Klienci BOBST mogą skrócić czas podklejania płyty nawet o 15 minut na zadanie i zmniejszyć zużycie kartonu po tym, jak szwajcarski producent maszyn drukujących i wykańczających dodał dwie unikalne nowe funkcje do swojej sztancy EXPERTCUT 106 PER.
Ulepszenia sztancy mają pomóc przetwórcom zaoszczędzić czas i zasoby poprzez optymalizację oprzyrządowania maszyny i zwiększenie możliwości pasowania arkuszy. Obejmują one nową płytę dociskową oraz płytę ZERO PATCHING, która minimalizuje lub kompensuje odkształcenia płyty, a także POWER REGISTER Plus, który zmniejsza ilość odpadów z arkuszy poprzez wprowadzenie nowego systemu rejestrowania paserów.
BOBST skrócił o 15 min czas konfiguracji swojej gamy sztanc do kartonów składanych dzięki zestawowi funkcji SPEED CHANGE. Dodając opcjonalny pakiet efektywności energetycznej i nowy zakres innowacji technicznych, EXPERTCUT 106 PER wyznacza nowe standardy wydajności produkcji.
Wydłużenie czasu pracy maszyn dzięki ACCUPLATEN i ZERO PATCHING
Na targach drupa 2024 BOBST zaprezentował światu ACCUPLATEN, pierwszą na rynku innowację w sektorze wykrojników. Ta przeprojektowana płyta dociskowa maszyny zmienia zasady gry – mówi Bodo Junge, dyrektor ds. marketingu produktów, odpowiedzialny za gamę sztanc. – Dzięki ACCUPLATEN firmie BOBST udało się zminimalizować deformację płyty tnącej i skrócić czas poprawek nawet o 80%. Oznacza to mniej interwencji operatora, zwiększoną żywotność narzędzia i do 15 min dodatkowego czasu pracy na zadanie. Ponieważ ACCUPLATEN jest dostępny tylko w nowych maszynach, dla maszyn poprzedniej generacji i dla przetwórców, którzy szukają rozwiązania dostosowanego do konkretnych zadań, dostępna jest płyta ZERO PATCHING. Płyta wyrównuje odkształcenia płyty dociskowej stosownie do siły nacisku i specyfiki płyty, skracając również czas podklejania od 50% do 80%. Oba rozwiązania zmniejszają liczbę arkuszy używanych do kontroli jakości podczas konfiguracji maszyny oraz poprawiają jakość wykrawania i bigowania końcowych wykrojów, ułatwiając ich dalsze przetwarzanie.
Zwiększenie efektywności kosztowej i zrównoważonego rozwoju dzięki POWER REGISTER Plus
Uproszczona konfiguracja i skupienie się na jakości to warunki niezbędne do uniknięcia niepotrzebnych strat. Czas i jakość arkuszy tektury to cenne zasoby, z których każdy ma ogromny wpływ na marże przetwórcy. Z tego powodu obecne rozwiązania skupiają się na redukcji odpadów z arkuszy. Dzięki POWER REGISTER Plus możliwości rozpoznania paserów dostosowano do bardzo małych znaczników referencyjnych z boku każdego arkusza. Pozwala to zaoszczędzić do 4 mm kartonu na przednie pasery, zmniejszając koszt kartonu nawet o 0,5%. Może się wydawać, że to niewiele, ale w zależności od layoutu zlecenia, rozmiaru znaczników i gramatury, ten nowy system może zaoszczędzić do 1 t kartonu na 1 mln arkuszy – wyjaśnia Bodo Junge. – Mniej odpadów oznacza również mniej czasu i wysiłku na ich usunięcie, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju procesu i miejsca pracy.
Przetwórcy dążący do efektywności kosztowej i zrównoważonego rozwoju mogą również zdecydować się na tzw. Energy Efficiency Pack. Ten zestaw funkcji obejmuje energooszczędne pompy powietrza i system odzyskiwania energii, który przekształca energię kinetyczną hamowania maszyny w energię elektryczną. W skład pakietu wchodzi również przeprojektowany system przepływu powietrza Bernoulliego o zwiększonej wydajności oraz zmniejszonym zużyciu energii i poboru powietrza. Środki te zmniejszają zużycie energii z 5 kWh do 4 kWh na 1000 arkuszy, co daje 1 MWh na 1 mln arkuszy. Ponadto wskaźniki monitorowania energii w interfejsie HMI mogą wykrywać dalsze potencjalne możliwości jej oszczędzania, obniżając koszty i wspierając cele zrównoważonego rozwoju.
Zwiększona produktywność dzięki 9500 arkuszy na godzinę
Zgodnie z oczekiwaniami klientów EXPERTCUT 106 jest wyposażony w SPHERE, interfejs firmy BOBST, i jest w pełni kompatybilny z obecnymi i przyszłymi funkcjami BOBST Connect. Połączenie narzędzi, maszyn, przetwórców i dostawców umożliwi płynną transmisję danych za pośrednictwem platformy opartej na chmurze, koordynując cały proces produkcyjny. Ciągłe doskonalenie oprzyrządowania i możliwości maszyn pozostaje – obok nowinek cyfrowych – ważnym elementem innowacyjności, zapewniając bezbłędną jakość i maksymalną produktywność. Przykładem mogą być nowo opracowane lekkie łapki chwytające. EXPERTCUT 106 PER może być wyposażony w nowe chwytaki z włókna węglowego, które pozwalają nam zmniejszyć siły bezwładności i przyspieszenia oraz zwiększyć prędkość produkcji z 9000 do 9500 arkuszy na godzinę – podsumowuje Bodo Junge.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Bobst
Tłumaczenie: TK