Opakowania dla zrównoważonej przyszłości
1 Jan 1970 14:25

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Na tegorocznych targach interpack 2023 firma Gerhard Schubert zaprezentuje liczne technologie pozwalające wyobrazić sobie, jak rozwinie się branża opakowaniowa w najbliższych latach. Na firmowym stoisku zostaną pokazane m.in. coboty do szybkiego podawania różnorodnych komponentów na linii pakującej, wyjątkowo kompaktowa maszyna napełniająca do produktów kosmetycznych oraz całkowicie nowy, wydajny i oszczędzający zasoby system podawania wykrojów kartonowych. 

Niemieckie przedsiębiorstwo przygotowuje się do wyzwań przyszłości, czego dowodem jest koncepcja nowej generacji maszyn w połączeniu z zupełnie nowym typem systemu transportowego. Pracując razem obie te maszyny mają szansę wynieść aktualne procesy pakowania na wyższy poziom automatyzacji, elastyczności i wydajności. Innowacyjne technologie zostaną uzupełnione szeroką gamą nowych usług dla producentów opakowań bardziej przyjaznych dla środowiska.

Poprzednia edycja wiodących międzynarodowych targów odbyła się w 2017 r., dlatego tegoroczna będzie wyjątkową okazją do pokazania tego, co nowe i ciekawe w branży opakowań. Gerhard Schubert przygotowuje stoisko, na którym zaprezentuje jasną wizję własnej przyszłości: tworzenia zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych dla świata jutra. Firma pokaże bogate portfolio rozwiązań, z pomocą których – w interesie klientów i środowiska naturalnego – rozszerza swoje kompetencje w zakresie projektowania maszyn pakujących. Nierozerwalnie związana jest z tym firmowa inicjatywa Mission Blue Sustainability, której cele stopniowo nabierają namacalnych kształtów, zarówno w samym przedsiębiorstwie, jak i w postaci doradztwa oraz usług świadczonych klientom firmy Schubert.

Wiele usług dla przyszłości 

Do wspomnianych usług zalicza się nowy, ujęty w pięciu punktach program Packaging Perspectives, w którego skład wchodzi pakiet w postaci wiedzy eksperckiej firmy Schubert, działań na rzecz rozwoju opakowań, badań prowadzonych w centrum technicznym i laboratorium firmy, a także indywidualnych usług doradczych pozwalających stworzyć optymalny miks materiałów, opakowań i maszyn. Na stoisku obecni będą także przedstawiciele działu Schubert Service, którzy zaprezentują nowy portal dla klientów i objaśnią usługi Digital CARE służące analizie danych i optymalizacji procesów. Dział Systemów Pakujących Schubert będzie reprezentowany przez swoje trzy działy: Pharma, Schubert Consulting i Turnkey Solutions. Oddzielne stoisko w hali 18 zajmie także spółka zależna Schubert Additive Solutions, która pokaże swoje rozwiązanie PARTBOX i druk 3D. 

Pięć pokazów najnowocześniejszych technologii

Elastyczność, wydajność i dostępność pozostają wyróżnikami modułowej technologii firmy Schubert opartej na robotach. Dzięki licznym demonstracjom odwiedzający stoisko będą mieli okazję przekonać się na żywo i w praktycznym działaniu, w jaki sposób Schubert łączy swoje sprawdzone podejście z przyszłościowymi koncepcjami nowych procesów pakowania.

Cobot tog.519: automatyzacja o wysokim stopniu wszechstronności

Niewykluczone, że największym zainteresowaniem spośród prezentacji firmy Schubert będą cieszyć się nowe, gotowe do produkcji seryjnej coboty Schubert tog.519, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane międzynarodowej publiczności targowej. Mobilne, wolno stojące lub opcjonalnie umieszczone w klatkach bezpieczeństwa roboty doskonale nadają się do podnoszenia niesortowanych, lekkich produktów metodą pick & place i ich obróbki z prędkością do 90 cykli na minutę. Wspomagane przez sztuczną inteligencję programowanie i przetwarzanie obrazu są tak sprytnie pomyślane, że klienci na bieżąco mogą sami zmieniać formaty bez żadnej wcześniejszej wiedzy programistycznej (więcej na temat cobota tog.519 znajdziecie Państwo w oddzielnym artykule na s. 64).

Linia do napełniania kosmetyków dla firmy Börlind

Im bardziej kompaktowa linia, tym większa oszczędność zasobów i mniejszy ślad węglowy: zarówno w trakcie produkcji, jak i przy dalszych procesach przetwórczych. Firma Schubert zademonstruje, jak kompaktowy może być proces napełniania na przykładzie linii opracowanej niedawno dla producenta kosmetyków, firmy Börlind. Na niewiarygodnie małej powierzchni 2x4 metry płynne kosmetyki są wlewane do szklanych butelek z pompkami lub do szklanych słoików z nakrętkami, a następnie zamykane, ważone, uszczelniane i sprawdzane. 

Dwa coboty Schubert typu pick&place automatycznie i bardzo delikatnie podają poszczególne elementy opakowania do maszyny. Z pomocą niedawno opracowanego systemu transportowego – zgodnego z normą higieniczną i nadającego się do obsługi płynów takich jak perfumy – surowiec zostaje przeniesiony do dwóch naprzemiennych i kompaktowych stacji napełniania. System przetwarzania obrazu Schubert wykonuje wszystkie niezbędne działania kontroli jakości, w tym wyszukuje pęknięcia na krawędziach szklanych słoików. Krótkie czasy przezbrojenia dla różnych opakowań oraz drukowane w 3D części formatowe gwarantują jeszcze większą elastyczność. Typowa dla firmy Schubert modułowa koncepcja maszyny sprawia, ze można ją uzupełniać o kolejne etapy bezpośrednio w linii do napełniania. Dla przykładu możliwe jest dodanie stacji etykietującej oraz pakującej w opakowania zbiorcze i automatyczna obsługa w jednej linii kompletnego procesu pakowania. 

Kartoniarka z nowym podajnikiem: wykroje bezpośrednio z palety

Operatorzy maszyn muszą błyskawicznie reagować na wyczerpanie się wykrojów, aby uniknąć niepotrzebnych przerw w pracy. Dzięki nowemu podajnikowi Schubert TLM Comfort Feeder ten problem należy do przeszłości, co firma udowodni podczas targów interpack na przykładzie kartoniarki. Wystarczy umieścić w maszynie pełną paletę z wykrojami w arkuszach; robot F4 unosi blanki jeden po drugim bezpośrednio z arkusza i kieruje je do formowania z częstotliwością 60 cykli/min. Taki proces ma jeszcze jedną korzyść: cięcie arkuszy można zoptymalizować w celu maksymalnego wykorzystania materiału opakowaniowego, oszczędzając materiał, zasoby i koszty. Połączenie nowego typu podawania arkuszy, wysokiej wydajności formowania oraz napełniania i zgrzewania na małej przestrzeni czyni to rozwiązanie szczególnie atrakcyjnym. 

Flowpacker: wykorzystanie różnych folii nadających się do recyklingu na jednej linii

W zależności od swej konsystencji i składników wypieki i wyroby cukiernicze wymagają opakowań o różnych funkcjach barierowych. Dzięki urządzeniu Schubert Flowpacker producenci, którzy chcieliby szybko przełączać się pomiędzy foliami flowpack o różnych właściwościach, mogą skorzystać z najbardziej odpowiedniej technologii zgrzewania. Dzięki temu w jednej maszynie można stosować zarówno nadające się do recyklingu folie jednomateriałowe, jak i papierowe folie flow-wrapping. Schubert zademonstruje to na przykładzie systemu, który łączy ultradźwiękowe urządzenie do zgrzewania wzdłużnego z wszechstronnym urządzeniem do zgrzewania poprzecznego. Zgrzewanie poprzeczne jest realizowane albo przez zespół box motion wykorzystujący ultradźwięki, albo przez obrotowe szczęki zgrzewające ze zgrzewaniem termicznym.

Przyszłość opakowań: nowe studium maszyn

Każdy, kto jest zainteresowany spojrzeniem w przyszłość opakowań, powinien wziąć udział w prezentacji nowej generacji maszyn firmy Schubert. Jej konstruktorzy przedstawią swoje studium koncepcyjne dla przełomowego, w pełni zautomatyzowanego, wysoce wydajnego i niezawodnego procesu pakowania. Całkowicie nowy system transportowy do zasilania różnych stanowisk pakowania, nowe korpusy maszyn, nowe roboty i całkowicie nowy system sterowania dają wyobrażenie o tym, jak w przyszłości będzie wyglądać produkcja opakowań.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Gerhard Schubert

Tłumaczenie: TK