Małe buteleczki, wielki popyt
1 Jan 1970 10:47

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Gerhard Schubert GmbH zainstalowała kompaktową linię pakującą TLM w fabryce Mast-Jägermeister SE, niemieckiego producenta słynnych na cały świat likierów ziołowych. Ta decyzja to pokłosie gwałtownego wzrostu popytu na produkt sprzedawany w 20-mililitrowych buteleczkach „Mini Meisters”. Wcześniej używana przez niemieckie przedsiębiorstwo linia pakująca w saksońskim Kamenz przestała radzić sobie z jego zaspokajaniem.

„Mini Meisters” firmy Jägermeister zyskały popularność na całym świecie. Obecnie firma monopolowa z dolnosaksońskiego regionu Wolfenbüttel trafia ze swoim sztandarowym produktem do ponad 140 krajów na całym świecie. Wzrostowi zapotrzebowania na alkohol w małych buteleczkach towarzyszyła rosnąca presja klientów, by firma rozszerzyła gamę dostępnych formatów opakowań – takich jak sprzedawany w USA 10-pak, który stworzono jako uzupełnienie typowych zestawów zawierających 9 i 24 buteleczki. 

Wolna linia pakująca sprawia problemy

Rosnąca sprzedaż popularnego likieru ziołowego postawiła pod znakiem zapytania dalsze możliwości logistyczno-produkcyjne zakładu w Kamenz. Wcześniej buteleczki z likierem transportowano poza halę produkcyjną, manualnie przepakowywano na tekturowe tacki zbiorcze i okręcano folią kurczliwą. Ponieważ jednak linia napełniająca musiała przyspieszyć tempo pracy w związku z napływem zamówień, nieuniknione było pojawienie się problemu wąskiego gardła w dziale pakowania, które negatywnie wpłynęło na wydajność zakładu. Dodajmy też, że producent – oprócz przyspieszenia procesu pakowania i zwiększenia skali produkcji – oczekiwał również stworzenia opakowania bardziej współczesnego i atrakcyjnego pod względem wizualnym. 

Presja czasowa i rosnący popyt skłoniły firmę do rozpoczęcia w lutym 2019 r. poszukiwań nowego dostawcy, który mógłby zarówno zagwarantować elastyczność, jak i dostarczyć systemy ciągłej automatyki o wysokim poziomie wydajności. Decyzja została podjęta w krótkim czasie, a wybór padł na wszechstronną maszynę pakującą ładowaną od góry (TLM) dostarczoną przez firmę Gerhard Schubert. 

Zautomatyzowana, wydajna i ekologiczna

Efektem bliskiej współpracy firm Mast-Jägermeister SE oraz Schubert był również wspólny projekt nowego opakowania zbiorczego bez tworzyw sztucznych. Producentowi likierów bardzo zależało na utrzymaniu tradycyjnego wizerunku marki i uczynieniu ostrożnego kroku w przyszłość nie tylko na drodze inwestycji w technologię robotyczną, ale także w nowe materiały i formaty opakowań. Skutkiem tego jest całkowita zmiana wzornictwa zarówno pudełka kartonowego na wielopaki, jak i większego zbiorczego opakowania transportowego, a także ich przeprojektowanie pod potrzeby zautomatyzowanych procesów pakujących. Opakowanie na wielopaki posiada od teraz powiększony obszar do zadruku, który producent może wykorzystać w celu reklamy marki w punktach sprzedaży detalicznej. 

Roboty sterują procesami

Aby osiągnąć najwyższy poziom precyzji wymaganej przy pakowaniu wymyślnych kartonów zbiorczych, firma Mast-Jägermeister wykorzystuje od niedawna w Kamenz pierwszą zrobotyzowaną, wszechstronną linię maszyn TLM. Jej sercem jest system Transmodul. W trakcie całego procesu – począwszy od złożenia kartonu, przez jego zapakowanie, aż po zamknięcie – kartony są umieszczane pojedynczo na robotach transportujących Transmodul. Kluczowa dla osiągnięcia łagodnego przeładunku produktów i najwyższej jakości opakowania jest niezakłócona współpraca między robotami podającymi i transportującymi. System Jägermeister TLM został idealnie dopasowany do nowej koncepcji pakowania i do przyszłych wymogów rynku. Pojemniki z buteleczkami likieru trafiają obecnie na rynek w atrakcyjnych kartonach umieszczonych w etykietach rękawowych.

Unikalna elastyczność i kompaktowość

W skład linii pakującej firmy Jägermeister wchodzą cztery kompaktowe maszyny TLM. Butelki do stacji wstępnego grupowania na początku linii są dostarczane już napełnione, zamknięte, zaetykietowane oraz odpowiednio ustawione. Następnie robot F2 transportuje je ze stacji zbiorczej do łańcuchów grupujących; po zgromadzeniu pożądanej liczby buteleczek i ich właściwym uszeregowaniu kolejny robot F2 umieszcza je w jednym z wcześniej złożonych opakowań na wielopaki. Zanim napełnione kartony zostaną sklejone i zamknięte, system sprawdza jeszcze, czy znalazła się w nich odpowiednia liczba butelek. 

W trzech kolejnych krokach gotowe wielopaki są przewożone, grupowane wstępnie i pakowane do transportowych kartonów zbiorczych, które również zostały wcześniej przygotowane. Jeden robot F2 umieszcza wielopaki w kartonach zbiorczych, a kolejny zamyka je i umieszcza na przenośniku wyprowadzającym. 

Nowoczesna technologia w atrakcyjnej formie

System TLM można w wyjątkowo prosty i szybki sposób dopasować pod potrzeby różnych formatów opakowań, dlatego w swojej klasie wydajności uchodzi on za wyjątkowo elastyczny i kompaktowy. A ponieważ fabrykę firmy Jägermeister w Kamenz odwiedzają często wycieczki z przewodnikiem, nowy właściciel pomalował go typowymi dla siebie kolorami. Teraz linia idealnie wpisuje się w wizerunek marki tego czołowego producenta likierów ziołowych na świecie. 

Odbiór nowej linii pakującej Schuberta przez Mast-Jägermeister SE miał miejsce w październiku 2019 r., a pierwsze nowe opakowania zeszły z niej zaledwie dwa tygodnie później. Jesteśmy dumni z tego rozwiązania do pakowania i z zaangażowania naszego zespołu w Kamenz w jego przygotowanie – mówi Bettina Riemenschneider-Schilling, szefowa działu butelkowania i zarządzania łańcuchem dostaw w Mast-Jägermeister SE. Dzięki bliskiej kooperacji dwóch firm Jägermeister wykonała wielki krok w kierunku technologii robotycznej. 

Na podstawie materiałów firmy Gerhard Schubert opracował TK