Polski projekt nagrodzony w konkursie Metsä Board
1 Jan 1970 11:45

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Metsä Board ogłosiła listę zwycięzców konkursu Better with Less Design Challenge 2022-2023. Jury składające się z ekspertów w dziedzinie projektowania opakowań wybrało dwa zgłoszone projekty, które zajęły pierwsze miejsce ex aequo: „Opakowanie na słuchawki dla dzieci” autorstwa Kitty Ching oraz „Wypełniacz z tektury do zabezpieczania produktów”, zaprojektowany przez Marcina Michalskiego, Monikę Klimpel i Adriana Olejnika.

Międzynarodowy konkurs na projekt opakowania Better with Less Design Challenge 2022-2023 został zorganizowany przez Metsä Board po raz trzeci. W konkursie poproszono projektantów o stworzenie bezodpadowego opakowania przyszłości. Wyzwanie podjęło i przystąpiło do konkursu 124 uczestników z 27 krajów, którzy przedstawili swoje kreatywne pomysły. 

Wyłonienie zwycięzcy spośród tak znakomitych zgłoszeń było niezwykle trudną do podjęcia decyzją, dlatego jury postanowiło wybrać dwóch zdobywców pierwszego miejsca – powiedział Ilkka Harju, przewodniczący jury i dyrektor ds. usług w zakresie opakowań w Metsä Board.

Pierwszy zwycięski projekt, „Opakowanie na słuchawki dla dzieci”, koncentruje się na użyteczności dla konsumenta i zdatności do recyklingu. Przemyślana konstrukcja projektu zapewnia, że opakowanie doskonale zabezpiecza produkt i można je łatwo otworzyć. Pokazuje to, że prostota jest często najlepszym rozwiązaniem. Opakowanie łatwo poddaje się recyklingowi i uwzględnia aspekt ponownego wykorzystania, ponieważ jego wewnętrzna część pozwala na przechowywania słuchawek. Za ponownym wykorzystaniem przemawiają estetyczny wygląd oraz zastosowanie tektury – surowca czystego i bez dodatków. 

Drugim zdobywcą pierwszej nagrody ex aequo został „Wypełniacz z tektury do zabezpieczania produktów” – rozwiązanie mające na celu zabezpieczenie telewizorów lub sprzętu elektronicznego w czasie transportu. Rozwiązanie to stanowi podobną do kształtownika konstrukcję zabezpieczającą zawartość opakowania z każdej strony. Opakowanie wykonane z tektury z pierwotnych mas włóknistych jest lekkie i trwałe, a jednocześnie wspiera gospodarkę cyrkularną z uwagi na łatwość poddawania się recyklingowi i minimalizację ilości zużytego materiału.

Zdobywcy pierwszego miejsca podzielą się nagrodami za pierwsze i drugie miejsce i otrzymają po 6500 euro.

Trzecią nagrodę, 2000 euro, otrzymał projekt „RESHAPE”. Opakowanie Dawida Thiela zostało zaprojektowane tak, aby nadawało się dla szerszej gamy produktów. Dzięki innowacyjnemu formatowi zmniejszy się liczba różnych rodzajów opakowań wymagających przechowywania. 

Metsä Board ufundowała nagrodę dodatkową – staż dla jednego studenta w swoim Excellence Centre w Finlandii, zajmującym się badaniami w zakresie produkcji tektur i opakowań. Laureatem nagrody został Patrick Walby za „Blister na leki Zero Waste”, projekt opakowania dla przemysłu farmaceutycznego, którego zadaniem jest zastąpienie tekturą plastiku i aluminium, często używanych w opakowaniach leków. 

Przyznano również dwa wyróżnienia honorowe – dla opakowania „Totally Bananas”, zaprojektowanego przez Maxa Gubbinsa oraz dla opakowania „F'lover”, zaprojektowanego przez Mine Koca.

Dowiedz się więcej o zwycięskich projektach i finalistach na głównej stronie konkursu – betterwithless. org.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Metsä Board 

Tłumaczenie: TK

***

Zrównoważona alternatywa dla styropianowych wypełniaczy

Rozmawiamy z Marcinem Michalskim, starszym konstruktorem w firmie Werner Kenkel i jednym z członków zwycięskiego zespołu nagrodzonego za projekt tekturowych wypełniaczy.

Panie Marcinie, na początku proszę powiedzieć kilka słów o sobie i wyjaśnić, skąd pomysł udziału w konkursie Metsä Board?

Marcin Michalski: Z wykształcenia jestem magistrem inżynierem budownictwa. W Werner Kenkel – polskiej firmie, która produkuje opakowania i tekturę falistą – pracuję od 11 lat. Od początku pracy w branży zajmowałem się projektowaniem opakowań, również dla producentów telewizorów, co pozwoliło mi lepiej poznać temat wypełniaczy. Obecnie pracuję na stanowisku starszego konstruktora. Zajmuję się przede wszystkim projektami oszczędnościowymi oraz automatyzacjami linii pakujących dla naszych największych klientów. Jeśli zaś chodzi o udział w konkursie Better With Less – Design Challenge, to na informację natknęliśmy się na jednym z portali branżowych. Od wielu lat bierzemy udział w konkursach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, nie bez sukcesów. Przykładowo wygraliśmy trzy nagrody w ostatniej edycji WorldStar Global Packaging Awards. Dodatkową motywacją do udziału w konkursie Metsä Board była możliwość wypromowania rozwiązań przyjaznych środowisku.

Czy zwycięski projekt powstał z myślą o konkursie, czy też został opracowany wcześniej na potrzeby firmy Werner Kenkel?

Marcin Michalski: Projekt wypełniaczy pojawił się wcześniej w naszym wewnętrznym programie badawczo-rozwojowym. Natomiast konkurs Better With Less to pierwsze wydarzenie na świecie, na którym go zaprezentowaliśmy. Nieustannie pracujemy nad jego rozwojem i udoskonalaniem.

Jako firma staramy się nadążać za trendami, a nawet je kreować. Jesteśmy znani z najwyższej jakości, zarówno jeśli chodzi o produkty, jak i obsługę klienta. Staraliśmy się znaleźć rozwiązania, które pozwolą wyeliminować z naszego życia jak najwięcej tworzyw sztucznych, zastępując je rozwiązaniami z tektury falistej.

Na czym koncentrowaliście się przy tworzeniu projektu?

Marcin Michalski: Pracując nad projektem dążyliśmy do tego, by nowe tekturowe rozwiązanie spełniało wszystkie wymagania stawiane dotychczas wypełniaczom styropianowym: by było wytrzymałe, łatwe do formowania, dobrze chroniło produkt i oczywiście było atrakcyjne cenowo. Pierwszy pomysł pojawił się bardzo szybko, jednak opracowanie od strony technicznej gotowego produktu spełniającego wszystkie oczekiwania zajęło sporo czasu. Potencjał tego rozwiązania jest ogromny, choćby z perspektywy rosnącego rynku sprzedaży telewizorów (choć nie tylko), na którym wciąż zużywa się ogromne ilości materiałów szkodliwych dla środowiska.

Czy miał Pan okazję poznać inne zgłoszone do konkursu projekty? Czy któryś z nich przyciągnął Pańską uwagę?

Marcin Michalski: Tak, szczególnie spodobały mi się 2 projekty: Kid's Headphones Packaging oraz Zero Waste Medication Blister Pack – genialne, a jednocześnie proste rozwiązania, które idealnie wpisują się w ideę konkursu. Powinny być standardem i aż trudno uwierzyć, że nie są jeszcze powszechnie stosowane. Wyobraźmy sobie, ile plastiku wyeliminowałoby wykorzystanie tych projektów.

Czego oczekuje Pan po sukcesie w konkursie?

Marcin Michalski: Jestem pewien, że wygrana w konkursie pozwoli nam rozpowszechnić nasze rozwiązanie na całym świecie. Pomoże to uświadomić producentom elektroniki, że dysponujemy gotowymi rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska, z których można korzystać bez negatywnego wpływu na procesy produkcyjne.

Dziękuję za rozmowę.