Saica i Schumacher Packaging: porozumienie na polskim rynku
1 Jan 1970 13:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie przejęcia jej polskiej spółki córki. Umowa obejmuje wszelkie działania Schumacher Packaging w Polsce i dotyczy całego zarządu, wszystkich pracowników, dwóch najnowocześniejszych fabryk tektury falistej w Bydgoszczy i Wrocławiu, dwóch papierni w Grudziądzu i Myszkowie, z których jedna została całkowicie zmodernizowana w 2023 r., oraz trzech centrów serwisowych. Finalizacja tej transakcji oczekuje na zgodę polskich organów antymonopolowych, a także na spełnienie określonych warunków zawieszających.

Zintegrowana Grupa Schumacher Packaging jest jednym z największych rodzinnych producentów szytych na miarę opakowań z tektury falistej i litej w Europie, uznawanym za lidera branży w zakresie innowacji i technologii, a także pionierem wysokowydajnego druku cyfrowego na tekturze falistej. Grupa od lat dynamicznie rozwija się na arenie międzynarodowej i obecnie posiada 26 zakładów w Niemczech, Polsce, Czechach, W. Brytanii, Włoszech i Holandii. W Polsce rozwinęła solidne portfolio klientów, a jej moce produkcyjne wynoszą w naszym kraju 440 tys. ton papieru i 535 mln metrów kwadratowych tektury falistej. Schumacher Packaging zatrudnia w Polsce 1540 pracowników, a jej obroty w 2023 roku wyniosły 327 mln euro (sprzedaż zagregowana).

Obie firmy z pasją dążą do realizacji swoich wizji opakowań neutralnych dla klimatu, wykonanych z surowców odnawialnych.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że doszliśmy do porozumienia z Saica, ze względu na naszych pracowników i klientów. Istnieje bliskość kulturowa między dwiema rodzinnymi firmami, co pozwoli na szybką integrację. Produkty i usługi obu firm uzupełniają się w Polsce. Saica wypełnia lukę w swoim już rozległym zasięgu geograficznym, rozszerzając działalność na szóstą co do wielkości gospodarkę Europy. Jest to również ważny krok dla Schumacher Packaging we wprowadzaniu naszej firmy w długoterminową przyszłość. Wydzielenie polskiej spółki zależnej nie spowoduje żadnych komplikacji dla reszty Grupy Schumacher Packaging. Wynika to z faktu, że polska organizacja z własnym zarządem działa prawie niezależnie od innych organizacji krajowych – powiedział Björn Schumacher, CEO Schumacher Packaging.

To nie tylko krok naprzód w strategii rozwoju biznesu Saica, ma także na celu dalszy rozwój naszej infrastruktury i usług we Wschodniej Europie. Cieszymy się, że możemy powitać pracowników Schumacher w Polsce i wraz z nimi dalej rozwijać naszą kulturę i wartości, dbając o przyszłość, ceniąc ludzi i podejmując wyzwania, które przed nami stoją – powiedziała Susana Alejandro, prezes Grupy Saica.

W 2011 r. Grupa Saica weszła na polski rynek poprzez joint venture z Grupą Thimm, nabywając fabrykę opakowań z tektury falistej w Tychach pod nazwą TOP Thimm (z 51% udziałów Thimm i 49% udziałów Grupy Saica). W 2022 r. Grupa Saica weszła w posiadanie 76% udziałów spółki Fox Recykling, zajmującej się gospodarką odpadami w Gdyni.

Opracowano na podstawie materiałów Grupy Saica