PPWR – obowiązki wytwórców, dostawców, importerów i dystrybutorów
23 Jan 2025 13:43

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wchodzące niebawem w życie rozporządzenie PPWR, które na nowo ureguluje unijny rynek opakowań, definiuje i określa obowiązki ich wytwórców, dostawców, importerów i dystrybutorów. Przedsiębiorcy działający na tym rynku muszą wiedzieć, do której grupy należą i do czego będą zobowiązani – nie zawsze jest to jasne, bo granice między poszczególnymi kategoriami są cienkie.

Stowarzyszenie Natureef zorganizowało webinarium poświęcone rozporządzeniu PPWR (skrót od ang. Packaging and Packaging Waste Regulation) dla polskich firm, w trakcie którego o planowanych rolach i obowiązkach podmiotów na rynku opakowań mówili specjaliści ds. rozwoju produktów i zakupów z firm opakowaniowych.

Kto jest wytwórcą, a kto dostawcą?

Definicja wytwórcy jest zapisana w projekcie rozporządzenia w sposób skomplikowany i niejednoznaczny. Na podstawie naszej interpretacji wytwórcą jest podmiot, który wytwarza opakowanie albo produkt w opakowaniu, lub też podmiot, który zleca innemu podmiotowi wytwarzanie opakowania pod nazwą własną lub znakiem towarowym, o ile nie jest mikroprzedsiębiorstwem – mówi Daniel Myszkowski, kierownik Działu Badań i Rozwoju w firmie Kablonex. – Jeśli mikroprzedsiębiorca zleca wyprodukowanie opakowania pod własną marką producentowi, który znajduje się na terenie Unii Europejskiej, wówczas wytwórcą jest podmiot dostarczający opakowanie. Jest to jednak pewnego rodzaju wyjątek opisany w dokumencie. Dostawca oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która dostarcza opakowanie lub materiał opakowaniowy wytwórcy. Ta definicja jest znacznie bardziej jednoznaczna. Analizując szczegóły zapisów zawartych w projekcie PPWR, można stwierdzić, że granica pomiędzy byciem dostawcą a wytwórcą jest bardzo cienka.

Aby ustalić, jaką rolę odgrywa dany podmiot w łańcuchu dostaw, trzeba przyjrzeć się relacjom między firmami w zakresie stosowanych opakowań i materiałów opakowaniowych. Na przykład wytwórcą nie jest producent folii na rolce, który dostarcza swój wyrób producentowi worków foliowych. Podobny przypadek to sieć supermarketów zamawiająca napoje gazowane u producenta napojów, gdy opakowanie napojów zawiera nazwę własną sieci handlowej.

Obowiązki wytwórców

Rozporządzenie nakłada na wytwórców liczne obowiązki. Przede wszystkim mają oni obowiązek wprowadzać do obrotu wyłącznie opakowania zgodne z wymaganiami artykułów od 5 do 12 PPWR. Istotnym aspektem są m.in. wymogi dotyczące zawartości określonych substancji w opakowaniach.

Nowością są wymagania dotyczące maksymalnej zawartości substancji PFAS. Obecnie są one stosowane jako składniki dodatków procesowych w produkcji materiałów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, pozwalających uniknąć niedoskonałości powierzchni opakowań. Rynek dynamicznie reaguje na nadchodzące zmiany w przepisach. Dostawcy informują nas, że pracują nad wdrożeniem nowych dodatków procesowych niezawierających PFAS lub że tego typu materiały mają już w swoim portfolio. Obecnie rozpoczęliśmy ich implementację do naszej produkcji, a w przyszłym roku planujemy stosowanie wyłącznie tego typu alternatywnych materiałów – komentuje Daniel Myszkowski.

Kolejne artykuły dotyczą przydatności do recyklingu, zastosowania surowców biopochodnych, opakowań kompostowalnych, minimalizacji opakowań, opakowań wielokrotnego użytku i etykietowania.

Wytwórcy mogą przeprowadzić ocenę zgodności samodzielnie lub zlecić ją w swoim imieniu. Procedura ta opisana jest w załączniku VII do PPWR i obejmuje m.in. stworzenie dokumentacji technicznej.

Jeżeli opakowanie spełnia wymogi, wytwórca sporządza – zgodnie z artykułem 39 PPWR – deklarację zgodności UE. O tym, jak deklaracja powinna wyglądać, informuje załącznik VIII do PPWR.

W przypadku stwierdzenia niezgodności opakowań, wytwórca jest zobowiązany do wprowadzenia działań naprawczych niezbędnych do zapewnienia zgodności albo wycofania opakowań z obrotu lub ich odzyskania, stosownie do okoliczności. Na zasadzie odstępstwa, obowiązek zapewnienia zgodności opakowania nie dotyczy opakowań wielokrotnego użytku wprowadzonych przed wejściem w życie PPWR. Wytwórca ma obowiązek udostępniać wszelkie informacje do wykazania zgodności opakowań na wypadek kontroli. Dokumenty należy dostarczyć w terminie 10 dni od otrzymania wniosku organu krajowego. Jaka instytucja będzie tym organem w Polsce – jeszcze nie określono.

Wytwórca może upoważnić podmiot (tzw. upoważniony przedstawiciel), który w ograniczonym zakresie może realizować obowiązki związane z organizacyjną stroną sporządzenia dokumentacji technicznej i deklaracji zgodności UE, w szczególności w kontaktach z organami krajowymi. Przedstawiciel ten określony jest w art. 15 PPWR i nie należy go mylić z „wyznaczonym przedstawicielem ds. rozszerzonej odpowiedzialności producenta”, który może w imieniu producenta być zarejestrowany w innym państwie członkowskim, co jest obowiązkowe, gdy producent po raz pierwszy będzie udostępniać opakowanie na danym rynku.

Obowiązki dostawców

Obowiązki dostawców polegają na dostarczeniu wytwórcy informacji i dokumentacji niezbędnej do wykazania przez niego zgodności z artykułami od 5 do 12 rozporządzenia PPWR. Dokumentacja powinna być przygotowana w języku zrozumiałym dla wytwórcy i przekazana w formie elektronicznej lub papierowej. Należy pamiętać, że w przypadku opakowań do kontaktu z produktami wrażliwymi, czyli np. opakowania żywności, pasz dla zwierząt, kosmetyków, wyrobów medycznych, leków i suplementów diety, część dokumentacji musi stanowić dokumentacja przewidziana w innych unijnych aktach prawnych dotyczących tego typu produktów.

Importer i jego obowiązki

Projekt PPWR definiuje importera jako osobę fizyczną lub prawną, która ma siedzibę lub miejsce zamieszkania w Unii Europejskiej i wprowadza do obrotu w UE opakowania lub produkt w opakowaniu pochodzące również z państwa trzeciego. Jakie ma obowiązki?

Wymaganie jest takie, że w łańcuchu dystrybucyjnym każde kolejne ogniwo musi sprawdzić ogniwo poprzednie. Importer musi więc sprawdzić wytwórcę. Importer pilnuje, by wytwórca przeprowadził procedurę oceny zgodności zgodnie z załącznikiem VII. Gdy importer uznaje, że opakowanie nie spełnia tych wymogów, nie wprowadza go do obrotu, dopóki nie zostanie zapewniona zgodność z zapisami artykułów od 5 do 12 PPWR – mówi Dorota Ostrowska, kierująca Działem Zakupów w firmie Tedmark, która od ponad 30 lat dostarcza opakowania dla branży HoReCa.

Importer musi zapewnić dokumentację – deklarację zgodności UE opisaną w załączniku VIII PPWR. Dla opakowań jednorazowego użytku trzeba ją przechowywać przez pięć lat, a dla opakowań wielokrotnego użytku – 10 lat. Na uzasadniony wniosek organu krajowego importer przedstawi deklaracje zgodności w zrozumiałym dla niego języku.

Można przypuszczać, że w przypadku deklaracji otrzymanych w innych językach, trzeba będzie je przetłumaczyć na język polski, nie ma jednak jeszcze informacji na temat sposobu tłumaczenia – dodaje Dorota Ostrowska.

Obowiązki dystrybutora

Dystrybutor to każda osoba fizyczna lub prawna w łańcuchu dostaw, niebędącą wytwórcą ani importerem, która udostępnia na rynku opakowanie lub produkt w opakowaniu. Jego obowiązkiem jest udostępnianie jedynie takich opakowań, które spełniają wymogi zapisane w rozporządzeniu. Jeżeli dystrybutor uznaje lub ma powody, by uważać, że opakowanie nie spełnia wymogów, to nie udostępnia go na rynku, dopóki nie zostanie zapewniona zgodność z wymogami lub dopóki wytwórca nie spełni wymogów. Dystrybutorzy muszą w tym czasie dopilnować, aby warunki przechowywania lub transportu nie wpływały negatywnie na jego zgodność z wymogami w art. od 5 do 12 w czasie, w którym ponoszą odpowiedzialność za opakowanie.

Bardzo ważnym zastrzeżeniem jest, że dystrybutor nie może wykorzystywać informacji ujawnionych przez producenta do jakichkolwiek innych celów niż weryfikacja zgodności z mającymi zastosowanie wymogami. Zakazuje się nieprawidłowego wykorzystywania tego rodzaju informacji od wytwórcy lub importera przez dystrybutorów do celów handlowych – podkreśla Dorota Ostrowska.

Co, jeśli opakowanie niespełniające wymogów trafiło już na rynek? W takim przypadku w myśl planowanych przepisów dystrybutor powinien zadbać o to, aby podjęte zostały działania naprawcze i musi dopilnować procedury wycofania lub odzyskania opakowania z rynku. Dystrybutorzy niezwłocznie informują w takim przypadku organy nadzoru rynku państw członkowskich UE, w których opakowania zostały udostępnione, o podejrzeniu niezgodności oraz o wszelkich podjętych działaniach naprawczych.

Na podstawie materiałów firmy Natureef opracowała AN