Perspektywy rynku tektury na pudełka składane
1 Jan 1970 09:06
W nowym badaniu przeprowadzonym przez firmę Smithers Pira oszacowano, że rynek tektury na pudełka składane rozwija się w tempie 5,1% rocznie i że w 2018 r. osiągnie wartość 184 mld dolarów. Zdaniem analityków wpływ na to będzie miało rosnące zapotrzebowanie konsumen-tów, przede wszystkim z krajów rozwija-jących się, na produkty ochrony zdrowia, papierosy, żywność suchą i mrożoną.
W raporcie „Future of Folding Cartons to 2018” podjęto próbę dokładnego opisania tytułowego przemysłu w skali globalnej, przez pryzmat zastosowań finalnych w regionach i poszczególnych krajach świata. Z dużą dokładnością zanalizowano główne czynniki napędzające rozwój tego rynku oraz szanse jego rozwoju, na-
kreślono obraz trendów w sektorze i skupiono się na przeglądzie rynków zbytu oraz obecnych i przyszłych potrzeb konsumentów.
Trzema głównymi grupami wyrobów, które mają zapewnić najwyższą wartość dodaną użytkownikom tektury na pudełka składane w latach 2013-18, będą: opakowania przeznaczone do sprzedaży detalicznej (RRP), głównie z tektury z mikrofalą; systemy zapobiegające podróbkom oraz opakowania barierowe. Opakowania RRP cieszą się rosnącą popularnością wśród detalistów pragnących ograniczyć koszty i najczęściej przyjmują formę pudełek ze standardowej tektury falistej lub tektury z mikrofalą oraz, w mniejszym stopniu, tektury litej. Dostawcy technologii zapobiegających fałszerstwom, stosowanych w pudełkach składanych z tektury, powinni – zdaniem autorów raportu – podwoić swoje zyski do 2018 r., rozwijając się w szybkim tempie zwłaszcza w sektorze ochrony zdrowia. Z kolei głównym czynnikiem wpływającym na popularność technologii barierowych jest ich rosnące zróżnicowanie: regularnie pojawiają się nowości w zakresie lakierów wodnych, nanomateriałów, biopolimerów oraz składników przeciwbakteryjnych.
Zdaniem firmy Smithers Pira jednym z rynkowych trendów jest zwrot ku opakowaniom mniejszym objętościowo, wzmacniany przez zapotrzebowanie konsumentów-singli na pudełka zawierające porcje dla jednej osoby. W efekcie można spodziewać się wzrostu konsumpcji tektury, bowiem zapakowanie identycznej ilości produktu w mniejsze opakowania wymaga zużycia większej ilości materiału niż w przypadku standardowego opakowania.
Potrzeba nieustannego różnicowania marek na konkurencyjnym i zatłoczonym rynku jest z kolei czynnikiem powodującym wzrost zapotrzebowania na nowe technologie drukowania, a to prowadzi do spopularyzowania takich technologii jak kody QR, obrazy holograficzne, soczewki Fresnela czy inne metody obrazowania 3D. Rozwój technologiczny w zakresie elektroniki drukowanej i spadek jej cen przyspieszają też moment, w którym opakowania aktywne zostaną wykorzystane na masową, komercyjną skalę.
Inne sektory przemysłu, które stanowią doskonałe źródło zarobku dla producentów tektury na pudełka składane, to: elektronika użytkowa w związku z nieustającym wzrostem popytu na telefony komórkowe, tablety i inne sprzęty do codziennego użytku; sektor ochrony zdrowia (konsumuje blisko 10% całkowitej podaży tektury) w związku z koniecznością wprowadzenia na rynek inteligentnych opakowań z systemami monitorującymi dozowanie leków przez pacjentów.
Globalne zapotrzebowanie na dania gotowe oraz pojawienie się nisz rynkowych (np. z produktami niskokalorycznymi) stawia wyzwania, ale i zapewnia szansę rozwoju sektorom dostarczającym zarówno suche (np. liofilizowane), jak i mrożone artykuły spożywcze.
Jak przewidziano w raporcie, rynek produktów do higieny osobistej odbił się już od dna recesji, a jego rozwój jest stymulowany użyciem technologii takich jak media społeczne, m-handel (prowadzony za pośrednictwem urządzeń elektronicznych) oraz technologii elektronicznego obrazowania w sklepach, które są domeną młodych, dynamicznych konsumentów.
W skali globalnej produkcja tektury pudełkowej wzrosła w 2012 roku o 1,3% osiągając masę ogólną 42,5 mln ton o wartości 37,3 mld dolarów, przy czym ponad połowa tej masy pochodziła z regionu Azji i wybrzeży Pacyfiku. Pięciu czołowych producentów tektury pudełkowej zapewniało w roku 2012 prawie 16% całego wolumenu, przy czym największych dziesięciu zapewniało 25% dostaw, zaś dwudziestu największych producentów zaspokajało 40% zapotrzebowania rynku. Ogólna masa przetworzonych pudełek składanych w 2012 r. wzrosła o ponad 1% do 47,4 mln ton, z czego 55% pochodziło z regionu Azji i wybrzeży Pacyfiku. Pięciu największych przetwórców tektury pudełkowej składało się na prawie 7% tego do pewnego stopnia niszowego rynku, podczas gdy dziesięciu największych przetwórców zapewniało ponad 9% ogólnej masy dostaw w roku 2012.
Na podstawie informacji firmy Smithers Pira opracował TK