Recykling szkła: jest jeszcze wiele do zrobienia…
1 Jan 1970 10:20
Raport opublikowany w drugiej połowie lutego br. przez Stowarzyszenie Miast i Regionów na Rzecz Recyklingu i Zrównoważonej Gospodarki Zasobami (ACR+) oraz Europejską Federację Opakowań Szklanych (FEVE) twierdzi, że jedynym sposobem na stworzenie skutecznej „gospodarki o obiegu zamkniętym” (circular economy) jest stworzenie osobnych projektów odzyskiwania odpadów szklanych.
Raport zatytułowany „Dobre praktyki w zbieraniu i recyklingu szkła w obiegu zamkniętym w Europie” przekonuje również, że Europa musi ograniczyć zużycie dostępnych surowców, a to oznacza konieczność pozyskiwania większej ilości – i lepszej jakości – szkła do recyklingu. Jest to możliwe pod warunkiem, że europejskie kraje wprowadzą praktykę selektywnego zbierania szklanych opakowań (butelek i słoików oddzielnie). Dokument oparto na ocenie ośmiu różnych programów odzyskiwania szkła realizowanych przez kraje Unii Europejskiej.
Średni poziom recyklingu szkła w Europie wynosi 67 proc. Dzieje się tak nie tylko ze względu na atrakcyjne właściwości tego materiału – który nadaje się do ponownego wykorzystania w 100 proc. i bez końca – ale również rozpowszechnionej praktyki wyrzucania ich do osobnych pojemników. Autorzy raportu nie mają jednak wątpliwości, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Jak podkreślają, więcej zrecyklowanego szkła przyniesie środowisku duże korzyści: ograniczenie zużycia surowców i energii, zmniejszenie ilości powstających odpadów i emisji dwutlenku węgla.
W zeszłym roku w Europie zebrano ponad 25 miliardów butelek i słoików, które niemal w 100 proc. zostały poddane recyklingowi. Spośród nich ponad 80 proc. zostało ponownie przetworzonych zgodnie z ideą „bottle-to-bottle” (czyli takim ukształtowaniem procesów produkcji, zbiórki odpadów i recyklingu, by możliwe było stuprocentowe przekształcenie odpadów opakowań szklanych w nowe opakowania o jakości nie gorszej niż opakowania pierwotne, z których powstał odpad – przyp. red.) na butelki i słoiki, a tym samym wsparło „gospodarkę o obiegu zamkniętym” – podkreśla Adeline Farrelly, sekretarz generalna FEVE. – Im lepsza jakość odzyskanego szkła, tym więcej możemy go przetworzyć w produkty o nie gorszej jakości. Ten rodzaj recyklingu szkła jest nie tylko lokalnym problemem, ale również zapewnia znaczące korzyści ekonomiczne i środowiskowe. Silnie popieramy tezy tego raportu, który podkreśla znaczenie recyklingu w gospodarce odpadami Unii Europejskiej.
Oparty na wszechstronnej ocenie schematów zbiórki odpadów realizowanych przez władze europejskich miast, raport ACR+ kreśli osiem programów działania, wśród nich stawianie osobnych pojemników na różnokolorową stłuczkę szklaną, jako sposób na wzrost stopnia recyklingu szkła. Szkło tego samego koloru pozyskiwane z oddzielnych pojemników ma lepszą jakość, ponadto ze względu na swą jednorodność lepiej nadaje się do realizowania produkcji „bottle-to-bottle” i jest tańsze od surowców pierwotnych (wykorzystanych po raz pierwszy). Inne programy, takie jak zbieranie różnokolorowych butelek do wspólnych pojemników, są kosztowniejsze i dostarczają szkło odpowiednie do produkcji wyłącznie opakowań niższej jakości. Autorzy raportu przekonują, że takie programy same są odpadem – ponieważ wykluczają stłuczkę szklaną z kręgu ekonomii o obiegu zamkniętym.
Potrzebujemy bardziej zintegrowanego podejścia do problemu, angażującego wszystkich uczestników łańcucha (w tym obywateli) i podejmowania w przyszłości decyzji na temat zbiórki odpadów bardziej w duchu zrównoważonego rozwoju – mówi Olivier De Clercq, sekretarz generalny ACR+. – Uważamy, że lokalne władze oraz organizacje zbierające odpady muszą wiedzieć więcej na temat tego, co dzieje się z materiałami po zbiórce. Jasne techniczne dyrektywy i organizowane doraźnie wsparcie dla właściwego odzyskiwania szkła uczyniłoby recykling łatwiejszym i jeszcze skuteczniejszym.
Raport popiera także potrzebę bliższej i jaśniejszej komunikacji z obywatelami na temat korzyści odzyskiwania szkła i recyklingu w systemie „bottle-to-bottle”. Europejscy producenci opakowań szklanych – poprzez FEVE – wspierają program „Przyjaciele szkła”, którego celem jest promowanie pojemników ze szkła jako najlepszych i najbardziej ekologicznych opakowań żywności i napojów.
W konkluzji autorzy raportu uznali, że najważniejsze dla efektywnego zbierania i recyklingu opakowań szklanych są czynniki takie, jak: dostępność i duża liczba pojemników na stłuczkę szklaną; ich czystość; częste opróżnianie pojemników dla uniknięcia ich przepełnienia; stawianie oddzielnych pojemników na szkło w różnych kolorach; umieszczanie pojemników w miejscach często i chętnie odwiedzanych.
ACR+ to międzynarodowa sieć, zrzeszająca ponad 100 organizacji członkowskich, których wspólnym celem jest promowanie zrównoważonej konsumpcji zasobów i zarządzanie odpadami komunalnymi poprzez redukcje ich wytwarzania, powtórne wykorzystanie, recykling i odzyskiwanie energii. W skład ACR+ wchodzą głównie lokalne i regionalne instytucje publiczne i stowarzyszenia samorządów lokalnych reprezentujące ponad 1100 gmin i miast z całej Europy (EU-27 + kraje kandydujące) oraz krajów sąsiedzkich.
Opracowano na podstawie informacji FEVE