R&D na najwyższym poziomie 
1 Jan 1970 11:32

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W nieustannie zmieniającym się świecie zaawansowanych technologii stałym wyzwaniem dla przetwórców tworzyw sztucznych jest udoskonalanie i wprowadzanie innowacji. Trend ten dotyczy również producentów linii do ekstruzji i konwertowania tworzyw sztucznych, dla których celem jest znaczące wsparcie przetwórców w tym zakresie. Koreański SAM, istniejący na rynku od 55 lat, z ponad sześciuset instalacjami w 31 krajach na świecie, kładzie olbrzymi nacisk na współpracę zarówno ze swoimi klientami, jak i poddostawcami na etapie badań i rozwoju nowych produktów.

18Dlatego też właściciele firmy podjęli kilka lat temu strategiczną decyzję o uruchomieniu pełnego spektrum laboratoryjnego obejmującego najważniejsze procesy, do których SAM oferuje w pełni zindywidualizowane linie. Obecnie działają trzy centra laboratoryjne, dając pełną możliwość przeprowadzenia testów w warunkach półprodukcyjnych w następujących obszarach:

– SAM LAB. 1 czyli SungAn Printed Electronics Laboratory pracujące w ramach SPEL SAM. Laboratorium to specjalizuje się w rozwoju produktów i wyposażenia dla drukowanej elektroniki takich jak panele słoneczne OPV, elementy organicznych diod elektroluminescencyjnych OLED i oświetlenia czy inteligentnych ID. Branża drukowanej z roli na rolę elektroniki jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Możliwości produkcyjne SAM w tym zakresie zostały ostatnio zaprezentowane na wystawie Printed Electronics w Santa Clara, USA. SAM prezentował tam próbki takich aplikacji jak anteny UHF RFID na PE, czujniki ciśnienia i OPV. Największym zainteresowaniem cieszyły się technologie produkcji czujników ciśnienia, aplikacji UHF RFID oraz sitodruku rotacyjnego.

– SAM LAB. 2 to centrum ekstruzji w USA z linią umożliwiającą powlekanie i laminację ekstruzyjną  na folii, filmie, papierze, kartonie, jak również na płaskiej folii wylewanej i wytłaczanej. Maszyna może pracować z prędkością do 600 m/min na wstędze do 900 mm szerokości, również w technologii koekstruzji, pozwalającej na łączenie do 11 warstw. Wraz ze wzrostem liczby zapytań linia jest nieustannie modernizowana, pozwalając na zwiększenie naciągu wstęgi i przetwarzanie materiałów o większej gramaturze. To w połączeniu z aktywacją płomieniową i systemem Nordson EDI UltraFlow oraz Technologią Wielowarstwową (LMT) zaowocowało stworzeniem idealnej konfiguracji do prób badawczych, szczególnie pod kątem folii barierowych z OVOH lub nylonem, kopolimerów o lepszej hermetyzacji czy biopolimerów z opcją trwałości.

Testowa linia ekstruzyjna SAM LAB. 2 jest wykorzystywana do opracowywania nowych produktów uwzględniających postęp i rozwój w zakresie granulatów i chemikaliów oraz do przeprowadzania produkcji testowej i szkoleń.

– SAM LAB. 3 to najnowsza i najbardziej zaawansowana linia testowa na świecie. Umożliwia powlekanie wodne i rozpuszczalnikowe (w tym roztworami w 100% trwałymi i hot meltowymi) z mechaniczną prędkością linii do 1000 m/min na wstędze do 1040 mm. Modułowa budowa systemu powlekania daje możliwość wykorzystania ponad 30 różnych sposobów aplikacji roztworu, takich jak: dozowanie szczelinowe, mikrorotograwiura, podciśnieniowy rakiel komorowy, bezpośrednia/odwrócona rotograwiura, rakiel nożowy S-knife (comma), odwrócone wałki, semi-flekso, system 5-wałkowy i wałek transferowy itp. Linia wyposażona jest w 22-metrową, 

7-strefową suszarkę o temperaturze do 350°C oraz suszenie UV.

Budynek przygotowany pod potrzeby nowego centrum laboratoryjnego SAM LAB.3 ma powierzchnię 1450 m2 i jest pomieszczeniem sterylnym, odpowiednim do produkcji precyzyjnych powłok optycznych. Centrum posiada pełne wyposażenie badawcze w instrumenty analityczne takie jak: precyzyjne testery siły rozwarstwiania, system pomiaru właściwości optycznych czy komora z kontrolowaną wilgotnością.

Wykorzystanie przedstawionych linii pilotażowych pozwala na transformację nowych koncepcji w produkty wartościowe dla ich użytkowników, a tym samym przynoszące profity ich producentom. Produkcyjne testy materiałów na liniach SAM pozwalają zarówno na walidację materiału (fit-for-use), jak i procesów (fit-to-make).

Przeprowadzanie testów na wspomnianych liniach pilotażowych pozwala nie tylko na opracowywanie innowacyjnych produktów, ale również skutkuje ciągłą ewolucją rozwiązań technologicznych. Wynikiem takich działań jest wprowadzenie nowych odwijaków i nawijaków serii SFF, przystosowanych do prędkości pracy sięgających 1000 metrów na minutę, zapewniających niezawodność łączenia wstęgi w locie do 99,9%!

Portfolio produktów SAM do przetwórstwa wstęgi z roli na rolę obejmuje: linie do ekstruzji, maszyny do laminacji wodnej, rozpuszczalnikowej i bezrozpuszczalnikowej, maszyny powlekające i lakierujące, maszyny drukujące rotograwiurowe i suszarki flotacyjne. Przedstawicielem grupy SAM w Polsce jest firma Technograph, oferująca również inne rozwiązania w obszarze produkcji flexible packaging.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph