Firma Huhtamaki ogłosiła wprowadzenie na rynek Push Tab, pierwszego na rynku monomateriałowego wieczka blistrowego z PET bez zawartości aluminium, przeznaczonego dla sektora opieki zdrowotnej i przemysłu farmaceutycznego.
Wieczko blistrowe Push Tab jest wykonane z monomateriałowego PET, co zdaniem producenta znacznie zwiększa możliwość recyklingu opakowania, a jednocześnie jest kompatybilne z istniejącymi wysokowydajnymi liniami do pakowania w blistry. Oznacza to, że producenci nie muszą modyfikować swoich linii, aby rozpocząć produkcję nowych pokrywek do blistrów, co w oczywisty sposób wpływa na obniżenie kosztów i wyklucza konieczność spowalniania prędkości produkcji. Nowe wieczko zostało opracowane wspólnie z firmą Klöckner Pentaplast i idealnie współgra z nadającymi się do recyklingu, ekologicznymi foliami sztywnymi kpNext R1 przeznaczonymi do produkcji części spodniej opakowań blistrowych.
Huhtamaki poinformowała, że pokrywka blistra z PET została zaprojektowana z myślą o spełnieniu surowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa stawianych przez branżę farmaceutyczną opakowaniom na leki i inne produkty ochrony zdrowia. Jej zdaniem to rozwiązanie jest bardziej zrównoważoną alternatywą w stosunku do tradycyjnych opakowań typu push-through blister.
W 2021 r. sprzedaż opakowań w europejskim segmencie ochrony zdrowia osiągnęła szacunkowy poziom 1,4 mld euro, z czego ok. 50% stanowiły opakowania blistrowe. Huhtamaki wraz z partnerską firmą Klöckner Pentaplast przekonuje, że ta rynkowa nowość może wspomóc globalny sektor ochrony zdrowia i farmaceutyków w osiąganiu założonego tempa zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie pozwoli na dalszy wzrost rynku.
Tobias Fackler, starszy menedżer ds. biznesu ochrony zdrowia w Huhtamaki Flexible Packaging, skomentował: Branża farmaceutyczna aktywnie poszukuje rozwiązań w zakresie zrównoważonych opakowań, które umożliwiają recyklowalność. Jako że opakowania blistrowe standardowo zawierają wiele materiałów, trudno poddawać je odzyskowi w jednorodnych strumieniach recyklingu. Wieczko blistrowe Push Tab rozwiązuje ten problem, ponieważ wykonano je z mono PET.
Jak podkreśla Fackler, kluczowym wyzwaniem było stworzenie alternatywy dla sprawdzonych rozwiązań ALU/PVC, która pozwoliłaby klientowi utrzymać wysoką wydajność produkcji bez dodatkowych inwestycji. Kolejnym celem było zapewnienie podobnych wrażeń konsumentom podczas korzystania z blistrów. Ta innowacja została zaprojektowana jako część naszej platformy blueloop, która umożliwia nam przyspieszenie innowacji i poprawę cyrkularności w zakresie wysokowydajnych elastycznych rozwiązań opakowaniowych. Push Tab można produkować na istniejących liniach do wytwarzania blistrów i jest prostym w obsłudze rozwiązaniem, a to oznacza brak dodatkowych inwestycji dla klientów. Ta nowo opracowana, unikalna technologia sprawia, że folia wieczkowa na bazie PET poddaje się naciskowi i zapewnia konsumentowi łatwy dostęp do tabletki.
Obecnie trwa porównawczy proces oceny cyklu życia (LCA) konwencjonalnych blistrów wykonanych z aluminium i PVC oraz wieczek blistrowych Huhtamaki Push Tab wraz ze spodem wykonanym z folii Klöckner Pentaplast.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Huhtamaki