Platen Conditioning – rozwiązanie problemu utleniania tygla
1 Jan 1970 11:18

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Platen Conditioning (kondycjonowanie tygla) to nowa usługa serwisowa oferowana przez firmę Bobst. Pozwala ona producentom opakowań przywrócić oryginalną efektywność wymiany oprzyrządowania przy zmianach zleceń w wycinarkach płaskich.

Elementy konstrukcyjne sekcji wycinającej automatów sztancujących mają naturalnego wroga. Jest nim wilgoć – obecna nie tylko w powietrzu, ale też we włóknach przetwarzanych materiałów. Stanowi to duże zagrożenie dla wykonanych z wysoką precyzją metalowych elementów sekcji wycinającej sztancy płaskiej. 

Jak wiemy, wilgoć w połączeniu z metalem powoduje utlenianie. W przypadku tygla wycinarki płaskiej proces ten stopniowo tworzy nierówności powierzchni elementów tnących i bigujących, co nieuchronnie wpływa na jakość produkcji. Każde zlecenie wymaga od operatora poświęcenia dodatkowego czasu na dostosowanie wyklejki w celu skompensowania tych drobnych, ale istotnych nierówności na powierzchni płyty tnącej. Do czasu ponownej produkcji powtarzalnego zlecenia proces utleniania nieznacznie, acz systematycznie postępuje, co powoduje, że wyklejka wymaga coraz większej ilości poprawek. A to oczywiście pochłania jeszcze więcej czasu. 

Producenci opakowań spotykają się z coraz silniejszą presją klientów zlecających krótkie serie w coraz mniejszych odstępach czasu. Oznacza to konieczność coraz częstszych codziennych zmian oprzyrządowania maszyny, a wydłużający się czas narządu powoduje obniżenie wydajności, jak również zysku producenta opakowań. Producent, który chce uzyskać dobry efekt sztancowania, musi się liczyć ze zwiększonym zużyciem materiałów i koniecznością pracy maszyny z coraz większym dociskiem. Efekt? Skrócenie czasu użytkowania wykrojnika oraz wzrost kosztów oprzyrządowania.

Firma Bobst, będąc świadoma problemu, korzystając z własnych doświadczeń oraz możliwości badawczo-rozwojowych opracowała kompleksowe, proste i jednocześnie bardzo skuteczne rozwiązanie problemu utleniania tygla. Dzięki niemu użytkownicy wycinarek typu Autoplaten mogą skrócić czas narządu i zwiększyć wydajność produkcji. 

Opatentowane rozwiązanie

Dzięki innowacyjnej usłudze Platen Conditioning opracowanej przez firmę Bobst inżynier serwisu może zregenerować wnętrze maszyny typu Autoplaten za pomocą specjalnie opatentowanych narzędzi, technik i bezpiecznych środków chemicznych dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Serwisant usuwa nagromadzoną warstwę zanieczyszczeń i rdzy oraz przywraca tygiel do stanu, który jest bliski stanowi fabrycznemu. Następnie pokrywa powierzchnię tygla odpowiednimi środkami konserwującymi oraz instruuje odnośnie do stosowania okresowych zabiegów znacznie spowalniających nieuniknione, ponowne utlenianie. 

Philippe Millioud (Sales Support Manager – Dział Serwisu) twierdzi, że wyniki producentów opakowań, którzy jako pierwsi skorzystali z nowej usługi, wykazały bardzo szybki zwrot z inwestycji (ROI). Usługa jest bardzo ekonomiczna – korzystający z niej producenci potwierdzają, że czas narządu został zredukowany nawet o połowę, natomiast siłę docisku wymaganą do prawidłowego sztancowania można zmniejszyć nawet o 30%. Niższy docisk oznacza, że zużywana jest mniejsza ilość energii elektrycznej, można też zastosować mniej mostków. Również narzędzia zużywają się wolniej, a więc wydłuża się czas ich użytkowania. Szybsza zmiana oprzyrządowania do każdego zlecenia i korzyści płynące z obniżonego docisku składają się na tak szybki zwrot z inwestycji.

Bezpieczeństwo w zakresie kontaktu z żywnością

Wszystkie środki chemiczne i smarujące stosowane w trakcie procedury konserwacji tygla są w pełni syntetyczne i nie pozostawiają osadu. Ze względu na to, że wielu producentów opakowań wytwarza pudełka przeznaczone do żywności, wszystkie stosowane przez firmę Bobst środki chemiczne i smarujące są objęte programem „Thought for Food Packaging”. Program dotyczy wszystkich produktów certyfikowanych przez NSF International. Organizacja ta niezależnie testuje, kontroluje i certyfikuje produkty przeznaczone do kontaktu z żywnością jako bezpieczne w przypadku takiego kontaktu. 

Oczywiście wilgoć jest zawsze obecna w otoczeniu i mimo zabiegów stosowanych podczas procedury konserwacji tygla problem po pewnym czasie zaczyna się powtarzać.

To dlatego nasi klienci, którzy skorzystali z nowej usługi, traktują ją jak część procedury proaktywnej konserwacji – wyjaśnia Philippe Millioud. – W zależności od środowiska, w którym pracuje tygiel i typu sztancowanych podłoży konserwacja jest powtarzana w regularnych odstępach. Dzięki temu producenci opakowań mogą bezterminowo cieszyć się korzyściami wynikającymi z naszej usługi.