Nadaj Impact swoim projektom
1 Jan 1970 14:33

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Projektowanie opakowań to skomplikowany proces, wymagający opracowania idealnej struktury, bryły i grafiki, a na końcu sprawdzenia poprawności konstrukcji. Projektantów wspierają w tym dziele liczne narzędzia komputerowe CAD: zarówno powszechnie dostępne oprogramowanie do grafiki wektorowej, rastrowej, jak i coraz bardziej zaawansowane technologicznie i wyspecjalizowane software’y do realizacji konkretnych zadań. Dobrym przykładem tego ostatniego może być jeden z najmocniejszych na rynku programów, jakim jest Impact firmy Arden Software Ltd.

Strukturalnie i funkcjonalnie Impact przypomina oprogramowanie Microsoft. Baza danych ma również budowę analogiczną do Windows, zatem dla osób zaznajomionych z popularnymi „okienkami” – czyli sporej części populacji – nauka obsługi programu jest prosta i instynktowna. Impact umożliwia także edycję danych w systemie Windows i przesyłanie ich do kontrahenta w celu uzgodnień. Otwartość systemu pozwala na wprowadzanie własnych ustawień, tworzenie własnych folderów, własnych baz danych oraz na szybki dostęp do historii każdego z projektów na każdym etapie projektowania. 

Impact jest dostępny w różnych wersjach i na różnych poziomach zaawansowania, pozostawiając użytkownikowi decyzję, czy chce tworzyć konstrukcję z wolnej ręki, wektorowo, z bazy danych lub składników opakowania i wysłania projektu na jedno urządzenie peryferyjne, np. ploter, drukarkę, laser (wersja Designer Essentials), proponowania dodatkowo rozkładu i wykorzystania arkusza, importu grafiki, podglądu 3D (Designer Standard) z możliwością wysyłania na wiele urządzeń wykonawczych i importu/eksportu we wszystkich stosowanych formatach. Najbardziej zaawansowana wersja – Designer Professional – jest dodatkowo wyposażona w możliwości tworzenia rozkładu użytków na arkuszu i optymalizacji jego wykorzystania, wszystkie dostępne sterowniki maszynowe oraz narzędzia do tworzenia animacji. Uzupełniony o narzędzia wizualizacji ogumowania (Impact Diemaker Rubberer), tworzenia sekcji czyszczących (Diemaker Standard) i moduł tworzenia ogumowania (Impact Diemaker Professional) jest powszechnie stosowany przez producentów wykrojników. 

Z Impact Designer projektant otrzymuje 4 różne metody projektowania do wyboru: 

– parametryczną, oznaczającą wybór z odpowiedniej skrzynki narzędziowej programu żądanej figury geometrycznej i podaniu z klawiatury współrzędnych jej położenia. Jej zaletą jest wygoda i funkcjonalność używania klawiatury – tym większa, że w zależności od osobistych preferencji i potrzeb projektant ma możliwość przypisywania kombinacjom klawiszy odpowiednich funkcji, co znacznie upraszcza pracę w tym trybie; 

– za pomocą biblioteki standardów, która zawiera bazę projektów FEFCO i ECMA w liczbie ok. 230 sztuk, zarówno kompletnych wzorów pudeł, jak i ich poszczególnych elementów w rodzaju zamków, pokryw czy denek. Biblioteka jest otwarta i daje użytkownikowi możliwość zapisywania tworzonych przez niego projektów jako standardów;

– z wolnej ręki, w trybie tworzenia opakowań od początku do końca, z możliwością wykorzystywania tzw. biblioteki elementów projektu, zawierającej standardowe elementy opakowań jak np. różne typy den, zamków, zamknięć;

– za pomocą plików wykonanych w różnych formatach i przesłanych przez klienta. Możliwości importu plików od kontrahentów są praktycznie nieograniczone. Program posiada wszystkie stosowane filtry, które – co istotne – można dostosować do filtrów kontrahenta w celu prawidłowego odczytywania rodzajów linii z otrzymanego pliku. Program ma możliwość personalizacji importu plików i właściwej identyfikacji linii zależnie od tego, od którego kontrahenta pochodzą.

Biorąc pod uwagę warunki pracy wymagające elastyczności i mobilności oraz pracy w różnych miejscach i konieczności korzystania z jednej bazy danych przez wielu użytkowników, Arden Software stworzył wersję Enterprise. Z takiego programu korzysta Grupa Mondi, której centralna baza danych mieści się w Wiedniu, a dostępna jest dla wszystkich uprawnionych użytkowników w całej Europie.

Wersja WEBcnx pozwala z kolei na połączenie między wszystkimi osobami biorącymi udział w procesie prepress, zarówno po stronie klienta, jak i dostawcy. Przyspiesza wymianę danych oraz skraca czas i obniża koszty wprowadzenia opakowania do produkcji.

Projekt w programie Impact powstaje w wielowarstwowym folderze, na którego warstwy składają się elementy takie jak: projekt użytku, projekt użytku z grafiką, rozkład użytków na arkuszu, optymalizacja wykorzystania arkusza standardowego, kalkulacja kosztów, wykrojnik, forma odpadowa, prezentacja trójwymiarowa, karty techniczne (np. instrukcja montażu skomplikowanego standu z pokazanymi poszczególnymi fazami składania), ogumowanie wykrojnika, arkusz przeciwbigu (tzw. pertinax), korespondencja z klientem i inne. Każdorazowa zmiana w jednej z warstw skutkuje automatycznym dopasowaniem wszystkich pozostałych warstw projektu, co wyklucza żmudną konieczność poprawek na poszczególnych etapach. 

Ważną rolę w programie Impact odgrywają moduł tworzenia prezentacji wideo i możliwość przesyłania ich w formacie .avi pocztą elektroniczną do kontrahentów. Prezentacja taka pozwala na obejrzenie i ocenę nie wyłącznie indywidualnego standu lub opakowania, ale np. ogląd danego produktu w opakowaniu i opakowanego produktu na półkach sklepowych lub w innym dowolnie wybranym otoczeniu.

Program Impact Diemaker, prócz elementów niezbędnych do projektowania opakowań, jest wyposażony w narzędzia do automatycznego tworzenia sekcji czyszczących odpowiednich dla danej maszyny. W bazie danych programu można znaleźć listę standardowych maszyn wykrawających (jest również możliwość wprowadzania nowych), w której możemy zadawać, oddzielnie dla każdego klienta, indywidualne ustawienia oraz wymagania operatorów co do rozmieszczenia elementów form odpadowych i gum (będą one później automatycznie uwzględniane w projekcie). Moduły projektowania płyty przeciwbigu i ogumowania wykrojnika pracują automatycznie. Nie ma jednak narzędzi doskonałych – program nie jest w stanie ocenić, czy podane przez projektanta parametry są prawidłowe, dlatego na każdym etapie projektowania, także w czasie projektowania płyty przeciwbigu i ogumowania, konieczne jest sprawdzenie projektu przez projektanta i ewentualne naniesienie poprawek. Dane z programu Impact mogą być wysłane na urządzenia wykonawcze (takie jak laser do wypalania sklejki wykrojnika, ploter rysujący, drukarka, ploter wycinający modele, frezarka do płyt przeciwbigowych, maszyna do cięcia gumy strumieniem wody lub automatyczne urządzenia przygotowujące noże do wykrojnika). Zalety programu sprawiają, że jest on jednym z najbardziej rozpowszechnionych narzędzi pracy w tym zakresie. Liczba licencji na całym świecie przekracza 6500 (w Polsce do jego użytkowników należą m.in.: Mondi, Quad/Graphics Europe Sp. z o.o., TFP Sp. z o.o., WOK Sp. z o.o., Trefl SA, drukarnie: Vilpol, Dako, Eldruk, BSC oraz producenci wykrojników, m.in.: Marbach Polska Sp. z o.o., Chespa Sp. z o.o., Wykrojniki Polskie Sp. z o.o, Laser-Pak czy Introgal).

Michał Tombiński

Autor jest przedstawicielem m.in. firm Arden Software Ltd oraz Lasercomb GmbH na rynku polskim