Rekordowa sprzedaż maszyn opakowaniowych we Włoszech
1 Jan 1970 13:29

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jak wynika ze wstępnych wyliczeń opublikowanych przez dział badawczy Ucima, stowarzyszenia włoskich producentów maszyn opakowaniowych, w 2019 r. sektor utrzymał tendencję wzrostową i zanotował jeszcze wyższe obroty, zarówno na rynku wewnętrznym, jak i w wymiarze globalnym. W efekcie całkowita sprzedaż włoskich producentów maszyn opakowaniowych wyniosła w 2019 r. rekordowe 8 mld euro. Wstępne dane Ucima wskazują, że tegoroczny wzrost w sektorze sięgnął poziomu 1,8%.

Największy wzrost dokonał się na rynku włoskim (przyrost o 3,2% do kwoty 1,713 mld euro), za co do pewnego stopnia odpowiadają zachęty dla inwestorów w ramach rządowego programu Przemysł 4.0. Sprzedaż na eksport, która odpowiadała w 2019 r. za 78,6% całkowitych obrotów, także wzrosła o 1,4% do poziomu 6,293 mld euro. Głównymi odbiorcami włoskich maszyn były makroregiony: azjatycki (wzrost o 12,7%), europejski (+6,5%) oraz Afryki i Oceanii (+3%).

Jesteśmy zadowoleni i dumni z najnowszych osiągnięć, które dowodzą, że nasz przemysł jest solidny i dynamiczny, jest w stanie działać na szczeblu globalnym oraz w pełni wykorzystuje rozwój międzynarodowych rynków i sektorów, w których działają nasi klienci – powiedział Enrico Aureli, prezes Ucima. – Nie możemy jednak popadać w samozadowolenie, ponieważ stoimy w obliczu poważnych wyzwań, nasilającej się walki konkurencyjnej oraz wysoce nieprzewidywalnych scenariuszy.

Z tego powodu prognozy na rok 2020 pozostają niepewne. Do czynników ryzyka należą: utrzymujące się zawirowania geopolityczne na wielu rynkach, taryfy i spory handlowe rozgrywające się na poziomie międzynarodowym, a także niepowodzenie polityki włoskiego rządu w zakresie odpowiedniego zaspokojenia potrzeb firm. 

Z prognoz makroekonomicznych wynika, że wzrost PKB będzie zwalniał, zaś poziom zamówień sektorowych jest mniej korzystny niż w przeszłości – dodał Aureli. – Dlatego wierzymy, że 2020 może być rokiem konsolidacji po okresie dużego, niezakłóconego wzrostu w ubiegłych latach. Mimo to zachowujemy optymizm odnośnie do średnio- i długoterminowych perspektyw rozwoju.

Na podstawie materiałów Ucima opracował TK