Pył i odpady pod kontrolą
1 Jan 1970 13:26

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Obecność pyłu w maszynach i unoszącego się w powietrzu w fabryce DS Smith Rosa`, włoskiego oddziału międzynarodowej firmy specjalizującej się w produkcji opakowań, powodowała problemy jakościowe w gotowym produkcie oraz spadek wydajności pracy maszyn. Proponując rozwiązanie odpylające szyte na miarę wyeliminowała je włoska firma New Aerodinamica, która dodatkowo zmodernizowała system odprowadzania odpadów.

Projektowanie i tworzenie pełnowymiarowych instalacji do logistyki oraz pneumatycznego odzysku odpadów procesowych to specjalność New Aerodinamica, włoskiej firmy spod Bergamo, której przewagą konkurencyjną jest dostarczanie rozwiązań skrojonych na miarę, nawet w środowiskach roboczych charakteryzujących się wieloma złożonymi problemami. New Aerodinamica specjalizuje się w projektowaniu i produkcji systemów do usuwania kurzu, ścinków i odpadów z wycinarek oraz systemów odprowadzania odpadów dla branży papierniczej i opakowaniowej – głównie w przetwórstwie kartonu i tektury, choć rozwiązania włoskiego producenta do usuwania odpadów z powodzeniem funkcjonują również w segmencie etykiet i przetwarzania folii. 

Jako że nie ma dwóch takich samych zakładów produkcji opakowań z tektury falistej, New Aerodinamica projektuje system odprowadzania pyłów i odzysku odpadów poprodukcyjnych w oparciu o szczegółową analizę firmy. Po kilku wizytach w zakładzie i poznaniu specyfiki produkcji proponowane jest optymalne rozwiązanie. Po jego zaakceptowaniu New Aerodinamica przystępuje do kompletacji niezbędnych wyciągów, lejów, rozdrabniaczy oraz zespołów odprowadzania, pochodzących od włoskich i niemieckich poddostawców. W celu zapewnienia maksymalnej wydajności naszych systemów wykorzystujemy wyłącznie rozwiązania najwyższej klasy – zapewnia Paolo Radaelli, dyrektor generalny New Aerodinamica. – Nasze systemy cieszą się dużym uznaniem branży papierniczej i opakowaniowej w Europie, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącym portfelu zamówień.

Jeden do jednego

Jak takie zindywidualizowane podejście sprawdza się w praktyce, można przekonać się na przykładzie włoskiego zakładu DS Smith Rosa`. Problemem, z którym od lat zmaga się ta fabryka, była wszechobecność pyłu z powodu braku odpowiedniego systemu odsysania. W zakładzie Rosa` produkujemy opakowania i wykonujemy nadruki przy użyciu fleksografii oraz farb na bazie wody – mówi Alessandro Cebin, dyrektor generalny zakładów Rosa` i Ferrara w DS Smith. – Pył osadzał się w zespołach drukujących, a cykle czyszczenia niezbędne do utrzymania wysokiej jakości obniżyły wydajność maszyn. W niektórych instalacjach znajdowały się systemy filtrujące, ale najwyraźniej nie były one wystarczające. Zwróciliśmy się do kilku firm specjalizujących się w odsysaniu zanieczyszczonego powietrza, ale projekt zaproponowany przez New Aerodinamica był tym, do którego mieliśmy największe przekonanie, biorąc również pod uwagę ich doświadczenie z poprzednich udanych instalacji w miejscach o wymaganiach i potrzebach podobnych do naszych. W fabryce pracują różne linie produkcyjne tnące, drukujące i składające tekturę, aby przekształcić ją w pudła: 4-kolorowy Martin 1632/618 i Bobst 924, wykrawarka rotacyjna Göpfert z nadrukiem w sześciu kolorach i wykrawarka arkuszowa z nadrukiem fleksograficznym w sześciu kolorach Bobst 1600 oraz linia Bobst FFG 924. Poproszeni o pomoc w rozwiązaniu tego wieloletniego problemu DS Smith w Rosa`, wykorzystaliśmy wiedzę zdobytą w ciągu ponad 30 lat w branży opakowań – wyjaśnia Paolo Radaelli. – Biorąc pod uwagę liczne maszyny z różnymi punktami odciągowymi na każdej z nich, złożoność niektórych procesów i ilość powietrza potrzebną do usunięcia pyłu, wybraliśmy rozwiązanie „jeden do jednego”, które obejmowało osobne projektowanie okapu i połączeń dla każdej z maszyn, projektowanie przewodów rurowych i instalowanie kanałów oraz umieszczanie uchwytów i wentylatora wyciągowego na dachu wraz z tworzeniem punktów poboru próbek zgodnie z obowiązującym prawodawstwem, w pełni respektując przestrzeń i ramy czasowe firmy.

Realizacja projektu

Prace w fabryce Rosa` rozpoczęły się na początku ubiegłego roku, wraz z budową systemów odciągowych na pierwszych czterech maszynach, podczas gdy instalacja na piątej została niedawno zakończona. Każda maszyna była zarządzana indywidualnie, ponieważ objętość powietrza była bardzo zmienna w zależności od linii, z emisją od 16 tys. do 50 tys. m3/h. Posiadanie tylko jednego zestawu przewodów rurowych było nie do pomyślenia ze względu na bardzo duże ilości powietrza, konieczność budowy bardzo dużych kanałów oraz ogromnej mocy – mówi Paolo Radaelli. – Każda pojedyncza linia ma zamiast tego niezależny wentylator o mocy od 2 do 5,5 kW, dzięki czemu całkowita moc jest mniejsza i mogą one pracować tylko wtedy, gdy maszyna pracuje. W ten sposób osiągnięto dodatkowo cel optymalizacji zużycia energii. Ten wybór wpływa również na emisję hałasu, ponieważ im większa średnica rury, tym mniejsza prędkość powietrza wychodzącego – wyjaśnia dyrektor generalny. – Zapewniamy, że jest to zawsze mniej niż 10 m/s, co pozwala na bardzo niską emisję hałasu, około 70 decybeli. Pomimo stopniowej instalacji i uruchamiania pozytywne rezultaty można było zobaczyć natychmiast, zarówno z punktu widzenia produkcji, jak i z punktu widzenia środowiska pracy w postaci czystszego powietrza w poszczególnych działach. W niektórych maszynach wentylatory były połączone z workiem filtrującym, podczas gdy w innych nie było scentralizowanego systemu odsysania, w wyniku czego powstawało dużo pyłu zarówno wewnątrz maszyny, jak i w powietrzu – mówi Paolo Radaelli. – Nawet jeśli pracownicy oczyszczali linie sprężonym powietrzem, czyszczenie było iluzoryczne, ponieważ po prostu przenosili pył z jednego miejsca w drugie. Nasz system ma tę zaletę, że pył jest trwale usuwany.

Niewątpliwe korzyści

Razem z New Aerodinamica wybraliśmy inny system dla każdej z maszyn, identyfikując na każdej linii sensowne punkty odsysania większości pyłu, z dedykowanymi kolektorami na każdej maszynie prowadzącymi na dach fabryki – potwierdza Alessandro Cebin. – Rezultat był naprawdę dobry: skorzystał nie tylko wewnętrzny mikroklimat, ponieważ odsysanie zapylonego powietrza poprawiło warunki funkcjonowania w fabryce, w której trudno jest mieć klimatyzację, ale również poprawiła się jakość naszych produktów. Ponadto zauważyliśmy wzrost wydajności, ponieważ skróciliśmy czas przestojów maszyn niezbędnych do oczyszczenia zespołów drukujących z kurzu. Nie musieliśmy przerywać produkcji na różnych etapach instalacji, gdyż doskonała organizacja pracy pozwoliła na przeprowadzenie procesu w przerwach i w weekendy. Łączna wartość inwestycji wyniosła ponad 100 tys. euro, ale uzyskane wyniki potwierdzają, że była ona warta tej kwoty.

Nie tylko pył

W fabryce DS Smith Rosa`, oprócz rozwiązania problemu zapylenia, prowadzono również prace nad odsysaniem odpadów na linii. Po wymianie części rurociągów transportowych na nowe, podczas weekendowego zamknięcia stary wentylator wyciągowy został zastąpiony wentylatorem rozdrabniającym o wysokiej wydajności wykonanym przez New Aerodinamica, który przy tej samej mocy gwarantuje lepsze osiągi dzięki wirnikowi z ząbkowanymi łopatkami stalowymi oraz innowacyjnej podstawie silnika z amortyzatorem, który redukuje naprężenia w zespole transmisyjnym, wydłużając w ten sposób czas zużywania się poszczególnych komponentów.

W fabryce Rosa` są pasy transmisyjne, które zbierają wszystkie odpady do przetworzenia, nawet duże arkusze i przenoszą je do rozdrabniacza – tłumaczy Paolo Radaelli. – Właśnie na wyjściu z tej maszyny znajdował się stary wentylator, który zastąpiliśmy naszym nowym wentylatorem rozdrabniającym. Przy tej samej mocy zmniejszyliśmy hałas i zwiększyliśmy ssanie. Nie było to łatwe, ponieważ dostępna przestrzeń była ograniczona, a przede wszystkim połączenie z rozdrabniaczem było bardzo wąskie. Dzięki naszej konstrukcji i wydajności pracy udało nam się jednak dostosować wentylator do wymagań instalacyjnych bez wpływu na jego wydajność. W porównaniu z poprzednim modelem nasz wentylator posiada również wzmocniony wirnik z łopatkami tnącymi: urządzenie, które pozwoliło nam jeszcze bardziej poprawić jego wydajność. Wymieniliśmy również pierwsze 50 metrów rurociągów, które były błędnie ustawione i wykorzystywały starsze rury, w ocynkowanej blasze z kołnierzami. Zamiast tego zaproponowaliśmy i zainstalowaliśmy specjalne rury, które od kilku lat instalujemy z doskonałymi wynikami, malowane żeliwne z kołnierzem i uszczelką. Dzięki tym rurom możemy zagwarantować ciśnienie do 3 barów, bez wycieków powietrza i pyłu z połączeń. Jeśli nie ma nieszczelności, szczególnie na długich odcinkach, wentylator może obracać się wolniej ze wszystkimi związanymi z tym korzyściami.

Zauważyliśmy znaczną redukcję zużycia energii oraz emisji hałasu – przyznaje Alessandro Cebin. – Naszą współpracę z New Aerodinamica oceniamy jako niezwykle zadowalającą. AN