W nieustannie zmieniającym się świecie zaawansowanych technologii stałym wyzwaniem dla przetwórców tworzyw sztucznych jest udoskonalanie i wprowadzanie innowacji. Trend ten dotyczy również producentów linii do ekstruzji i konwertowania tworzyw sztucznych, dla których celem jest znaczące wsparcie przetwórców w tym zakresie. Koreański SAM, istniejący na rynku od 55 lat, z ponad sześciuset instalacjami w 31 krajach na świecie, kładzie olbrzymi nacisk na współpracę zarówno ze swoimi klientami, jak i poddostawcami na etapie badań i rozwoju nowych produktów.
Dlatego też właściciele firmy podjęli kilka lat temu strategiczną decyzję o uruchomieniu pełnego spektrum laboratoryjnego obejmującego najważniejsze procesy, do których SAM oferuje w pełni zindywidualizowane linie. Obecnie działają trzy centra laboratoryjne, dając pełną możliwość przeprowadzenia testów w warunkach półprodukcyjnych w następujących obszarach:
– SAM LAB. 1 czyli SungAn Printed Electronics Laboratory pracujące w ramach SPEL SAM. Laboratorium to specjalizuje się w rozwoju produktów i wyposażenia dla drukowanej elektroniki takich jak panele słoneczne OPV, elementy organicznych diod elektroluminescencyjnych OLED i oświetlenia czy inteligentnych ID. Branża drukowanej z roli na rolę elektroniki jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Możliwości produkcyjne SAM w tym zakresie zostały ostatnio zaprezentowane na wystawie Printed Electronics w Santa Clara, USA. SAM prezentował tam próbki takich aplikacji jak anteny UHF RFID na PE, czujniki ciśnienia i OPV. Największym zainteresowaniem cieszyły się technologie produkcji czujników ciśnienia, aplikacji UHF RFID oraz sitodruku rotacyjnego.
– SAM LAB. 2 to centrum ekstruzji w USA z linią umożliwiającą powlekanie i laminację ekstruzyjną na folii, filmie, papierze, kartonie, jak również na płaskiej folii wylewanej i wytłaczanej. Maszyna może pracować z prędkością do 600 m/min na wstędze do 900 mm szerokości, również w technologii koekstruzji, pozwalającej na łączenie do 11 warstw. Wraz ze wzrostem liczby zapytań linia jest nieustannie modernizowana, pozwalając na zwiększenie naciągu wstęgi i przetwarzanie materiałów o większej gramaturze. To w połączeniu z aktywacją płomieniową i systemem Nordson EDI UltraFlow oraz Technologią Wielowarstwową (LMT) zaowocowało stworzeniem idealnej konfiguracji do prób badawczych, szczególnie pod kątem folii barierowych z OVOH lub nylonem, kopolimerów o lepszej hermetyzacji czy biopolimerów z opcją trwałości.
Testowa linia ekstruzyjna SAM LAB. 2 jest wykorzystywana do opracowywania nowych produktów uwzględniających postęp i rozwój w zakresie granulatów i chemikaliów oraz do przeprowadzania produkcji testowej i szkoleń.
– SAM LAB. 3 to najnowsza i najbardziej zaawansowana linia testowa na świecie. Umożliwia powlekanie wodne i rozpuszczalnikowe (w tym roztworami w 100% trwałymi i hot meltowymi) z mechaniczną prędkością linii do 1000 m/min na wstędze do 1040 mm. Modułowa budowa systemu powlekania daje możliwość wykorzystania ponad 30 różnych sposobów aplikacji roztworu, takich jak: dozowanie szczelinowe, mikrorotograwiura, podciśnieniowy rakiel komorowy, bezpośrednia/odwrócona rotograwiura, rakiel nożowy S-knife (comma), odwrócone wałki, semi-flekso, system 5-wałkowy i wałek transferowy itp. Linia wyposażona jest w 22-metrową,
7-strefową suszarkę o temperaturze do 350°C oraz suszenie UV.
Budynek przygotowany pod potrzeby nowego centrum laboratoryjnego SAM LAB.3 ma powierzchnię 1450 m2 i jest pomieszczeniem sterylnym, odpowiednim do produkcji precyzyjnych powłok optycznych. Centrum posiada pełne wyposażenie badawcze w instrumenty analityczne takie jak: precyzyjne testery siły rozwarstwiania, system pomiaru właściwości optycznych czy komora z kontrolowaną wilgotnością.
Wykorzystanie przedstawionych linii pilotażowych pozwala na transformację nowych koncepcji w produkty wartościowe dla ich użytkowników, a tym samym przynoszące profity ich producentom. Produkcyjne testy materiałów na liniach SAM pozwalają zarówno na walidację materiału (fit-for-use), jak i procesów (fit-to-make).
Przeprowadzanie testów na wspomnianych liniach pilotażowych pozwala nie tylko na opracowywanie innowacyjnych produktów, ale również skutkuje ciągłą ewolucją rozwiązań technologicznych. Wynikiem takich działań jest wprowadzenie nowych odwijaków i nawijaków serii SFF, przystosowanych do prędkości pracy sięgających 1000 metrów na minutę, zapewniających niezawodność łączenia wstęgi w locie do 99,9%!
Portfolio produktów SAM do przetwórstwa wstęgi z roli na rolę obejmuje: linie do ekstruzji, maszyny do laminacji wodnej, rozpuszczalnikowej i bezrozpuszczalnikowej, maszyny powlekające i lakierujące, maszyny drukujące rotograwiurowe i suszarki flotacyjne. Przedstawicielem grupy SAM w Polsce jest firma Technograph, oferująca również inne rozwiązania w obszarze produkcji flexible packaging.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph