Opakowania przyjazne środowisku – wybór nie jest oczywisty
1 Jan 1970 14:39

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Podjęcie właściwej decyzji przy wyborze materiału na opakowania to wyzwanie dla producentów. Konieczne jest pogodzenie czynników takich jak ochrona produktu, przetwarzalność maszyn, przyjazność dla środowiska, efektywność kosztowa i oczekiwania klientów. Zrównoważony materiał nie zawsze jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Producent maszyn pakujących, firma Gerhard Schubert w ostatnich latach zgromadziła wszechstronny zasób wiedzy, którym zamierza podzielić się na szeroką skalę ze swoimi klientami. 

Złożone korelacje pomiędzy właściwościami materiału, zbiórką odpadów i recyklingiem utrudniają przedsiębiorstwom podejmowanie świadomych i ekonomicznie uzasadnionych decyzji za konkretnym materiałem opakowaniowym lub przeciw niemu. Tym bardziej, że nawet między krajami Unii Europejskiej nadal istnieją duże różnice w kwestii utylizacji odpadów. Aby znaleźć opakowanie właściwe dla konkretnego produktu i rynku, na który ma trafić, producenci powinni zadać sobie za każdym razem pytanie: jak konsumenci pozbywają się opakowań i co się z nimi później dzieje? Równie ważne pytanie brzmi: czy rozważany materiał i konstrukcja opakowania nadają się do zautomatyzowanego procesu pakowania? To trudne zadanie dla przedsiębiorstwa produkcyjnego, które jednak można rozwiązać w ścisłej współpracy z producentami materiałów opakowaniowych i ekspertami w dziedzinie automatyzacji. 

Biorąc to wszystko pod uwagę firma Schubert od kilku lat konsekwentnie poszerza swoje kompetencje w zakresie materiałów. Laura Gascho, inżynier tworzyw sztucznych w dziale techniki użytkowej w Gerhard Schubert GmbH, wyjaśnia: Chcemy wspierać naszych klientów w wyborze materiałów w takim samym zakresie, jak przy projektowaniu maszyny pakującej. W firmie Schubert gromadzone są najróżniejsze materiały opakowaniowe, które w centrum technicznym Schubert Technikum są testowane pod kątem właściwości odpowiednich dla danej maszyny. W razie potrzeby materiały te mogą być również szczegółowo badane w zakładowym laboratorium. Nasze badania laboratoryjne obejmują analizy fizyczne i chemiczne, pomiary wartości tarcia, próby rozciągania i wiele innych. Weryfikujemy strukturę materiału na cieniutkich przekrojach pod mikroskopem cyfrowym – informuje Laura Gascho. – Następnie tworzymy urządzenie analityczne, aby precyzyjnie określić rodzaje tworzyw sztucznych i ich proporcje w danym materiale. Dzięki temu producent maszyn może pokazać klientom próbki ze swojej puli materiałów przeznaczonych do sprzedaży i zapewnić im kompleksowe, niezależne doradztwo w kwestii wyboru. Obejmuje to również opracowanie alternatywnych opakowań z kartonu. Z każdym zrealizowanym projektem nasza baza wiedzy powiększa się z korzyścią dla naszych klientów – mówi Laura Gascho.

Testowanie wydajności maszyn: bez odpowiedniego partnera ani rusz

Aby stworzyć pulę materiałów, niezbędni są fachowi partnerzy w dziedzinie materiałów opakowaniowych i druku opakowań. Firma Schubert już od dłuższego czasu współpracuje z wieloma producentami podłoży oraz opakowań i inwestuje w dalszy rozwój tej współpracy. Możliwość przeprowadzenia testów bezpośrednio na maszynie pakującej w Schubert Technikum jest korzystna nie tylko dla klientów, ale także dla twórców substratów. Tutaj możemy wypróbować zupełnie nowe rozwiązania, takie jak pulpa papiernicza, i szczegółowo je przetestować – podkreśla Laura Gascho. – Współpraca partnerska jest dla nas bardzo ważna i wiele się od siebie uczymy.

W firmie Schubert priorytet stanowi przerabialność zapewniana przez maszynę, ponieważ potencjał recyklingu materiałowego jest już określony przez danego producenta. W przypadku opakowań typu flowpack eksperci Schuberta testują zgrzewalność, wytrzymałość na rozerwanie i na zmiany wymiarowe. Zwykle odbywa się to przy użyciu standardowych technologii Schuberta. Jednak w razie potrzeby w celu stworzeniu opakowania możliwe jest opracowanie specjalistycznych nowych komponentów takich jak narzędzia robotyczne lub ramiona formujące. Zgrzewanie monomateriałów lub folii na bazie papieru nie zawsze jest łatwe. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników – zaznacza Laura Gascho. – Takich jak na przykład grubość papieru, powłoka, metoda drukowania, a zwłaszcza czas zgrzewania. Papier potrzebuje albo dużo czasu, albo dużo ciepła w trakcie zgrzewania. Monomateriały są jeszcze bardziej wrażliwe, ponieważ bardzo łatwo ulegają zapłonowi. Dlatego Schubert stosuje w swoich maszynach Flowpacker specjalne ramiona formujące i technologię zgrzewania ultradźwiękowego. Chroni to materiał i produkt, zmniejszając liczbę odrzutów w procesie pakowania. 

W przypadku opakowań z tektury kluczową rolę przy wkładaniu substratu do maszyny oraz formowaniu i zamykaniu pudełka odgrywa – oprócz samego materiału – kształt blanków. Małe zmiany mogą w określonych okolicznościach poprawić wydajność materiałową, uczynić proces pakowania bardziej stabilnym, a nawet uprościć całą koncepcję maszyny. 

Monomateriały zamykają obieg recyklatu

W sytuacji, gdy zrównoważony rozwój jest tak ważnym tematem, ekspert ds. opakowań Laura Gascho wskazuje kluczowy aspekt do rozważenia: W firmie Schubert nie zawsze popieramy eliminowanie tworzyw sztucznych, jeśli odbija się to na trwałości. Ślad węglowy produktu powstaje przede wszystkim w trakcie produkcji i przetwarzania surowców. Opakowanie stanowi zaledwie jego ułamek. Dzięki niemu wrażliwe produkty spożywcze mogą przetrwać transport bez uszkodzeń i dłużej zachować świeżość po zakupie. Bez opakowań szkody dla ekologii byłyby znacznie większe. Pamiętając o tym firma Schubert przykłada jeszcze większą wagę do tego, by oferować swoim klientom prawdziwie zrównoważone pod kątem cykli recyklingu rozwiązania. Dla nas najważniejszym trendem jest monomateriałowość. Dzięki niej można realizować pełne cykle recyklingowe, zarówno dla papieru, jak i dla tworzyw sztucznych – przekonuje Laura Gascho. Gdyby plastiki były rozdzielane według rodzaju i w całości poddawane recyklingowi, praktycznie zniknęłaby potrzeba produkcji nowych tworzyw sztucznych z surowców kopalnych, a do środowiska przestałyby przedostawać się mikrocząsteczki plastiku. Jednocześnie moglibyśmy bez obaw nadal wykorzystywać kluczowe funkcje barierowe opracowane w celu zapewnienia trwałości produktów spożywczych. Z pewnością jest to cel, do którego warto dążyć, ale droga do jego osiągnięcia jest jeszcze daleka. Właśnie dlatego firma rodzinna Schubert będzie w przyszłości wspierać swoich klientów w wyborze bardziej ekologicznych opakowań, zgodnie ze swoją strategią zrównoważonego rozwoju Mission Blue.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Schubert