Rapida 106X gwiazdą Polskiego dnia w Radebeul
1 Jan 1970 14:10

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniu 27 października w niemieckim Radebeul przedstawiciele Koenig & Bauer CEE – oddziału zajmującego się obsługą rynków środkowoeuropejskich – spotkali się z przedstawicielami polskich drukarń opakowaniowych, by zaprezentować im najnowsze rozwiązania w ofercie czołowego producenta maszyn do druku i wykańczania. Gwiazdą pokazów w Centrum Obsługi Klienta była maszyna nowej generacji Rapida 106X w formacie B1.

W imprezie poświęconej prezentacji portfolio produktów dla łańcucha produkcji druku opakowań od Koenig & Bauer wzięło udział ponad 50 uczestników. Na program złożyły się zarówno prelekcje specjalistów Koenig & Bauer, jak i praktyczne pokazy możliwości prezentowanych urządzeń – oprócz wspomnianej Rapidy również rotacyjnej maszyny sztancującej CutPRO X-106 oraz składarko-sklejarki DURAN Allpro 110. 

Spotkanie stało się okazją do bliższego zaprezentowania firmy Koenig & Bauer i jej wschodnioeuropejskiego oddziału. K&B mimo pandemii zanotowała w 2020 r. duży sukces, zwiększając udział w globalnym rynku maszyn poligraficznych o 2% (do 30%) oraz sprzedając więcej maszyn niż wszyscy najwięksi konkurenci razem. Duży udział w tych wynikach ma Koenig & Bauer CEE, oddział istniejący od 15 lat i odpowiedzialny za obsługę oraz serwis ponad 600 maszyn drukujących w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Radebeul jesteśmy znani jako jedna z największych i najlepszych spółek wśród przedstawicielstw K&B, co potwierdzają nagrody dla najlepszego przedstawicielstwa firmy „Agent of the Year” za lata 2014, 2017 i 2020 – mówił obecny w siedzibie Koenig & Bauer Jan Korenc, prezes oddziału. 

Sascha Fischer, szef działu zarządzania produktem w dziale druku arkuszowego Koenig & Bauer, skoncentrował się na tematyce procesów produkcyjnych. Dalsze przyspieszanie prędkości drukowania mija się z celem, zwłaszcza w obliczu spadających zleceń jednostkowych. Jeśli maleją nakłady, to aby wygenerować ten sam obrót, musicie przyjąć większą ilość zleceń w jednostce czasu i je obrobić – a to wiąże się z ofertą, zleceniem, zamówieniem papieru, przygotowalnią, produkcją form drukowych. Dlatego z naszego punktu widzenia szczególnie istotna staje się integracja procesów. W najbliższych latach głównymi zadaniami Koenig & Bauer będą uproszczenie obsługi urządzeń, automatyzacja procesów produkcyjnych i połączenie w sieć workflow – za pomocą systemów MIS i MES – wszystkich etapów produkcji: od przyjęcia zlecenia, przez prepress, druk, obróbkę, aż po logistykę i dostawę gotowego produktu. 

Rapida 106X

Przykładem takiego podejścia może być najnowsza maszyna Rapida 106X. Jak podkreślali organizatorzy wydarzenia, nowa generacja modelu Rapida w formacie B1 powstała jako najmocniejsza i najbardziej wydajna offsetowa maszyna arkuszowa wszech czasów. Rapida 106X spełnia najwyższe wymagania w zakresie automatyzacji i produktywności oraz jest pionierem w branży, jeśli chodzi o poziom cyfryzacji. Czy to w druku opakowań, akcydensów czy etykiet, Rapida 106X oferuje znaczne korzyści w zakresie oszczędności i wydajności oraz innowacyjne, zaawansowane technologicznie rozwiązania typu workflow. Charakterystyczne wzornictwo – ściany boczne z bezpiecznego szkła i obsługa za pośrednictwem paneli dotykowych – wyróżnia ją także na poziomie wizualnym.

O zaletach maszyny opowiedział Sebastian Stange, szef działu technologii procesowych w Koenig & Bauer. Przy tworzeniu Rapidy 106X opieraliśmy się na wymaganiach rynku; wydajność druku jedno- i dwustronnego jest możliwa z prędkością do 20 tysięcy arkuszy/h, zoptymalizowaliśmy proces automatyzacji, uprościliśmy obsługę, połączyliśmy procesy, by odbywały się równolegle, oraz zminimalizowaliśmy czasy przestoju – to wszystko w celu osiągnięcia maksymalnej wydajności. 

Skrócenie czasów narządzania osiągnięto dzięki szeregowi funkcji, od symultanicznej zmiany form bez zaginanych krawędzi w czasie krótszym niż minuta po autonomiczny druk sekwencji zleceń z automatycznym uruchamianiem licznika dobrych arkuszy (AutoRun), dzięki któremu maszyna – po wydrukowaniu przewidzianej liczby prac – wyłącza się i automatycznie przechodzi w tryb zmiany zlecenia. Równie wysoko zautomatyzowany jest system logistyki form drukowych PlateTronic.

Od przygotowania zlecenia w systemie LogoTronic poprzez naświetlanie form drukowych i ich doprowadzanie do odpowiednich zespołów drukujących po transport powrotny wykorzystanych już form – cały proces odbywa się bez konieczności dokonywania jakichkolwiek manualnych działań, więc obsługa maszyny może skoncentrować się wyłącznie na kontroli przebiegu procesów produkcyjnych. Wymiana form lakierowych w maszynie Rapida 106X jest również zautomatyzowana i jest realizowana w czasie poniżej dwóch minut, bez użycia narzędzi.

Dalszą redukcję czasów narządzania zapewnia Job Optimizer – narzędzie optymalizujące kolejność realizacji zleceń na podstawie parametrów technologicznych (takich jak format, gramatura, rodzaj uszlachetniania) oraz specyfiki danej maszyny. 

W trakcie praktycznego pokazu pracy maszyny (w konfiguracji z siedmioma zespołami drukującymi, zespołem lakierującym, dwiema wieżami suszącymi, kolejnym zespołem drukującym i lakierującym) organizatorzy zaprezentowali różne możliwości uszlachetnienia z ciekawymi efektami dzięki zastosowaniu lakierowania błyszczącego i matowego oraz użycia wieży drukującej po zespole lakierującym. Duże zainteresowanie gości wzbudził system podglądu przebiegu prac LogoTronic Cockpit. Analizuje on wszystkie dane produkcyjne i czasy produkcji oraz prezentuje je za pomocą przejrzystych grafik. Jeden rzut oka wystarczy, aby stwierdzić, jak wyglądają faktyczna wydajność produkcyjna oraz czasy narządzania w porównaniu do ustawień referencyjnych. Jednocześnie dane dotyczące produkcji mogą być wykorzystane do wykonania kalkulacji poprodukcyjnej, która może zostać porównana z wartościami planowanymi. Pozwala to na określenie zysków i strat w czasie rzeczywistym.

Dużą zaletą Rapidy 106X są zastosowane w niej wysokie standardy systemów pomiarowych. Systemy kamer umożliwiają regulację nafarbienia inline, inspekcję arkusza i porównanie wydrukowanych arkuszy z plikiem PDF z przygotowalni. Rozbudowane urządzenia kontrolne dbają o najwyższy poziom realizacji zleceń: QualiTronic ColorControl dokonuje pomiaru nafarbienia na pasku kontrolnym każdego wydrukowanego arkusza i automatycznie reguluje podawanie farby; QualiTronic PrintCheck rozszerza regulację farbową inline o inspekcję arkusza, zaś porównanie wydrukowanego arkusza z danymi z pliku PDF klienta odbywa się z wykorzystaniem QualiTronic PDFCheck. System Quali-Tronic PDF HighRes pozwala na jeszcze dokładniejszą kontrolę arkuszy w rozdziel- czości 290 dpi dzięki wykorzystaniu dwóch dodatkowych kamer. 

Bogata oferta urządzeń po druku

Organizatorzy opowiedzieli również o bogatej ofercie maszyn Koenig & Bauer do obróbki po druku. W połowie 2016 r. w skład koncernu Koenig & Bauer weszła hiszpańska Iberica, której maszyny – sztance rotacyjne i płaskie – po kilku miesiącach znalazły się w portfolio działającej w Polsce, Czechach i na Słowacji firmy KBA CEE (obecnie Koenig & Bauer CEE). Z kolei w 2017 r., po fuzji z turecką firmą Duran Machinery, w ofercie K&B znalazła się bogata gama składarko-sklejarek. 

Koenig & Bauer posiada w swej ofercie zarówno wycinarki płaskie (modele Omega 106/106K, Ipress 106 Pro/106 K Pro, CutPRO Q 106 SB w średnim rozmiarze oraz Ipress 145 Pro/145 K Pro w dużym rozmiarze), jak i rotacyjne (CutPRO X 106 oraz model CorruCUT do tektury falistej). W trakcie praktycznego pokazu goście Dnia Otwartego mogli zapoznać się z możliwościami rotacyjnej maszyny sztancującej CutPRO X-106, bazującej na rozwiązaniach wykorzystanych także w maszynie Rapida 106X. Wysoki stopień automatyzacji do szybkiej zmiany pracy – zapewniany przez rozwiązania takie jak DriveTronic, prowadzenie arkuszy Venturi, uniwersalne systemy chwytania i wykładanie AirTronic – gwarantuje doskonałą wydajność sztancowania. Maszyna działa z maksymalną prędkością 15 tys. ark./h, a pełne przezbrojenie do nowego zlecenia nie przekracza 20 minut. 

Pokazana została również Allpro 110 z serii „najbardziej wszechstronnych składarko-sklejarek na świecie” – jak przedstawia je Koenig & Bauer – dedykowana opakowaniom z tektury falistej, którą można dopasować do indywidualnych potrzeb, obsługująca zróżnicowane podłoża, z szybkimi czasami narządzania pozwalającymi osiągnąć najwyższą wydajność pracy. 

Tomasz Krawczak