Małe programy o dużych możliwościach…
1 Jan 1970 13:57

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Niejednokrotnie na łamach „Opakowania” opisywany był program TL-Karton, który premierę miał w 2011 roku. To zajmujący niewiele miejsca (60 MB) program wspomagający głównie projektowanie opakowań, rozwijany przez polską firmę. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwość, z jaką użytkownik generuje projekt opakowania. Słowo „generuje” jest tu jak najbardziej na miejscu, ponieważ podstawowe moduły programu wymagają jedynie wprowadzenia parametrów opakowania, po czym program w ułamku sekundy prezentuje gotową siatkę opakowania. Z czasem pojawiły się funkcje takie jak rysowanie, wstawianie tekstu, linii konstrukcyjnych itp., ale to już osobny temat...

Nie tylko standardy...

Podstawowa baza opakowań to wzory FEFCO/ECMA. Zawiera 160 wzorów. Ciekawą opcją są jednak też wzory niestandardowe, tym bardziej, że nie są zamknięte w jednym module, a klient może aktywować dosłownie „na sztuki” szablony z tej listy.

Wśród 14 niestandardowych opakowań mamy takie wzory jak pokazane na zdjęciu 2. Są one rozwinięciem wzoru FEFCO 0715. W pierwszym z nich kratownica jest mocniejsza niż we wzorze FEFCO, natomiast drugi to opcja z 4 celami zamiast 6. Pojawiło się również pudełko na pizzę – proste i często spotykane. Zaletą tego makra jest to, że po podaniu wymiarów i ewentualnie długości skosu program sam dobierze, jakiej wielkości powinny być zamki w dolnej i górnej części, by wszystko się dobrze składało, a wzór wpisywał się w prostokąt.

Na kolejnym zdjęciu widzimy najprostszy z 3 standów, które oferuje program. Jego zalety to szybkość składania i niewielka ilość części (półki są częścią korpusu). Program rysuje za nas wszystkie części składowe standu. Pozostałe 2 standy to bardzo złożone i wymagające dużo czasu na złożenie konstrukcje, jednak w zamian otrzymujemy wytrzymały i elegancki stand.

Kiedy zachodzi potrzeba, by włączyć do programu własny pomysł...

Nietypowym rozwiązaniem jest możliwość włączenia do programu wzoru opakowania, który sami zaprojektujemy. Po zakupie programu klient może zlecić dołączenie do bazy wzorów niestandardowych własny szablon, którego często używa i chce, by program mógł generować rysunki na jego podstawie. Przekazuje wówczas producentowi oprogramowania założenia jego szablonu, w zamian otrzymuje program rozszerzony o własny wzór! Jest to rozwiązanie droższe od opakowań dostępnych w programie, ale taki szablon będzie dostępny tylko dla niego.

Może by tak program sam obliczył,ile użytków zmieści się na arkuszu?

Całkiem niedawno TL-Karton otrzymał nową metodę rozmieszczania użytków na arkuszu – „rozłożenie optymalne”. Do tej pory użytkownik musiał określić liczbę użytków poziomo i pionowo, jaką chce rozmieścić na arkuszu. Nowa metoda wymaga podania jedynie arkusza, minimalnych akceptowalnych marginesów i opcjonalnie marki czołowej. Jeżeli jest taka potrzeba, możemy rozsunąć użytki, zmieniając odległości między nimi ze standardowego 0 mm na większą wartość.

Jeżeli pozostawimy użytki na tzw. wspólnych nożach, program zlikwiduje nakładające się na siebie linie noży, by przy obliczaniu ceny wykrojnika nie zawyżał ich długości.

Jakie plany na przyszłość?

Dwa lata temu opisywaliśmy nowy moduł „Zaawansowanych kalkulacji cenowych”, jaki pojawił się w programie. Pozwala stosunkowo szybko policzyć koszt produkcji opakowania. Przedstawia kompleksową wycenę z podziałem na koszt materiału, druku, lakierowania itp.

Trwają prace nad rozbudową tego modułu, by użytkownik mógł obliczyć koszt i liczbę potrzebnych kartonów zbiorczych (jeżeli mają zastosowanie) oraz liczbę palet, na których kartony zbiorcze – lub bezpośrednio opakowania – będą układane.

Program TL-Karton jest programem 32-bitowym, dlatego bez problemu pracuje na systemie Windows XP lub nawet starszych jego wersjach. Ale tworzona jest wersja 64-bitowa, by lepiej wykorzystać możliwości nowszych systemów.

„CAAS” – trzymaj rękę na pulsie

Program CAAS powstał jako pomoc dla firm produkujących opakowania. Dzięki niemu możemy uporządkować pracę i mamy większą kontrolę nad procesem produkcji. Baza programu składa się z 4 tablic: Klienci, Zlecenia, Magazyn (materiał) i Maszyny.

Tablica klientów pamięta dane naszych klientów, które możemy w dowolnym czasie modyfikować. Tablica magazynu pozwala wprowadzić materiały, jakich używamy w produkcji (zazwyczaj tekturę falistą i litą). Podajemy typ tektury, wymiary arkusza oraz cenę. W tablicy maszyn wprowadzamy maszyny sztancujące, jakich używamy w firmie.

Wprowadzając zlecenie program korzysta z 3 pozostałych tablic, umożliwiając wybór klienta, materiału oraz maszyny, na jaką zostanie skierowane zlecenie. Dodatkowo użytkownik ustala między innymi parametry takie jak: data zamówienia, planowany termin wykonania, status zlecenia, nakład itp. Później, w trakcie procesu produkcji, zmieniany jest status zlecenia, np.: „w przygotowaniu”, „w produkcji”, „zrealizowane”...

Użytkownik, wyświetlając listę zleceń, może ją posortować na przykład wg terminu, statusu... Dzięki temu osoba odpowiedzialna za produkcję posiada informacje, jakie zlecenia są najpilniejsze, na jakim etapie produkcji są poszczególne zlecenia czy które zlecenia należy wydać kurierowi...

Przydatną funkcją jest Statystyka. Pozwala uzyskać informacje na temat obrotów i zysków firmy na przestrzeni miesięcy/lat. Możemy uzyskać nawet informację, jaki obrót generują poszczególni klienci, jaki obrót generują poszczególne maszyny oraz wykorzystanie poszczególnych materiałów w kolejnych miesiącach/latach.

Na stronie http://www.tldesign.pl/download.htm można ściągnąć wersje testowe programów TL-KARTON oraz CAAS i aktualizacje programu TL-KARTON.

Opracowano na podstawie materiałów firmy TL Design