Liczy się makaron… ale też jak prezentuje się opakowanie 
1 Jan 1970 09:45

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Opakowania makaronów w kartonach lub w torebkach to obszar działania maszyny SOMIC 424 DT w firmie Innviertler Teigwaren w Ort, miejscowości w pobliżu granicy niemiecko-austriackiej. Hans-Peter Aigner i jego żona Romana Kerber to czwarte pokolenie, które prowadzi tę wysokowydajną firmę zarządzaną w oparciu o koncepcję lean.

8000 ton różnych odmian makaronów może rocznie wytwarzać i pakować ten zakład produkcyjny. 400 artykułów, 80 formatów opakowań i gabaryty od 300 do 1000 gramów – takie ramy wyznaczył Aigner dla swojej nowej maszyny do pakowania zbiorczego. Chociaż działamy głównie jako dostawca dla dużych firm – wyjaśnia właściciel – czas pandemii i masowe zakupy z nią związane pokazały, że musimy być bardziej elastyczni i uwzględniać również handel detaliczny artykułami spożywczymi. Zdecydowanie więc elastyczność i możliwość szybkich zmian były impulsem do nowej inwestycji.

Czysto i szybko

Innviertler Teigwaren nie jest producentem towarów przeznaczonych dla dyskontów czy sklepów spożywczych – firma stawia na ekologię i elastyczność. Niezbędna jest możliwość przetwarzania małych, kilkutonowych partii w celu pakowania w zestawy mieszane przez maszynę typu case packer. Nowo powstające zestawy nie mogły już być pakowane ręcznie. Zanim maszyna SOMIC została oddana do użytku, na stanowisku do pakowania było zatrudnionych od trzech do czterech osób. W Innviertler mamy prawie 100-procentowe zatrudnienie. Znalezienie nowych pracowników jest niemal niemożliwe. Dzięki automatycznemu pakowaniu producent makaronu uwolnił się od tego problemu: To ogromna ulga, jaką czujemy w obszarze pakowania zbiorczego dzięki tej maszynie. Torebki są automatycznie wprowadzane do maszyny. Ręczne odbieranie produktu zostało wyeliminowane, ponieważ teraz kompletnie i równo spakowany karton wychodzi z maszyny.

  Specjalne wymagania co do formatu – żaden problem

W przypadku SOMIC 424 DT firma wykorzystuje maszynę typu cover/tray o wydajności do 150 opakowań na minutę. Fabrycznie skonfigurowano 15 różnych formatów. Maszyna oferuje teraz pożądaną elastyczność dla mieszanych grup produktów w torebkach o gramaturze od 300 do 1000 gramów oraz dla pojedynczych grup w układach od 1x6 do 2x6. Także rozmiary kartonów mogą być różne, bo ważnym czynnikiem było wymaganie, aby wszystkie opcje były otwarte. Dla przykładu: obecnie jeden z klientów w Wielkiej Brytanii zamówił kartony z zawartością dokładnie trzech paczek, co jest dość nietypową koncepcją w porównaniu z austriackimi standardami, gdzie dominują opakowania zbiorcze z dziesięcioma lub dwunastoma zestawami w kartonie. Współpraca z SOMIC w tym przypadku okazała się pożądana wkrótce po uruchomieniu. Wspólnie z ekspertami od kartonów z firmy SOMIC zaprojektowaliśmy odpowiednie pudełko dla brytyjskiej specyfikacji. Na tym nie koniec, Aigner widzi kolejne potrzeby: Od sektora handlu spodziewamy się również w przyszłości nowych wyzwań dla opakowań zbiorczych. Na chwilę obecną jednak tematy te nie mogą być ujawniane.

Technologię SOMIC charakteryzuje elastyczność: produkty są rozdzielane z dwóch taśm buforowych i podawane do maszyny. Po przejściu przez wałek wyrównujący do kolektora wachlarzowego trafiają jednolicie ukształtowane opakowania i są przenoszone do kolejnego zespołu grupującego. Bardzo mi się podoba to, że makaron jest precyzyjnie układany, całość wpychana na tacę, następnie na makaron nakładane jest tekturowe wieczko. Działa to bezbłędnie we wszystkich kartonach i konfiguracjach, jakie mamy. Pudełka są starannie uformowane i sklejone. Jestem usatysfakcjonowany, maszyna działa dokładnie tak, jak tego potrzebuję. Właściciel przed podjęciem decyzji był dobrze poinformowany. Jeszcze zanim przejął rodzinny biznes, w czasie swojej nauki i praktyki zawodowej miał kontakt z różnymi rodzajami maszyn pakujących. Mój mistrz pakowania Albert pokazał mi maszyny różnych producentów – w tym SOMIC. Pracowałem z tymi maszynami w tamtym czasie i dobrze poznałem zalety tej pakowarki w praktyce.

Szybka zmiana formatu

Obsługa za pomocą panelu dotykowego szybko stała się rutyną. Wygodny panel dotykowy pozwala w prosty sposób poprzez intuicyjne menu wybrać potrzebne funkcje i uzyskać komunikaty informacyjne. Zostaliśmy bardzo dobrze przeszkoleni przez technika, który szczegółowo objaśnił wszystkie etapy działania maszyny. Czyszczenie, wyświetlanie parametrów lub informacyjne lampki sygnalizacyjne to tylko kilka słów kluczowych tego szkolenia. Temat przezbrajania maszyny został szczególnie dobrze przećwiczony, ponieważ w Innviertler Teigwaren format zmienia się trzy razy dziennie.

Dział pakowania Innviertler szybko opanował nową technologię. Prosty system SOMIC QuickChange, precyzyjna instrukcja obsługi i dobrze ponumerowane części zamienne ułatwiają przezbrojenie maszyny. Bardzo pomocne są również wózki na części zamienne wyposażone w system plug-in, dzięki czemu można je łatwo wyjąć i starannie uporządkować. W końcu są to cenne narzędzia, ważne dla sprawnego działania maszyny. Odpowiednie przechowywanie tych części jest po prostu częścią Dobrej Praktyki Produkcyjnej – podkreśla Aigner.

Dobrze wyposażony na przyszłość

Jako producent makaronów ekologicznych firma bardzo poważnie traktuje wszystkie zadania związane z ochroną zasobów. Dzięki SOMIC 424, która zdecydowanie prowadzi do oszczędności surowców i energii, w tym sprężonego powietrza, firma może teraz z pewnością zyskać kilka dodatkowych punktów. Wysokiej jakości kartony przyczyniają się do dobrej obsługi w handlu detalicznym żywnością, ale właścicielowi to nie wystarczy. Aigner myśli o przyszłej optymalizacji procesu cięcia. Klienci Innviertler Teigwaren już czerpią korzyści z nowej maszyny, ponieważ obecnie wdrażane jest dwuczęściowe opakowanie, pokrywa + taca, które umożliwia przejrzystą i atrakcyjną prezentację ekspozycji w handlu detalicznym.

Nowa maszyna została zainstalowana w lutym 2021 roku. Aigner był pozytywnie zaskoczony również uruchomieniem: Maszyna została dostarczona na czas. W ciągu jednego dnia przenośniki zasilające zostały ustawione i po kolejnym dniu roboczym poświęconym na ustawienie maszyny mogliśmy natychmiast przystąpić do produkcji. Wszystkie nowo dodane zadania, których nie mogą rozwiązać nasi operatorzy maszyn w codziennej eksploatacji, są rozwiązywane przez technika z centrali SOMIC w Amerang za pomocą zdalnej obsługi. Technik loguje się przez bezpieczne połączenie VPN i rozwiązuje zadanie zdalnie. To bardzo profesjonalne.

Somic w Polsce

Firmę Somic reprezentuje od 2019 r. grupa BOSKY, specjalizująca się od ponad 25 lat w automatyzacji procesów pakowania. Realizując swoją misję na polskim rynku BOSKY kieruje się podobnymi zasadami, co niemiecki producent: rzetelna obsługa i profesjonalne doradztwo.

Zapraszamy do odwiedzenia stoiska firmy BOSKY podczas tegorocznych targów Warsaw Pack – 26-28 kwietnia w Nadarzynie.

Artykuł sponsorowany

SOMIC Verpackungsmaschinen GmbH & Co. KG
Am Kroit 7-11  I  83123 Amerang, Germany  I  tel.: +49 8075 916-0  
e-mail: sales@somic.de  I  www.somic.de/en/

BOSKY  I  ul. ks. P. Ściegiennego 262Y  I  25-116 Kielce, Polska
tel.: + 48 41 334 04 04  I  e-mail: somic@bosky.pl
www.bosky.pl