Sanwa – synonim japońskiej precyzji i trwałości
1 Jan 1970 10:42

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Doświadczenie wielu użytkowników automatów marki Sanwa potwierdza, że to konstrukcja zaprojektowana na lata, gwarantująca pracę na najwyższych parametrach w bardzo szerokim spektrum materiałów do obróbki.

Firma Sanwa jest największym japońskim producentem wysokiej klasy automatów wykrawająco-tłoczących, które uznawane są na całym świecie za jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie, przeznaczone do trudnych i wymagających prac. W celu zagwarantowania najwyższych parametrów jakościowych cały proces produkcyjny odbywa się w Japonii, dzięki czemu marka SANWA jest synonimem wysokiej jakości, niezawodności i trwałości.

Początek historii japońskiej firmy miał miejsce w 1941 roku, a 6 lat później w kooperacji z firmą Mitsubishi rozpoczęto budowę pierwszych modułów do drukujących maszyn offsetowych. Do dzisiejszego dnia współpraca z producentem maszyn drukujących jest aktywna, a uzyskana wiedza stała się podwaliną do konstruowania automatów sztancująco-tłoczących. Od samego początku Sanwę cechuje najbardziej zaawansowana technologia, dedykowana najbardziej wymagającym pracom.  

Niezmienna polityka firmy, która stawia na jakość, daje producentowi miano lidera w dostawie maszyn na rynku rodzimym i wciąż rosnącą liczbę użytkowników w Europie i na świecie. W samej Polsce zainstalowanych jest blisko 40 automatów sztancujących tej marki, zarówno w formatach B1, jak i B2. Efektem takiego podejścia jest stworzenie rozwiązań stanowiących o precyzji i trwałości, a lista ta obejmuje w szczególności: opatentowaną przekładnię trójkrzywkową (wprowadzoną do produkcji ponad 30 lat temu), system APC (Automatic Pressure Control) do utrzymywania stałej siły docisku tygla, system balansu tygla, 230- i 240-stopniowy system prowadzenia arkusza czy też głowicę podającą będącą wynikiem doświadczeń uzyskanych we współpracy z Mitsubishi. Producent umożliwia adaptację modyfikacji maszyny, tak aby była kompatybilna z obecnym parkiem maszynowym klienta, dając możliwość przenoszenia prac, narzędzi etc. Dostępne są modele z sekcją wstępnego oczyszczania, jak również pełnego tzw. blankingu w formatach: 570×820 mm i 740×1060 mm. 

Wszystkie te rozwiązania gwarantują efektywną pracę urządzenia z dużymi prędkościami, najwyższą jakością pasowania i w bardzo szerokim spektrum materiałowym, poczynając od bardzo niskich gramatur papieru, poprzez karton lity, tekturę falistą, aż po materiały z tworzyw sztucznych, jak folia IML. W rzeczywistości jedna maszyna wystarcza do wielu zastosowań i jest wartością dodaną w szeroko pojętej produkcji poligraficznej.

Ostatnim wprowadzonym na rynek modelem jest SANWA TRP-1060-SV EXSELI, wyposażona w unowocześnioną przekładnię trójkrzywkową, pozwalającą na wykorzystanie aż 240 stopni kątowych cyklu pracy maszyny na prowadzenie arkuszy. Taka modyfikacja pozwala na pracę ze zróżnicowanymi surowcami. Maksymalna prędkość mechaniczna została zwiększona do 9000 arkuszy/godzinę. Wszystkie dodatkowe udogodnienia, sprawdzone przez lata w modelu SV Axia, są oczywiście dostępne również dla Exseli:

– System podsysu na całej długości maszyny – zapewnia bardzo precyzyjny transport arkuszy, wpływając na powtarzalność pasowania na wszystkich etapach procesu technologicznego. W przypadku cienkich materiałów wspomaga prostowanie tylnej krawędzi, która ma tendencję do zawijania.

– Monitorowanie transportu arkusza – każdy arkusz jest kontrolowany na całej długości maszyny, od podajnika aż po wykładanie, przez czujniki optoelektroniczne. Jeżeli z jakichś przyczyn nastąpi pominięcie lub uszkodzenie surowca w trakcie przelotu, system automatycznie to wykryje, zatrzyma maszynę, wygeneruje informację na panelu obsługowym o miejscu zadziałania fotokomórki i poda alarmowy sygnał dźwiękowy.

– Automatyczna kontrola docisku (APC – Automatic Pressure Control) – zapewnia stały (nastawialny) docisk tygla w całym procesie produkcyjnym, niezależnie od zmiany współczynnika rozszerzalności materiałowej wraz ze zmieniającą się temperaturą. Różnica w docisku o 1 tonę powoduje w rzeczywistości zmianę wysokości cięcia o 0,003 mm. Jest to bardzo ważne w kontekście precyzyjnego wykrawania i nacinania, dlatego też maszyna kontroluje wysokość tygla co 10, 50 lub 100 arkuszy i koryguje ustawienia do zadanej wartości docisku.

– System balansu tygla – to innowacyjny system umożliwiający unoszenie tylko jednej strony tygla, od strony chwytu arkusza, powodując tym samym równomierny rozkład sił na całej powierzchni blatu. Rozwiązanie to zostało wprowadzone przez inżynierów Sanwy z myślą o zredukowaniu czasu na przygotowanie podklejek, co przekłada się w praktyce na znacznie krótszy narząd. Dodatkowo system eliminuje konieczność stosowania noży kompensacyjnych, wydłużając żywotność wykrojników.

Rysunek 1. pokazuje pozycję tygla bez regulacji (z lewej) i po regulacji balansem.

Rysunek 2. pokazuje rzeczywisty obraz wyklejania bez użycia systemu, który jest wynikiem technologii sztancowania zastosowanej we wszystkich dostępnych automatach na świecie, oraz z użyciem balansu tygla. Jak widać, ilość czasu potrzebnego na wyklejanie w przypadku użycia systemu balansu jest znacznie krótsza i nie wymaga od operatora wielokrotnych zatrzymań maszyny, kontroli oraz doklejania taśm kompensujących na wyklejce.

Blanking pozwala na wykrawanie arkuszy z pełnym oczyszczaniem i jest dostępny zarówno dla modeli Sanwa TRP-1060-SCB AXIA, jak i EXSELI. Rozwiązanie to pozwala na pełne czyszczenie wykrojów z nieużytków przy użyciu specjalnych górnych i dolnych ram wykładania użytków. W sekcji czyszczącej znajduje się system automatycznego utrząsania i wykładania wykrojów na palety, w stosach o zaprogramowanej ilości. Podczas tworzenia stosów programowany podajnik podaje automatycznie arkusze przekładkowe, utrzymujące stabilność stosów. Pełne palety są automatycznie wymieniane na puste z użyciem systemu przenoszenia z wałkami poprzecznymi. Stacja wykładania użytków może zostać wyłączona i maszyna może pracować jako klasyczny automat wykrawająco-tłoczący, dając pełną elastyczność zależnie od specyfiki pracy produkcyjnej.

Obecnie wybór odpowiedniego i optymalnego automatu sztancującego nie jest łatwy, gdyż rynek oferuje wiele „podobnych” rozwiązań. W praktyce jednak okazuje się, że faktyczne ograniczenia poszczególnych technologii, zróżnicowana jakość użytych komponentów, brak wykwalifikowanego serwisu ograniczają ich pierwotnie zakładane wykorzystanie. Doświadczenie wielu użytkowników automatów marki Sanwa potwierdza natomiast, że to konstrukcja zaprojektowana na lata, gwarantująca pracę na najwyższych parametrach, w bardzo szerokim spektrum materiałów. Doceniają oni elastyczność i niezawodność w produkcji nawet przy wykorzystywaniu najbardziej wymagających surowców i potwierdzają chęć kontynuowania współpracy przy kolejnych inwestycjach.

Dążeniem firmy Technograph jest pozostanie mocnym ogniwem w całym łańcuchu sprzedażowym i posprzedażowym, wspomagając klientów zarówno w zakresie wyboru najodpowiedniejszej konfiguracji, jak i na etapie rozwiązywania problemów technologicznych i technicznych. Takie połączenie jest jak dobrze zaprojektowana przekładnia trójkrzywkowa. Cicha, precyzyjna, stabilna i gotowa do najtrudniejszych działań.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph