Producenci maszyn pakujących mają powody do zadowolenia
1 Jan 1970 14:43

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rynek automatycznych maszyn pakujących i owijających nadal kwitnie, rosnąc wykładniczo z roku na rok i odnotowując łączny obrót w wysokości 9,2 mld euro w 2023 r., co oznacza wzrost o 8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Po latach 2021 i 2022 jest to trzeci rekord z rzędu. Jest to znaczące osiągnięcie, ponieważ 78,7% przychodów pochodzi z rynków międzynarodowych (łącznie 7,3 mld euro), a 21,3% z rynku krajowego (1,97 mld euro).

Dane te zostały zgłoszone przez MECS – Ucima Research Centre w 12. krajowym badaniu statystycznym, które co roku zapewnia migawkę wyników branży. W badaniu wzięły udział 594 firmy, zatrudniające 38 219 pracowników.

Rynki międzynarodowe

Skłonność włoskich producentów do eksportu, zwłaszcza w branży technologii i rozwiązań opakowaniowych, została po raz kolejny potwierdzona w 2023 r., a obroty zagraniczne stanowiły 78,7% całości i wyniosły 7,2 mld euro (wzrost o 10,5% w porównaniu z 2022 rokiem).

Podium obszarów geograficznych pozostaje niezmienione: Unia Europejska z 2,71 mld euro sprzedaży  potwierdza swoją pozycję jako główny obszar docelowy dla maszyn wyprodukowanych we Włoszech, stanowiąc 37,3% całego eksportu. Na drugim miejscu plasuje się Azja z obrotami w wysokości 1,47 mld euro, co stanowi 20,3% całkowitej sprzedaży międzynarodowej branży. Na trzecim miejscu uplasowała się Ameryka Północna ze sprzedażą na poziomie 1,25 mld euro, a następnie Europa spoza UE (651 mln euro), Ameryka Południowa (583 mln euro) oraz Afryka i Oceania, które odnotowały odpowiednio 456 i 135,8 mln euro.

Sprzedaż na rynku włoskim pozostała zasadniczo stabilna, stanowiąc 22,6% obrotów, a rok zamknął się kwotą 1,9 mld euro.

Branże klientów

W podziale obrotów według różnych sektorów klientów rok 2023 potwierdził dominującą pozycję branży spożywczej i napojów, która stanowiła 57,1% całkowitych przychodów. Dwa podsektory tej branży również potwierdziły swoje indywidualne prowadzenie w rankingu. W 2023 r. żywność była najpopularniejszym sektorem klientów, obejmując 30,9% (2,856 mld euro) całkowitego obrotu, przy intensywności eksportu wynoszącej 74,5%. Sektor napojów zajmuje drugie miejsce, reprezentując 26,2% całkowitych przychodów. 83,3% sprzedaży w tym segmencie przeznaczone jest na rynki międzynarodowe.

Kolejny w rankingu jest rynek chusteczek, z 1,699 mld euro (18,4% całości), następnie przemysł farmaceutyczny, osiągając 1,492 mld euro (16,2% całości), a na samym dole kosmetyki i chemikalia.

Obroty według rodzaju produkcji

Rodzina maszyn do pakowania pierwotnego pozostała dominująca z 52,4% obrotów, a następnie segment urządzeń końcowych, etykietujących i pomocniczych (27,2%) oraz opakowań wtórnych (który zajmuje pozostałe 20,4%).

Struktura produkcji

Firmy produkujące maszyny do pakowania i owijania koncentrują się głównie wzdłuż regionalnej arterii zwanej Via Emilia, tworząc obszar znany obecnie jako Packaging Valley, chociaż inne okręgi produkcyjne znajdują się również w Lombardii, Piemoncie, Wenecji Euganejskiej i Toskanii. Położenie geograficzne firm potwierdza zatem dominację regionu Emilia-Romania pod względem liczby firm, pracowników i obrotów. W regionie Emilia-Romania działa 205 firm (34,5% ogółu firm w kraju), które zatrudniają 21 881 osób (57,3% ogółu firm w kraju) i generują 62,6% całkowitego obrotu, który wynosi 5,781 mld euro. Następne w kolejności są Lombardia, Wenecja Euganejska i Piemont. Wśród prowincji Bolonia i Mediolan plasują się powyżej Parmy (trzecia) i Vicenzy (czwarta) pod względem liczby firm produkujących maszyny pakujące. Jednak biorąc pod uwagę rozkład zatrudnienia i obrotów, dominacja regionu Emilia jest wyraźna: Bolonia, Parma, Modena (wszystkie w Emilii) i Rimini (w Romanii) zajmują pierwsze cztery miejsca, Vicenza jest piąta, a Bergamo i Reggio Emilia zajmują odpowiednio siódme i ósme miejsce.

Struktura zatrudnienia

W 2023 r. liczba osób zatrudnionych na rynku wzrosła o 1,2%, z 37 753 (2022) do 38 219 (2023).

Zasadniczo zagregowane dane potwierdziły obraz nakreślony przez wstępne dane, pokazując, jak nasza branża i cały włoski łańcuch dostaw ustanowiły metodę gwarantującą niezawodność i innowacyjność – stwierdził Riccardo Cavanna, przewodniczący Ucima. – Nasze firmy stale się rozwijają i stawiają sobie nowe wyzwania, jednocześnie coraz częściej wprowadzając pionierskie rozwiązania, które zapewniają im utrzymanie pozycji światowego lidera. Jeśli chodzi o rynek krajowy, wprowadzenie włoskiego dekretu prawnego wdrażającego przepisy Przemysłu 5.0 da impuls do nowych inwestycji i będzie napędzać wzrost na rynku włoskim.

Opracowano na podstawie materiałów Ucima

Tłumaczenie: IZ