Opakowania stalowe biją rekord poziomu recyklingu 
1 Jan 1970 09:37

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Według danych opublikowanych przez APEAL, Stowarzyszenie Europejskich Producentów Stali Opakowaniowej, recykling opakowań stalowych w Europie osiągnął kolejny rekordowy poziom 85,5% – o 1,5% wyższy niż w poprzednim badaniu. Oznacza to jednocześnie, że ogólny wskaźnik recyklingu wzrósł już dziesiąty rok z rzędu. 

Alexis Van Maercke, sekretarz generalny APEAL, skomentował: Doskonały współczynnik recyklingu, który z roku na rok wzrasta w odniesieniu do opakowań stalowych, jest dowodem na to, że stal ma duże znaczenie dla środowiska oraz że interesariusze w całym łańcuchu wartości pracują nad usprawnieniem procesów recyklingu, infrastruktury i komunikacji z konsumentami. Wymowny jest również fakt, że nigdy wcześniej tak wiele krajów nie poddawało recyklingowi ponad 90% opakowań stalowych. To wyraźny sygnał, że domknięcie obiegu zamkniętego takich opakowań jest na wyciągnięcie ręki, co stanowi kolejny krok ku prawdziwie obiegowej gospodarce.

Jak dodał Van Maercke: Trzeba jednak zrobić jeszcze więcej. Wizja APEAL, jaką jest zero opakowań stalowych na wysypiskach do roku 2025, pozostaje niezmienna, a przed wieloma krajami stoi jeszcze wyzwanie osiągnięcia średniego poziomu europejskiego recyklingu opakowań stalowych. Zapobieganie składowaniu na wysypiskach opakowań nadających się do recyklingu jest jednym z sześciu kluczowych zaleceń zawartych w raporcie APEAL dotyczącym recyklingu w 2022 r., opublikowanym na początku tego roku.

To pokłosie przyjęcia nowej unijnej metodyki obliczania poziomu recyklingu, zgodnie z którą wlicza się do niej tonaż odpadów komunalnych trafiających do zakładów odzysku, a nie – jak dotychczas – odpadów zebranych lub posortowanych. 

Steve Claus, odpowiedzialny w APEAL za kwestie obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju, powiedział: Wiele państw członkowskich przedstawiło już swoje dane dotyczące recyklingu zgodnie z nową unijną metodologią obliczania jego poziomu, co ujednolica reguły gry również w przypadku materiałów opakowaniowych, ponieważ w sprawozdaniach uwzględniany będzie tylko rzeczywisty recykling.

Przyjęcie nowej metodologii jest obowiązkowe w odniesieniu do danych za rok 2020, które należy przedstawić najpóźniej do czerwca 2022 r. Jednak niektóre państwa członkowskie będą mogły stosować nowe zasady dopiero od przyszłego roku. Dane za rok 2020 uznaje się zatem za rok przejściowy, ale jesteśmy pewni, że stal nadal będzie liderem w zakresie recyklingu materiałów opakowaniowych w całej Europie.

Metodologia i źródła danych wykorzystane przez APEAL do obliczenia obecnego poziomu recyklingu zostały poddane niezależnemu przeglądowi, audytowi i certyfikacji przez firmę Eunomia, specjalizującą się w doradztwie w zakresie energii i odpadów.

Opracowano na podstawie materiałów APEAL