakresie gramatur 185-350 g/m2 oraz MetsäBoard Prime FBB Bright (z powlekanym spodem) w zakresie gramatur 170-330 g/m2. 

Obie tektury są wytwarzane zgodnie z ideą „Better with less” – oferują wysoką sztywność i odporność przy możliwie niskiej gramaturze, charakteryzują się również wysoką czystością, dzięki której mają doskonałe parametry higieniczne i sensoryczne. Tektura MetsäBoard Pro FBB Bright jest wykorzystywana przede wszystkim w opakowaniach na wyroby czekoladowe, cukiernicze oraz farmaceutyczne. MetsäBoard Prime FBB Bright to produkt najczęściej spotykany w przypadku opakowań luksusowych i w zastosowaniach graficznych. Nie zmieniają zapachu, smaku ani koloru zapakowanej czy serwowanej w nich żywności, co potwierdzają regularnie przeprowadzane przez Metsä Board testy, do których rocznie jest zużywanych 120 kg czekolady – produktu bardzo wrażliwego na działanie czynników zewnętrznych. „Better with less” to odpowiedź Metsä Board na aktualne megatrendy rynkowe, silnie oddziałujące na branżę opakowaniową, takie jak rosnąca świadomość ekologiczna i dotycząca bez- pieczeństwa oraz jakości żywności, urbanizacja, życie w biegu, wzrost ilości gospodarstw jednoosobowych czy rozwój rynku e-commerce. Oprócz wspomnianego już bezpieczeństwa zapakowanej w kartony Metsä Board żywności i tańszego ze względu na niższą gramaturę opakowania, w idei „Better with less” mieści się również mniej emisji CO2 ze względu na produkcję zgodną z koncepcją zrównoważonego rozwoju, mniej odpadu w całym łańcuchu dostaw oraz mniejszą kompleksowość produktu. Obecnie już jedna czwarta żywności jest pakowana w wyroby z pierwotnych włókien drzewnych, a ich zastosowanie dynamicznie rośnie w obszarze opakowań dla restauracji i cateringu, w których Metsä Board stosuje specjalne powłoki ekobarierowe, umożliwiające serwowanie w nich żywności suchej i tłustej, a po dodatkowym przetworzeniu także żywności płynnej. 

W papierni w Äänekoski rozpoczął się montaż nowej linii do przekrawania na arkusze, dzięki której zakład będzie mógł elastyczniej reagować na rosnący popyt na kartony serii MetsäBoard Pro FBB Bright i MetsäBoard Prime FBB Bright. Inwestycja spowoduje wzrost rocznej wydajności krajalni o około 40 tys. ton – do łącznej wartości 120 tys. ton. Wartość inwestycji wynosi 11 mln euro. Oprócz nowego przekrawacza arkuszy inwestycja obejmuje także dodatkową automatyzację zainstalowanych przekrawaczy oraz urządzenia do transportu i przechowywania zwojów. Nowa linia do przekrawania na arkusze zostanie zainstalowana w już działającej krajalni, a jej uruchomienie jest planowane na wrzesień br.

Zgodnie z FSSC 22000

Dla właścicieli marek produktów spożywczych istotne jest, aby cały łańcuch dostaw przestrzegał jednolitych procedur bezpieczeństwa żywności. Najpowszechniejszym systemem jest ISO/FSSC 22000, zatwierdzony przez organizację GFSI (Global Food Safety Initiative). Określa on wymagania wobec kompleksowego systemu bezpieczeństwa żywności, który spełnia oczekiwania zarówno klientów przedsiębiorstwa, jak i konsumentów. 

Dzięki stosowaniu norm zatwierdzonych przez GFSI branża spożywcza może zapewnić bezpieczeństwo żywności na całym świecie. Zgodnie z nim pracują już trzy papiernie należące do Metsä Board: Kyro, Äänekoski i Husum. We wszystkich zakładach Metsä Board wdrożony jest system bezpieczeństwa żywności ISO 22000, a zakład w Simpele spełnił wymagania FSSC 22000 już w 2017 roku. Pozyskany certyfikat zgodności dowodzi, że zakłady Metsä Board kompleksowo zapewniają bezpieczeństwo swoich produktów, które mogą być używane do wymagających zastosowań takich jak bezpośredni kontakt z żywnością.

Kompleksowe wsparcie klientów

Jak informowaliśmy w lutowym Opakowaniu, Metsä Board dysponuje zespołami ds. usług opakowaniowych, które wspólnie z klientami opracowują lżejsze, bardziej przyjazne środowisku i wydajne opakowania. Ostatnio zespoły te za sprawą dwóch nowych pracowników zostały wzbogacone o dodatkowe kwalifikacje w dziedzinie projektowania.

Iiro Numminen, któremu w Metsä Board powierzono stanowisko structural packaging designer, pracuje jako projektant konstrukcyjny od niemal 8 lat i ma dogłębną wiedzę odnośnie do przetwarzania tektury i narzędzi cyfrowych. Nieustannie poszukuje nowych, innowacyjnych zastosowań materiałów z włókien drzewnych. Jego innowa- cyjny projekt „Stretching Inner Part” został zwycięzcą konkursu „Metsä Board Better with Less – Design Challenge” w 2018 roku. 

Pro Nemus – dla lasów

W czerwcu ub.r. w zakładzie w Äänekoski otwarto specjalne centrum dla zwiedzających Pro Nemus (Dla lasów). Wizyta w nim to jak spacer po lesie. Pro Nemus oferuje zupełnie nowy rodzaj doświadczeń leśnych: łącząc wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość, prawdziwą przyrodę i doświadczenia, Pro Nemus opowiada odwiedzającym o możliwościach, jakie ma do zaoferowania przemysł leśny oraz o tym, jak fińskie drewno przekształca się w różnego rodzaju produkty. Świat potrzebuje odpowiedzialnie produkowanych materiałów odnawialnych – mówi Ilkka Hämälä, prezes i dyrektor generalny Grupy Metsä. – Nasza firma chce być coraz bardziej aktywna w rozwoju działań związanych z leśnictwem i wykorzystaniem lasów. Centrum dla zwiedzających pozwala nam pokazać, jak to się dzieje. Pro Nemus po łacinie oznacza „dla lasów”. Centrum oferuje niezapomniane wrażenia, zabierając zwiedzających w wirtualne podróże do papierni i terenów leśnych Grupy Metsä. Prawdziwe drzewa, żywe zielone ściany i nowoczesne powierzchnie drewniane wyznaczają linię przestrzeni wystawienniczych, które wprowadzają zwiedzających w ekosystem bioproduktów papierni i celulozowni, a także w produkty przemysłu leśnego. Jedną z najbardziej imponujących instalacji jest ciemna interaktywna przestrzeń opisująca zrównoważone użytkowanie lasów. W lobby uwagę zwiedzających zwraca efektowna instalacja zaprojektowana przez studentów Uniwersytetu Aalto, Uusi kulottuvuus (kontrolowany pożar). Centrum dla zwiedzających, zbudowane z elementów Kerto LVL, stanowi architektoniczne nawiązanie do produktów drewnianych projektowanych przez Grupę Metsä. Kolumny i belki Kerto LVL, jak również obrobione powierzchnie sklejki pozostały widoczne jako część całej wystawy. Drewniany budynek o powierzchni 1000 metrów kwadratowych został wybudowany bardzo szybko – w zaledwie 214 dni dzięki prefabrykowanym przez partnera Grupy Metsä elementom Kerto LVL.  AN