Metsä Board: Husum robi różnicę
1 Jan 1970 12:36
Koncern Metsä Board dopracował koncepcję swojej gamy tektur na opakowania spożywcze. Dzięki urucho-mieniu nowej linii do wytwarzania tektur na pudełka składane w szwedzkim Husum firma zwiększyła swe możliwości w zakresie produkcji najwyższej jakości kartonów opakowaniowych.
Przemysł barów szybkiej obsługi typu fast food, wykorzystujący włókna pierwotne i rozwijający się organicznie, jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także wygrywa z materiałami alternatywnymi. Dlatego jestem pewien, że tektury produkowane w papierni Husum mają fantastyczną przyszłość – mówi Pasi Piiparinen, wiceprezes w firmie Metsä Board.
Rodzina produktów wykonanych z kartonu Carta Dedica przeznaczonego do kontaktu z żywnością powstaje na nowej linii do wytwarzania tektur na pudełka składane, która rozpoczęła pracę w szwedzkiej papierni Husum na początku bieżącego roku. Jak twierdzi Piiparinen, nowa maszyna zaliczyła dobry start, dzięki czemu Metsä Board szybko zyskała możliwość produkcji najwyższej jakości tektury. Muszę przyznać, że nowa jakość naprawdę bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła – mówi Piiparinen.
Minęło wiele czasu, od kiedy w Europie ostatni raz oddano do użytku całkowicie nową linię do produkcji kartonów na pudełka składane, dlatego obecni klienci Metsä Board – a także wielu potencjalnych – śledzili ten proces z wielkim zainteresowaniem. Klienci nie tylko oczekują nowych produktów wysokiej jakości, takich jak te z gamy Carta Dedica. Teraz, gdy produkcja tektur do zastosowań gastronomicznych została przeniesiona do Husum, Metsä Board zyskała zdolność zoptymalizowania ich procesów produkcyjnych w swoich fińskich papierniach. Z tego powodu klienci mogą oczekiwać poprawy dostępności również innych naszych produktów.
Oprócz kartonów Carta Dedica nowa maszyna BM1 do produkcji tektury w Husum służy do wytwarzania tektur Carta Solida, które trafiają głównie na rynki amerykańskie. Jest to możliwe dzięki fantastycznym systemom logistycznym, które są w naszej dyspozycji. W Husum mamy własną morską zatokę, z której możemy wysyłać produkty bezpośrednio do odbiorców.
Maszyna BM2 w Husum produkuje linery o wysokiej białości Modo Northern Light, które również stanowią element oferty tektur falistych dla przemysłu spożywczego firmy Metsä Board. Te wszystkie tektury tworzą wspólnie unikatowe portfolio. Cała koncepcja została doskonale przyjęta – mówi Piiparinen.
Aby doprowadzić ofertę do perfekcji, Metsä Board buduje obecnie linię do ekstruzji polietylenu, która stanie obok nowej tekturnicy. Jej uruchomienie odbędzie się w pierwszej połowie 2017 r. Wtedy struktura Husum będzie idealna. Ale klienci nie muszą czekać do 2017 r., aby otrzymać powlekaną polietylenem tekturę Carta Dedica, ponieważ obecnie jesteśmy w stanie dostarczać ją po obróbce u zewnętrznych partnerów.
Na zimnie kubki się pocą
Jarkko Tuominen, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Metsä Board wyjaśnia, dlaczego bariery funkcjonalne, takie jak powłoki z polietylenu, są niezbędne: Różne bariery pełnią rozmaite funkcje. Linia powlekająca pracująca w Husum będzie wykorzystywała polietylen o niskiej gęstości (LDPE), który zapewnia ochronę m.in. przed wodą i wilgocią. O tym, jak należy powlekać tekturę, decyduje również jej zastosowanie końcowe.
Tuominen podaje prosty przykład: w przypadku zimnych napojów należy stosować barierę dwustronnie, ponieważ jeśli wyjdziemy z kubkiem na gorące letnie powietrze, zewnętrzna powłoka kubka zaczyna pokrywać się skroploną parą wodną. Gdy nie ma zewnętrznej powłoki, taka kondensacja może oddziaływać na kubek. Jednak w przypadku gorących napojów jest ona wymagana tylko na stronie wewnętrznej – dodaje.
Decyzja o zainwestowaniu 38 mln euro w linię do powlekania ekstruzyjnego czyni łańcuch dostaw bardziej wydajnym. Posiadając własną linię, Metsä Board może lepiej gwarantować niezmienną jakość produktu. Planujemy dodatkowo rozszerzyć naszą wiedzę na temat nowych technologii barierowych. Przykładowo chcemy rozbudować portfolio naszych usług o bariery pochodzenia naturalnego – mówi Tuominen.
Ponieważ inwestycja we własną linię do powlekania wyklucza konieczność transportu tektur do zewnętrznych partnerów oferujących tę usługę, dodatkowo zwiększa ona ekologiczność produktów. Usunięcie tych etapów z łańcucha dostaw nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze wydawane na transport, ale dodatkowo upraszcza proces magazynowania ról papieru. Z myślą o ekologii przymierzamy się do zastąpienia także innych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, rozwiązaniami opartymi na włóknach drzewnych. Dodatkowo dzięki niskiej masie tektur Metsä Board możliwa staje się produkcja lżejszych (niż te wykonane z kartonów z bielonej tektury litej) opakowań na artykuły „on-the-go”, czyli spożywanych w biegu. Niska masa oszczędza koszty transportu, materiałów, odpadów i energii. Wszystko to dla pomyślności wszechświata, w którym żyjemy – dodaje Jarkko Tuominen.
Na podstawie artykułu Metsä Board opracował TK