Nowe rozwiązania z zakresu zarządzania procesami dla drukarń opakowaniowych
1 Jan 1970 15:14

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Podczas zeszłorocznego wydarzenia online, jakim był tydzień pokazów na żywo online i prezentacji ekspertów Innovation Week, Heidelberg przedstawił wiele nowych rozwiązań dotyczących szczególnie drukarń opakowaniowych. Wszystko pod hasłem „Uwolnij swój potencjał”, co oznacza, że możliwe jest zwiększenie maksymalnej wydajności produkcji opakowań dzięki integracji cyfrowej i inteligentnej automatyzacji. Podczas Polish Prinect Users Day Heidelberg dał okazję do poszerzenia wiedzy na temat rozwiązań dla procesów produkcyjnych w drukarniach opakowaniowych. 

Optymalizacja produkcji to podstawowe i najważniejsze zadanie, jakiemu powinny sprostać nowoczesne drukarnie opakowaniowe. W tym zakresie Heidelberg oferuje innowacyjne i zindywidualizowane rozwiązania: od tworzenia samej pracy aż po gotowe składane opakowanie. System Prinect łączy maszyny i procesy i umożliwia nieprzerwaną produkcję składanego opakowania, a w przypadku maksymalnej współpracy produkcję autonomiczną. 

Nowa koncepcja systemu obsługi maszyny sprawia, że proces drukowania opakowań jest łatwiejszy niż kiedykolwiek we wszystkich klasach formatowych. Wszystko zaczyna się od wydajnego planowania produkcji za pomocą programu Prinect Scheduler: produkcja jest zoptymalizowana pod kątem wielu zleceń mających te same lub podobne kolory dodatkowe, podłoża i narzędzia do sztancowania, które w pełni automatycznie i we właściwej kolejności bez ręcznej interwencji przekazywane są do kolejki zadań maszyny drukującej. 

Pulpit sterowania maszyny Wallscreen XL prowadzi operatora przez poszczególne procesy. Dzięki nowemu systemowi można przygotować do 50 nadchodzących zmian prac na maszynie nie przerywając produkcji. Speedmaster przeprowadzi operatora przez całą zmianę zlecenia i zawsze wybierze najszybszy proces narządzania. Maszyna wizualizuje wszystkie fazy procesu w poszczególnych zespołach drukujących i lakierujących oraz wskazuje, kiedy i gdzie wymagana jest ręczna interwencja. Nowoczesne systemy wspomagające wykorzystują sztuczną inteligencję w procesie stałego doskonalenia.

Produkcja dobrych arkuszy rozpoczyna się tak szybko, jak to możliwe, dzięki precyzyjnemu wstępnemu ustawianiu farby i inteligentnemu doborowi najodpowiedniejszych programów mycia. Zmniejsza to ilość makulatury i koszty. Powtarzające się prace można skonfigurować szybko i niezawodnie. 

Dzięki przejrzystości systemów Heidelberga odpowiednie informacje na temat produkcji są wyświetlane w pełni automatycznie we właściwym czasie przez cały cykl produkcyjny na ekranie pulpitu. Dane zwrotne do systemu Prinect umożliwiają precyzyjne raportowanie dla każdego zlecenia, w tym dokumentację dotyczącą parametrów jakościowych.

Speedmaster XL 75 Anicolor z technologią Multicolor to interesujące połączenie dla drukarń opakowań zajmujących się cyfrowymi zleceniami produkcyjnymi. Technologia Anicolor pozwala osiągnąć dobry arkusz bardzo szybko dzięki szybkiemu nafarbieniu przez wałek rastrowy. Konstrukcja zespołu farbowego zapewnia równomierne nakładanie farby na cały arkusz dla całego nakładu. Dzięki zastosowaniu siedmiu kolorów – czterech kolorów podstawowych oraz pomarańczowego, zielonego i fioletowego – technologia Multicolor może odtworzyć bardzo dużą liczbę kolorów specjalnych. Skraca to czas potrzebny na zmianę zlecenia, ponieważ nie jest już konieczna zmiana kolorów dodatkowych. Technologia ta otwiera drzwi do autonomicznego drukowania dla opakowań. Jest to również niezwykle ekonomiczny sposób produkcji małych nakładów opakowań, np. edycji specjalnych.

W przypadku drukarń opakowaniowych bardzo często dla systemów zarządzania produkcją dużym wyzwaniem są złożone prace związane z efektami specjalnymi. Często obejmują one skomplikowane i czasochłonne procesy przygotowawcze, które muszą być starannie zaplanowane i przeprowadzone. Wymagające zmiany zleceń w czasie krótszym niż 5 minut na maszynach z wieloma zespołami drukującymi i lakierującymi, zespołami suszącymi oraz złoceniem na zimno FoilStar w przypadku nowych rozwiązań są o wiele prostsze i mniej stresujące oraz niezawodne. Nawet mniej doświadczeni operatorzy są prowadzeni przez skomplikowane procesy narządu. Podczas Innovation Week pokazana 13-zespołowa maszyna wykonywała różnorodne zdobienia, oferując kosztowo opłacalną elastyczność w połączeniu z wysoką niezawodnością procesu i krótkimi czasami narządzania. 

Od lata br. dostępny będzie Prinect Business Manager Packaging dedykowany drukowaniu opakowań, który zostanie rozbudowany m.in. o funkcje związane z zarządzaniem obrysami (kształty, siatki) i wykrojnikami po impozycji. Oznacza to m.in.: wprowadzenie automatyzacji procesu projektowania CAD (integracja MIS-CAD), tworzenie wykrojników i przekazywanie informacji na temat siatek, nowe definicje kroków produkcyjnych w przypadku produkcji opakowań (inna kolejność procesów, współbieżność procesów, rozdzielność procesów), produkty złożone (rigid boxes), nowe schematy paletyzacji, kosztorysowania i wiele innych. Razem z Prinect Production Managerem i dostosowanymi do tego dodatkowymi modułami tworzy on w pełni zintegrowany system do produkcji opakowań. Dane zlecenia, wstępne ustawienie lub powtórzenie danych zlecenia dla maszyny drukującej, a także przygotowanie płyt drukowych mogą być teraz połączone w zautomatyzowany łańcuch procesów, co skraca czas narządu i przestoje. Nowe rozwiązanie umożliwi integrację z działem introligatorni. System Prinect zapewni również integrację z nowymi modelami sztanc cyfrowych Digimatrix 80 LR i 106 LR wykorzystujących technologię cięcia laserowego, które zostaną wprowadzone na rynek również w tym roku. 

Dzięki Prinect Portal prace w toku na podłączonej sztancy mogą być śledzone w czasie rzeczywistym, podczas produkcji. Po wykonaniu zlecenia dane produkcyjne są dostępne do raportowania i możliwa jest analiza krótko- oraz długoterminowych trendów. 

W przypadku składarko-sklejarek Diana Inspector pozwala na porównywanie plików PDF, co zwiększa łatwość obsługi i znacznie skraca czas konfiguracji, ponieważ wiele ustawień można już przygotować w przygotowalni. 

Cyfrowa integracja nowego Diana Packer 4.0 pomaga podczas automatycznego pakowania w opakowania zbiorcze. Po raz pierwszy komunikacja między składarko-sklejarką a Diana Packer 4.0 zapewnia, że geometria opakowania zbiorczego musi zostać wprowadzona tylko raz – drugie wpisanie na poprzednio wymaganym urządzeniu pakującym nie jest już konieczne. Skraca to ogólny czas konfiguracji. Nowe opcje obejmują zautomatyzowany podajnik arkuszy i integrację maszyny do składania opakowań. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Heidelberg