Rynek tworzyw sztucznych w dobie pandemii
1 Jan 1970 11:33

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Tworzyw Sztucznych PlasticsEurope wraz z EPRO (Europejskim Stowarzyszeniem Organizacji Recyklingu i Odzysku Tworzyw Sztucznych) zaprezentowało po raz kolejny „Tworzywa – Fakty”: doroczny raport zawierający dane dotyczące produkcji, zużycia i odzysku tworzyw sztucznych, bilans handlowy, a także informacje o zatrudnieniu i obrotach w branży tworzyw sztucznych. Opracowanie daje obraz tego, jak przemysł tworzyw sztucznych przyczynia się do rozwoju ekonomicznego i dobrobytu Europy. 


Jak czytamy we wstępie do raportu, pomimo nieprzewidywalnych warunków i okoliczności roku 2020 europejski przemysł tworzyw sztucznych szybko zaadaptował się do nowej sytuacji i kontynuował dostarczanie bezpiecznych rozwiązań dla społeczeństwa. Konsekwencją pandemicznego kryzysu – wywołanego przez kolejne fale koronawirusa – dla europejskiego łańcucha wartości branży tworzyw sztucznych (producentów, przetwórców, recyklerów tworzyw sztucznych oraz producentów maszyn i urządzeń) były zarówno spadki w produkcji, jak i ograniczone zapotrzebowanie na produkty z plastiku. Mimo tych trudnych warunków branża zdołała utrzymać wysoki poziom zatrudnienia: z blisko 1,5 mln pracowników w ponad 50 tys. firm (głównie z sektora MiŚP) zachowała ona kluczowe znaczenie dla odbudowy europejskiej gospodarki. 


Zrównoważony model przyszłości

Zalety tworzyw sztucznych są powszechnie znane, a korzyści, jakie przynoszą współczesnym społeczeństwom, nie da się przecenić. Pomagają wyżywić świat w bezpieczny i zrównoważony sposób, poprawiają efektywność energetyczną budynków i zapewniają redukcję zużycia paliw w transporcie, a ich liczne zastosowania w medycynie umożliwiają ratowanie ludzkiego życia. Są również powszechnie wykorzystywane w produkcji opakowań. Cieszy więc, że pomimo nieprzewidywalnych warunków i okoliczności w 2020 r. europejski przemysł tworzyw sztucznych szybko zaadaptował się do nowej sytuacji i kontynuował dostarczanie bezpiecznych rozwiązań dla społeczeństwa.

Co istotne, przemysł tworzyw sztucznych zwiększa także wysiłki w zakresie zawracania do obiegu tworzyw sztucznych. Pomimo poważnych problemów, jakich doświadczył sektor recyklingu, szczególnie w drugim kwartale 2020 roku, ilość poddanych recyklingowi pokonsumenckich odpadów tworzyw wzrosła, przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu odpadów przeznaczonych do odzysku energetycznego i spadku ilości odpadów kierowanych na składowiska. 

***
Europejski przemysł tworzyw sztucznych 2020 w pigułce:
– Zatrudnienie: 1,5 mln (średnio ok. 30 osób/firmę)
– Liczba przedsiębiorstw: ok. 52 tys. firm
– Obroty: ok. 330 mld euro. 8. miejsce w Europie pod względem wkładu w PKB (zbliżony do branży farmaceutycznej i producentów urządzeń elektrycznych)
– Recykling: 10,2 mln ton pokonsumenckich odpadów z tworzyw sztucznych
***

Produkcja i handel

Z danych zaprezentowanych przez PlasticsEurope wynika, że w 2020 roku sektor producentów tworzyw sztucznych, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej (europejskiej), zanotował spadki poziomu produkcji plastiku w porównaniu z rokiem poprzedzającym: w skali świata o 1 mln ton (z 368 do 367 mln ton), a w Europie o blisko 3 mln (z 57,9 do 55 mln ton) – dodajmy, że dane te nie uwzględniają produkcji recyklatów tworzyw sztucznych. Największy udział w światowej produkcji mają Chiny (32%), a następnie NAFTA (kraje zrzeszone w Północnoamerykańskim Układzie Wolnego Handlu), pozostała część Azji (17%) i wreszcie Europa (15%). 

W 2020 r. europejski przemysł tworzyw sztucznych osiągnął dodatni bilans handlowy na poziomie 15,8 mld euro. Głównymi partnerami handlowymi krajów UE27 w zakresie produkcji tworzyw sztucznych były w tym okresie USA (import 22,8%, eksport 10%), Wielka Brytania (import 14,3%, eksport 15%) oraz Chiny (import 6,4%, eksport 12,7%), a w zakresie przetwórstwa tworzyw Chiny (import 33,8%, eksport 7,8%), USA (import 11,7%, eksport 12,9%) oraz Wielka Brytania (eksport 18,4%).

Zapotrzebowanie na tworzywa

Z danych zaprezentowanych przez PlasticsEurope wynika, że z puli 49,1 mln ton wykorzystanych w Europie w 2020 r. najwięcej zużyły Niemcy (blisko 12 mln ton przy 23,3% udziale w europejskim rynku), Włochy (14,1%), Francja (9,3%) i Polska (7,5%). Sześć największych europejskich krajów (wymienione oraz Hiszpania i Wielka Brytania) odpowiadało za prawie 70% zapotrzebowania na tworzywa. 

Opakowalnictwo z wynikiem 40,5% oraz budownictwo (20,4%) to dwa segmenty, które w 2020 roku były głównymi odbiorcami tworzyw sztucznych; na trzecim miejscu znalazł się przemysł motoryzacyjny (8,8%), a dalej meblarstwo, produkcja maszyn i urządzeń, zastosowania medyczne i inne.

Z raportu wynika, że największe zapotrzebowanie dotyczyło polipropylenu (9,7 mln ton, udział 19,7% w puli całkowitego popytu notowanego w krajach EU27+3) stosowanego przede wszystkim do produkcji opakowań, owijek na słodycze i przekąski, trwale mocowanych zamknięć oraz pojemników do mikrofali; LDPE i LLDPE (8,57 mln, 17,4%) na torby wielorazowego użytku, tace, pojemniki i folie do pakowania żywności; HDPE (6,29 mln, 12,9%) do produkcji zabawek, butelek na produkty spożywcze i kosmetyki oraz rur, PVC (4,7 mln, 9,6%) na ramy okienne, profile, wykładziny podłogowe itd.; PET (4,14 mln, 8,4%) na butelki. 

Zagospodarowanie odpadów tworzyw sztucznych

Ze wstępnych danych zaprezentowanych w raporcie wynika, że w 2020 r. w krajach UE27+3 zebrano ponad 29 mln ton pokonsumenckich odpadów tworzyw sztucznych. Ze względu na fakt, że wyroby z tworzyw sztucznych mają różny okres użytkowania (od roku do 50 lat i więcej), danych dotyczących ilości zebranych odpadów tworzyw nie należy bezpośrednio porównywać z danymi na temat zapotrzebowania ze strony przetwórców czy z danymi dotyczącymi zużycia w wyrobach w danym roku.

Ponad 1/3 odpadów tworzyw (34,6%) przekazano do recyklingu, wewnątrz lub poza granice UE27+3, jednak nadal ponad 23% trafiło na składowiska, a ponad 40% skierowano od odzysku energii. 

Prognozy

Raport wskazuje, że produkcja w europejskim sektorze tworzyw sztucznych, po gwałtownym spadku w pierwszej połowie 2020 r. spowodowanym pandemią COVID-19, odbiła się i przekroczyła poprzednie spadki. W każdym z prognozowanych sektorów produkcji: maszyn do przetwórstwa gumy i tworzyw sztucznych, tworzyw sztucznych w formach podstawowych oraz wyrobów z tworzyw sztucznych wspomniane wzrosty w stosunku do roku 2020 sięgają 20%.

Co do dynamik produkcji tworzyw sztucznych w formach podstawowych, to zdaniem autorów raportu europejscy producenci skorzystali na zwiększonym zapotrzebowaniu na tworzywa w 2021 roku, wynikającym z globalnego ożywienia gospodarczego, jednak wiele przedsiębiorstw zmagało się z zaburzeniami łańcuchów dostaw, niedoborami surowców oraz rosnącymi cenami energii. W rezultacie w porównaniu z rokiem 2015 (traktowanym przez autorów jako rok referencyjny) tempo wzrostu, które w latach 2019 i 2020 było odpowiednio o 3,6% oraz 5,2% niższe, w 2021 r. miało sięgnąć +8,5%.

Źródła danych

Danych na temat produkcji i zapotrzebowania na tworzywa sztuczne dostarczyła Grupa Badań Rynku Tworzyw Sztucznych PlasticsEurope (PEMRG). Pomoc w ocenie danych dotyczących powstawania i odzysku odpadów zapewniła firma Conversio Market & Strategy GmbH. Dane dotyczące odzysku odpadów tworzyw sztucznych, a także dane handlowe pochodzą z oficjalnych statystyk instytucji europejskich i krajowych, jak również od organizacji zajmujących się gospodarką odpadami. W celu uzupełnienia brakujących informacji wykorzystano także badania i ekspertyzy konsultantów.

Raport zawiera analizę danych dotyczących produkcji polimerów, przetwórstwa, zapotrzebowania i handlu, a także wstępne dane na temat zagospodarowania pokonsumenckich odpadów tworzyw w 2020 roku w Europie. Nie znajdziemy w nim natomiast danych dotyczących produkcji i wykorzystania tworzyw pochodzących z recyklingu, których analiza znajdzie się w kolejnym raporcie zatytułowanym „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym – analiza sytuacji w Europie”.

Opracowano na podstawie raportu PlasticsEurope