DS Smith, wiodący dostawca zrównoważonych opakowań wpisany na listę FTSE 100, wdrożył pod koniec września nową wizję i strategię zrównoważonego rozwoju — „Na teraz. I na przyszłość” — wyznaczającą ambitne zobowiązania oraz cele na kolejną dekadę.
Innowacyjna, dwuetapowa koncepcja „Na teraz. I na przyszłość” stanowi kolejny krok firmy w kierunku przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Skupia się na współpracy z klientami, społecznościami, rządami i influencerami w obszarze oszczędzania surowców, projektowania z myślą o eliminowaniu odpadów oraz regeneracji ekosystemów. W dalszym ciągu firma będzie koncentrować się na redukcji emisji dwutlenku węgla, ochronie bioróżnorodności oraz zmniejszeniu zużycia wody.
Reagując na zmiany zachodzące w świecie, w którym żyjemy i działamy, musimy pamiętać o tym, aby gospodarka o obiegu zamkniętym stanowiła kluczowy punkt naszych działań w kreowaniu opakowań. Nowa strategia pozwoli nam osiągnąć więcej niż przewiduje sam model gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki niej skupimy się na dostarczaniu rozwiązań naszym klientom, a także całemu społeczeństwu, zastępując problematyczne tworzywa sztuczne, zmniejszając ślad węglowy łańcuchów dostaw oraz wprowadzając innowacyjne rozwiązania w zakresie recyklingu — powiedział Marcin Hnidan, pełnomocnik zarządu ds. systemów zarządzania i kierownik zapewnienia jakości, DS Smith Polska.
W najnowszej strategii zrównoważonego rozwoju firma wyznacza cztery kluczowe filary działania, a także zobowiązuje się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 30% w stosunku do 2015 roku oraz do ochrony lasów i bioróżnorodności w miejscach, gdzie są zlokalizowane jej placówki. Kluczowe obszary strategii stymulują zrównoważony rozwój firmy DS Smith, wyznaczając ambitne cele:
– Projektowanie rozwiązań dla obiegu zamkniętego. Do 2023 roku firma będzie wytwarzać opakowania w pełni nadające się do recyklingu lub ponownego wykorzystania. Firma chce, by do 2030 roku wszystkie jej opakowania były poddawane recyklingowi lub ponownie wykorzystywane.
– Ochrona zasobów naturalnych przez maksymalne wykorzystanie każdego włókna. Do 2025 roku firma zoptymalizuje zużycie włókien w poszczególnych łańcuchach dostaw dla wszystkich nowych rozwiązań opakowaniowych, a do 2030 roku zoptymalizuje zużycie każdego włókna w każdym łańcuchu dostawy.
– Zmniejszenie ilości odpadów oraz zanieczyszczeń. Do 2025 roku firma wyeliminuje z półek sklepowych 1 mld opakowań z tworzyw sztucznych, zmniejszy liczbę ciężarówek na drogach o 250 000 oraz podejmie współpracę z partnerami w celu rozwiązania problemu trudnych do przetworzenia opakowań. Co więcej, celem firmy jest, aby do 2030 roku opakowania i recykling przyczyniły się do powstania gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez zastąpienie problematycznych tworzyw sztucznych, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez klientów oraz wyeliminowanie odpadów z opakowań przez klientów.
– Przygotowanie liderów do wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Do 2025 roku firma zaangażuje wszystkich pracowników w działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, a do 2030 roku zaangażuje w te działania i związany z nimi styl życia 5 milionów osób.
Strategia „Na teraz. I na przyszłość” stawia firmę DS Smith w roli lidera branży opakowaniowej. Wyznacza kompleksowy plan reagowania na bezpośrednie wyzwania, a jednocześnie – poprzez tworzenie rozwiązań zgodnych z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym – próbuje odpowiedzieć na potrzeby przyszłych pokoleń. Przyjmując kompleksowe podejście, mamy ogromną szansę na osiągnięcie znacznego postępu w zakresie naszych zobowiązań środowiskowych, społecznych i związanych z zarządzaniem – komentuje Marcin Hnidan.
Strategia zrównoważonego rozwoju „Na teraz. I na przyszłość” jest kontynuacją realizowanej polityki dziewięciu długofalowych celów zrównoważonego rozwoju. Strategia została wprowadzona w ramach przeglądu strategicznego firmy i wizji objęcia przez nią pozycji wiodącego dostawcy zrównoważonych opakowań. W ostatnim roku firma DS Smith wyznaczyła wiele kamieni milowych w obszarze zrównoważonego rozwoju. W 2019 roku zmniejszyła emisję dwutlenku węgla o 11% w stosunku do porównywalnego okresu w 2015 roku. W tym samym roku uzyskała znaczne zaangażowanie w programy społecznościowe realizowane w jej zakładach zatrudniających powyżej 50 osób.
DS Smith jest jednym z 16 partnerów strategicznych Fundacji Ellen MacArthur, uznawanej za światowy autorytet w kwestii gospodarki o obiegu zamkniętym.
Opracowano na podstawie materiałów firmy DS Smith