Opakowania dla przemysłu i materiałów  niebezpiecznych
1 Jan 1970 13:33

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tegoroczne targi ExpoOPAKOWANIA w Sosnowcu zgromadziły około 100 wystawców, dzięki którym zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi oraz produktami i trendami w tej dynamicznie rozwijającej się branży. 

Goście mogli zapoznać się z szeroką ofertą opakowań kartonowych, drewnianych, z tworzyw sztucznych, odzyskanego plastiku, opakowań transportowych i przemysłowych, logistyki zarówno wewnątrzmagazynowej, jak i transportowej. Nie zabrakło maszyn wytwarzających opakowania, pakujących oraz etykiet i maszyn etykietujących. 

Na targach prezentowały się m.in.: ABB Sp. z o.o. z robotem kolaboracyjnym YUMI. To robot współpracujący, dwuramienny dedykowany pracom montażowym, charakteryzujący się wysoką dokładnością oraz powtarzalnością zaprogramowanych czynności na poziomie 0,02 mm. Ramiona robota są wyposażone w system wizyjny, zestaw chwytaków oraz możliwość przyłączenia pneumatyki. Można było również zobaczyć Wirtualną Rzeczywistość w świecie przemysłu – oprogramowanie komputerowe „Robot Studio”, które umożliwia projektowanie i symulowanie zrobotyzowanych stacji oraz ich podgląd wykorzystując technologię VR – Virtual Reality. Zastosowanie tej technologii do prezentacji wybranych stacji umożliwia zobaczenie stanowiska wirtualnego, które będzie odwzorowaniem rzeczywiście zaprogramowanej stacji. Zrobotyzowana stacja składająca się z dwóch jednostek: SCARA i IRB 360 prezentuje możliwości robotów w obszarze produkowania. Dzięki zastosowaniu inspekcji wizyjnej oraz czujników możliwe jest spełnienie wymagań dotyczących wykonywania losowo zorientowanych detali podczas procesu produkcji. W ofercie Sick Sp. z o.o. można było znaleźć rozwiązania z zakresu nawigacji pojazdów autonomicznych stosowanych w każdej branży przemysłu w celu automatyzacji transportu towarów gotowych oraz komponentów. Kolejną nowością prezentowaną na targach ExpoOPAKOWANIA było MDA (Master Data Analyzer) – ręczne urządzenie do zbierania danych podstawowych (Master Data) produktów i opakowań takich jak wymiary, masa oraz zdjęcia połączone z kodem kreskowym. Wszystko po to, by ułatwić produkcję opakowań. Firma PK System Sp. z o.o. w swojej ofercie pokazała szeroką gamę rozwiązań opakowaniowych takich jak: poduszki z powietrzem, maty bąbelkowe, opakowania z pianki rosnącej, kieszenie opakowaniowe, rozwiązania papierowe i wiele innych, a jako nowość zaprezentowała innowacyjne urządzenia do produkcji wypełniaczy. 1 Logistics Żuralski zaprezentował całą gamę palet plastikowych: higieniczne, Euro H1, eksportowe, palety i pojemniki stalowe, nierdzewne oraz aluminiowe i inne. Z.P.H.U. Terry, jako nieliczni w branży posiadający certyfikat BRC IoP, prezentowali tuby z folii PET i PVC, a także tuby foliowo-kartonowe, które znajdują zastosowanie jako opakowania lub materiał ekspozycyjny. 

Więcej niż targi

Wystawa była podzielona na dwa bloki tematyczne. Pierwszego dnia targów 21 listopada królowała tematyka automatyzacji, robotyzacji i zastosowania przemysłu 4.0 w branży opakowaniowej, a drugiego dnia – 22 listopada rozważano problematykę recyklingu odpadów i możliwości transformacji w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zorganizował forum „Automatyzacja i robotyzacja – odpowiedź na wyzwania branży opakowań” oraz warsztaty z programowania robotów przemysłowych. Katedra Opakowalnictwa Towarów Wydziału Towaroznawstwa i Zarządzania Produktem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zorganizowała konferencję naukową „Opakowania dla ludzi i środowiska”, poruszającą kwestie opakowań dla środowiska, opakowań dla ludzi oraz aktualnych wyzwań stojących przed całą branżą opakowań. Koło Naukowe Opakowalnictwa Towarów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przeprowadziło praktyczne warsztaty pt. „Metody projekcyjne w badaniach opakowań”. Drugiego dnia targów miała miejsce konferencja pt. „Transformacja przepisów prawnych z zakresu gospodarki odpadami w kierunku Gospodarki w Obiegu Zamkniętym (GOZ). Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości?” Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań podjęła się tego wyzwania, by wprowadzić uczestników w nowe realia. 

Medale i nagrodzeni

Podczas tegorocznych Targów zorganizowany został konkurs o Medal Expo Silesia, do którego wystawcy mogli zgłaszać prezentowane na stoiskach produkty i usługi. Komisja Konkursowa Medalem Expo Silesia uhonorowała firmę  FitThings za Slimbox – Perfectly Fitted Packaging. To prosty sposób na produkcję opakowań idealnie dopasowanych do wymiaru, przez co optymalizujemy stany magazynowe, eliminujemy odpad i dbamy o środowisko. Wysoka jakość produktów zgłoszonych do konkursu spowodowała, iż Komisja Konkursowa przyznała również wyróżnienia: firmie Scorpio Sp. z o.o. za drukarkę Astrojet S1 – rozwiązanie do zadruku małoformatowych opakowań tekturowych i grubych kopert, w tym bąbelkowych, którego szeroki zakres regulacji pozwala na pracę z podłożami o grubościach od 0,1 mm do 1 cm. Wyróżnienie przyznano także firmie Profix Sp. z o.o. Sp. K. za Can-Cap – zatyczkę na puszkę do napojów z etykietą IML 3D wykonaną z opatentowanej technologii, stanowiącą ciekawy i trwały nośnik reklamowy dopuszczony również do kontaktu z żywnością. Etykieta może być stosowana na kubkach, zatyczkach i innych obiektach. Zatyczka umożliwia zamknięcie otwartej puszki na napoje chroniąc je przed zanieczyszczeniami, odgazowaniem i rozlaniem. 

Za efektywną prezentację firmy na targach przyznano wyróżnienia dla firm: Hurmak Polska Sp. z o.o., Jaremar Sp. z o.o. Sp. K. oraz Waps-Kart Sp. z o.o. Sp. K. 

Magazyn Opakowanie był jednym z partnerów medialnych Targów.

Opracowano na podstawie informacji organizatora