PolimerPro realizuje kolejne programy z dotacji unijnych
1 Jan 1970 13:20

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Projekt współfinansowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Na zdjęciu od lewej: Arkadiusz Wesołek i Łukasz Misiak (współwłaściciele) oraz Leszek Okoński kierownik destylarni

PolimerPro jest niezależną, rodzinną przygotowalnią fleksograficzną, a zarazem firmą, która pozyskała wiele dotacji unijnych, jest członkiem Polskiej Izby Fleksografów oraz aktywnie działa w celu zwiększenia świadomości ekologicznej i zmniejszenia śladu węglowego w przemyśle drukarskim. O zaangażowaniu firmy w dbałość o środowisko świadczy również fakt, iż jest ona sponsorem wydarzenia Because Packaging and Our Planet Matter w dniach 17-18 kwietnia w Żninie.

Pierwsza dekada istnienia to okres, gdy firma produkowała matryce fotopolimerowe metodą analogową. W 2007 r. pojawiła się technologia CTP, a wraz z nią pomysł, aby rozszerzyć działalność o destylację i regenerację wymywaczy fotopolimerowych. W ciągu niespełna dziesięciolecia PolimerPro stał się rynkowym liderem, posiadającym sześć urządzeń destylujących, działającym na terenie całego kraju. Był to bardzo dobry okres na rozpoczęcie biznesu w zakresie gospodarowania odpadami. Dziś wiele się zmieniło, gdyż uwarunkowania prawne stały się trudne do zrealizowania dla mniejszych firm. W przypadku oddawania wymywaczy czy rozpuszczalników do destylacji ważne są nie tylko jakość i czas dostawy, lecz także spełnienie wszystkich wymogów prawnych do obrotu tymi  niebezpiecznymi substancjami. Firma PolimerPro figuruje w bazie BDO, wystawia karty przekazania odpadu, a także formularze SENT. Zużyty wymywacz odbierają kierowcy z uprawnieniami ADR. Proces destylacji przebiega od lat w ten sam sposób: zawsze są dodawane niezbędne komponenty, aby produkt miał skład identyczny z oryginalnym środkiem chemicznym – nylosolvem, eco wash, flexosolem czy też autorskim środkiem danego przedsiębiorstwa. 

W 2023 r. firma PolimerPro pozyskała dotacje unijne w programie Fundusze Norweskie – Technologie przyjazne środowisku. Inwestycja była podzielona na trzy etapy, tak aby zmodernizować firmę w kilku zakresach.

Jako pierwsze zostały zainstalowane bezołowiowe panele fotowoltaiczne o mocy 50 KW. Następnie zainstalowana została destylarka 500-litrowa Ofru. Jest to nowoczesna technologia, która do destylacji nie używa oleju (jak wszystkie inne urządzenia dostępne na rynku), lecz pary wodnej, co znacznie zmniejsza wytwarzanie przepracowanego oleju – niebezpiecznego odpadu. Pod koniec 2023 r. na nowej hali stanęła zautomatyzowana linia do obróbki fleksograficznych płyt fotopolimerowych Catena WDLS, która – wraz z destylarką – jest zasilana ze źródeł energii odnawialnej, co stanowi trzon ekologicznie zmodernizowanej przygotowalni. Pod koniec roku 2023 projekt firmy PolimerPro zatytułowany EkoMoc został dofinansowany w ramach pierwszego naboru konkursu Kredyt Ekologiczny – wkrótce ruszą pierwsze przetargi.

Artykuł sponsorowany