Parlament Europejski zdecydował o tworzywach
1 Jan 1970 12:45
Najbardziej niebezpieczne tworzywa sztuczne, w tym torby jednorazowe, powinny zostać zakazane najpóźniej w 2020 r. – taki zapis znalazł się w rezolucji Parlamentu Europejskiego przyjętej 14 stycznia br. Unia Europejska powinna również określić wiążące wymogi dotyczące recyklingu odpadów tworzywowych.
Członkowie PE podkreślają w rezolucji, że odpady z tworzyw niszczą środowisko naturalne w rezultacie słabego egzekwowania przepisów unijnych, a także braku konkretnych przepisów UE dotyczących takich odpadów.
Parlament pokazał kierunek dalszego postępowania z poważnym problemem, jakim jest negatywny wpływ odpadów z tworzyw sztucznych na środowisko i ludzkie zdrowie. Daliśmy dzisiaj do zrozumienia, że chcemy zmiany złych nawyków i odpowiedzialności za produkty od momentu wytworzenia do ostatecznej utylizacji. Dzięki ich dobremu wykorzystaniu oraz późniejszemu przetworzeniu w możliwie największej skali, zamkniemy obieg i urzeczywistnimy koncepcję „gospodarki okrężnej”. To dodatkowo pozwoli nam oczyścić morza i lądy, a także stworzyć dodatkowe miejsca pracy – skomentował wyniki głosowania sprawozdawca PE Vittorio Prodi, socjaldemokrata z Włoch.
Członkowie PE zaproponowali, by w unijnym prawie znalazł się zapis zobowiązujący kraje do zbierania i sortowania co najmniej 80% odpadów. By zapewnić uczciwą konkurencję – zdaniem PE – należy wprowadzić obowiązkowe kryteria dla recyklingu oraz zharmonizowane kryteria dla zbierania i sortowania takich odpadów. W opinii PE, należy także dokonać przeglądu unijnych dyrektyw dotyczących opakowań.
Europarlament wezwał też Komisję Europejską, by w 2014 roku przedstawiła propozycję stopniowego wycofywania się ze składowania odpadów nadających się do recyklingu i odzysku od 2020 roku i zniechęcała do spalania tego typu śmierci. Zaapelował jednocześnie, by odpady z tworzyw sztucznych nie były wykorzystywane do pozyskiwania energii.
Europarlamentarzyści wyrazili przekonanie, że najbardziej niebezpieczne tworzywa powinny być stopniowo wycofywane z obrotu rynkowego, w tym także stosowanie jednorazowych toreb – wszędzie tam, gdzie to możliwe. Wezwali również do podjęcia śmiałych działań zmierzających do zlikwidowania nielegalnego wywozu i składowania odpadów z tworzyw sztucznych.
Na podstawie informacji Parlamentu Europejskiego opracował TK