ULMA Packaging, wykorzystując własne centrum badawczo-rozwojowe, pracuje nad technologiami umożliwiającymi pakowanie produktów spożywczych w ekologiczne opakowania. Jednym z rozwiązań opracowanych przez inżynierów z firmy ULMA jest linia do pakowania mięsa mielonego w MAP na maszynach typu flow-pack.
Dwie maszyny poziome – FM 300 i FM 500 – to modele typu Flow Pack pakujące produkty w opakowania barierowe w atmosferze zmodyfikowanej (MAP). Maszyny nie tylko przyspieszają oraz automatyzują proces pakowania, ale również zapewniają niezawodną ochronę produktów przed zanieczyszczeniem. Zapotrzebowanie na higienicznie pakowane produkty wzrosło znacznie w ostatnich latach w związku z nawracającymi falami epidemii koronawirusa.
Maszyny do pakowania mięsa mielonego bez konieczności stosowania tacek są jednym z najbardziej innowacyjnych pod względem realizacji proekologicznych trendów rozwiązaniem ULMA Packaging. Nie tylko klienci indywidualni, ale również sieci supermarketów szukają zrównoważonych rozwiązań w celu zminimalizowania wpływu na środowisko przy jednoczesnym zachowaniu korzyści, które płyną z zastosowania opakowania. Dodatkowo takie opakowania zajmują o 30% mniej miejsca w transporcie do sklepów w porównaniu z mięsem mielonym w tradycyjnych opakowaniach oraz pozwalają na nawet 70% zmniejszenie udziału tworzyw sztucznych w opakowaniu. Opakowanie wydłuża przydatność produktu do spożycia (uzyskujemy termin przydatności porównywalny z mięsem zapakowanym na tacce z pomocą traysealera), a powstająca w procesie pakowania poduszka powietrzna chroni produkt przed urazami mechanicznymi.
Nowe opakowanie docenią także konsumenci dbający o zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych (bez konieczności ponoszenia wyższych kosztów), których ucieszy również ograniczenie przestrzeni zajmowanej przez opakowanie w torbie na zakupy, lodówce lub zamrażalniku.
Linie pakujące zostały opracowane na bazie dwóch maszyn: flow-packów model FM 300 i FM 500. Maszyny te pozwalają na uzyskanie wydajności pakowania do odpowiednio 70 i 120-130 opakowań na minutę. Obie maszyny mogą pracować w cyklu automatycznym, odbierając mięso mielone z urządzeń procesowych, dzięki czemu tworzą kompletną automatyczną linię do wytwarzania tego typu produktów.
Opracowano na podstawie materiałów firmy ULMA