Sappi i Rovema pierwszy owoc współpracy
1 Jan 1970 11:39

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rovema, producent maszyn pakujących, oraz Sappi, dostawca papierów specjalistycznych, poinformowały o pierwszym sukcesie osiągniętym wspólnie w ramach kooperacji: udanym ukończeniu projektu realizowanego dla producenta popularnych płatków zbożowych, który swój zautomatyzowany proces produkcji dostosował pod potrzeby papierowych i zgrzewalnych woreczków z funkcją barierową. 

Sappi to czołowy dostawca produktów z celulozy pozyskiwanej z upraw leśnych zarządzanych w zrównoważony sposób. Rovema była pod ogromnym wrażeniem fachowości Sappi w zakresie zgrzewalnych opakowań i papierów specjalistycznych ze zintegrowanymi własnościami barierowymi. Rovema – producent maszyn pakujących z niemieckiego Fernwald – tak jak Sappi kładzie silny nacisk na nieustanny zrównoważony rozwój. Firma przykłada ogromną wagę do optymalizacji istniejących technologii – na przykład do wydłużania żywotności części oraz usprawniania procesów recyklingu – jak również do poszukiwania nowych, lepszych materiałów, z których powstają opakowania na jej liniach produkcyjnych. Jedną z dróg jest ograniczenie skali zużycia folii plastikowych oraz przejście na rozwiązania oparte na papierze lub na materiały z tworzyw sztucznych nadające się do recyklingu. 

Najwyższa jakość produktów Sappi, fachowe doradztwo, szerokie portfolio oraz doskonałe własności papierów barierowych to cechy wyróżniające tę firmę na rynku. Oba przedsiębiorstwa współpracują ze sobą od 2018 r. i w tym czasie opracowały zintegrowane, kompletne rozwiązania do produkcji opakowań dla tych klientów, którzy szykują się na przyszłe wyzwania rynku i myślą o zdobyciu na nim silnej pozycji. 

Materiały z papieru w procesie pakowania

Nie ma wielu producentów papieru, którzy potrafią połączyć kluczowe własności takie jak funkcje barierowe i możliwości zgrzewu – wyjaśnia Peter Lökös, wiceprezes ds. sprzedaży w firmie Rovema, odnosząc się do nowej współpracy między jego firmą i Sappi. – Od początku nie mieliśmy wątpliwości, że możemy zyskać istotne korzyści dzięki tworzeniu projektów dla naszych klientów w bezpośredniej współpracy z Sappi. Ogrom wiedzy i doświadczenia ekspertów w zakresie papierów specjalistycznych umożliwił nam wykonanie dużego kroku do przodu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ – w odróżnieniu od woreczków i płaskich torebek produkowanych z materiałów kompozytowych – ich bardziej zrównoważone papierowe alternatywy wymagają w procesie produkcyjnym znacznie większej uwagi. Przykładowo w zautomatyzowanych procesach pakowania papier wytrzymuje tylko niewielkie naprężenia i łatwo się rozrywa. W trakcie napełniania trzeba też zwracać baczniejszą uwagę na odporność wykorzystanego materiału na przebicie. 

René Köhler, szef zespołu zajmującego się poszukiwaniem nowych kierunków rozwoju biznesu w oddziale Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju w Sappi podkreśla, jak ważne przy wyborze odpowiedniego papieru są dokładne zrozumienie oraz analiza potrzeb każdego zamówienia. Nie ma potrzeby stosowania papieru wysokobarierowego w rodzaju Sappi Guard OHG, jeśli odpowiednie zabezpieczenie i funkcjonalność zapewni wersja o słabszych własnościach barierowych, taka jak Sappi Guard Nature MS. Dla osiągnięcia najlepszych efektów przy wyborze materiału opakowaniowego niezbędna jest szczegółowa wiedza na temat wymogów stawianych przez produkt z jednej strony oraz konkretnych własności różnych papierów z drugiej.

Precyzja czyni różnicę

Jednak materiał to nie wszystko; drugim czynnikiem niezbędnym dla zagwarantowania właściwego wykorzystania ekologicznych materiałów opakowaniowych jest precyzyjna sekwencja ruchów maszyny pakującej – czyli to, co jest mocną stroną firmy Rovema. W odróżnieniu od konkurencji jej technologia transportu i zgrzewania opakowań jest w całości oparta na serwomotorach. Co więcej, wszystkie kolejne etapy produkcji – od formowania po zgrzewanie woreczków – są idealnie zsynchronizowane aż po najdrobniejsze detale, dzięki czemu minimalizują napięcia, którym poddawany jest materiał opakowaniowy. 

Ścisłe partnerstwo z korzyścią dla klientów

Dzięki połączeniu wiedzy i bliskiej współpracy obu partnerów w projekcie pilotażowym udało się zredukować spadek wydajności produkcji wynikający z przestawienia się na produkcję opakowań z papieru (standardowo na poziomie co najmniej 30%) do zaledwie 10-15%. Dwa kolejne projekty wdrożeniowe znajdują się obecnie na etapie przygotowania. Obie firmy są doskonale przygotowane do wcielenia w życie również kolejnych planów klienta – w tym kontekście mówi się o przyszłej implementacji wysokowydajnych rozwiązań do pakowania wyrobów cukierniczych i przekąsek. Partnerzy mają zaprezentować wstępne efekty już wkrótce. 

Na podstawie materiałów firmy Sappi opracował TK