Od starego zakładu do inteligentnej fabryki
1 Jan 1970 11:17

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Podjąwszy wyzwanie dostosowania istniejących zakładów do wymogów wynikających z koncepcji Industry 4.0, firma Nestlé zaplanowała optymalizację kosztów i nakładów pracy potrzebnych do realizacji tego zadania. W swoim zakładzie w Osthofen (Niemcy) firma wdraża pilotażowy projekt oparty na Orange Box – rozwiązaniu dostarczonym przez B&R.

Orange Box pomaga starym zakładom wykonać ogromny krok naprzód na drodze ku efektywności właściwej inteligentnym fabrykom.

W ramach działalności firmy Nestlé co roku powstaje nowy zakład, jak np. ten w Schwerin (Niemcy), gdzie produkcja ruszyła w 2014 r. i obecnie produkuje setki milionów kapsułek kawy rocznie. Zakład w Schwerin bazuje wyłącznie na najnowszej technologii, co daje gwarancję, że kawa tam produkowana spełnia najwyższe standardy jakości. Dzisiejsze, budowane od podstaw zakłady rzeczywiście wyposażone są w urządzenia o wysoce zaawansowanej technologii, jednak nie osiągnęły one jeszcze poziomu standaryzacji przewidzianego w koncepcji Industry 4.0. Jest jeszcze dużo do zrobienia w tej dziedzinie – zauważa menedżer techniczny ds. systemów produkcyjnych Ralf Hagen.

Poza tym obok jednego lub dwóch budowanych co roku, bardzo wydajnych nowych zakładów mamy 430 starych zakładów, które wymagają działań z naszej strony. Również one powinny być w stanie osiągnąć konkurencyjny poziom wydajności – dodaje Hagen. – A to oznacza ich optymalizację zgodnie z wymaganiami koncepcji lndustry 4.0. 

Poprawa wskaźników OEE i inne wyzwania

Firma Nestlé zwróciła się ze swoim problemem do kilku dostawców automatyki, w tym również do B&R. Karl-Heinz Mayer, kierujący biurem technicznym B&R w Bad Homburg (Niemcy), znalazł wiele możliwości zastosowania inteligentnej automatyki w celu stworzenia warunków do optymalnego wykorzystania istniejących zasobów. Jego zdaniem najlepszym miernikiem, jakim możemy się posłużyć, gdy chodzi o zmniejszanie kosztów produkcji, jest ogólna efektywność wyposażenia (overall equipment effectiveness, OEE). Poprawa wskaźnika OEE może obniżyć koszty produkcji o 10-20% – zapewnia Mayer.

Kierownictwo Nestlé dostrzega potrzebę zmian. Aby poprawić nasze wskaźniki OEE, musimy znacznie zmniejszyć częstotliwość nieplanowanych przestojów – twierdzi Hagen. – Musimy mieć dostęp w czasie rzeczywistym do cyfrowych danych produkcyjnych ze wszystkich naszych linii. Dotyczy to nie tylko nowszych, w pełni zintegrowanych systemów, ale także starszych, mniej zautomatyzowanych linii. Ważne jest również posiadanie bezpośredniego lub pośredniego połączenia z systemem planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Ponadto rozwiązanie musi odpowiadać standardom bezpieczeństwa firmy Nestlé.

Zarząd firmy szukał czegoś, co przypomina zasadę korzystania z urządzeń dotykowych firmy Apple: „zobacz – dotknij – pracuj”. Poza tym powinno to służyć jako przejściowy środek, skuteczny w okresie od 3 do 5 lat, do momentu znalezienia optymalnego rozwiązania opartego na technologii chmury. 

Rozwiązanie – Orange Box

Uwzględniając powyższe wymagania, firma B&R zaproponowała Orange Box – rozwiązanie obejmujące sprzęt oparty na zasadzie Scalability+ i oprogramowanie bazujące na technologii mapp. Orange Box stanowi optymalne połączenie naszego modułowego sprzętu i oprogramowania, dostosowane dokładnie do wymagań klienta – zapewnia Mayer. – Układ sterowania, HMI i technologia mapp połączyły się, aby stworzyć doskonałą platformę dla produkcji odpowiadającej wymogom koncepcji Industry 4.0. (...).

Technologia mapp pozwala korzystać z wielu standardowych funkcji od razu po zamontowaniu urządzenia. Obliczanie wskaźnika OEE, zarządzanie użytkownikami, PackML, akwizycja danych – wszystkie te funkcje są dostępne jako gotowe komponenty mapp, które można zainstalować równie łatwo jak aplikację na smartfonie. Jest kilka zasadniczych różnic pomiędzy koncepcją mapp a konwencjonalnym podejściem opartym na blokach funkcyjnych. Komponenty mapp są interaktywne – mogą być połączone ze sobą i wymieniać dane automatycznie – mówi Mayer.  

Czym jest Scalability+?

Rozwiązania B&R są oparte na precyzyjnym wyborze jednorodnych produktów, które obejmują wszystkie dziedziny automatyki. Czy będzie to pojedyncza maszyna, zintegrowana linia produkcyjna czy cała fabryka – rozwiązania są wdrażane za pomocą tego samego uniwersalnego narzędzia oprogramowania, jakim jest Automation Studio. 

Komponenty mapp są włączane bez problemu w środowisko programistyczne B&R Automation Studio. Można je łatwo konfigurować, przy tym zwalniają inżyniera z konieczności programowania każdego szczegółu. Innym ważnym aspektem technologii mapp jest rozwiązanie interfejsu mapp View. Inżynierowie automatycy mają wszystkie narzędzia potrzebne do tworzenia potężnych i intuicyjnie prostych w obsłudze interfejsów (HMI). Nie muszą korzystać bezpośrednio z technologii HTML5, CSS czy JavaScript – wyjaśnia Mayer. 

Do aplikacji HMI za pomocą standardu OPC UA można również łatwo przyłączać urządzenia sterujące innych producentów. Proponując obsługę z asystą menu i konfigurację zamiast programowania zdołaliśmy spełnić jeden z głównych wymogów Nestlé: instalacji przeprowadzanej przez pracowników niebędących specjalistami – podkreśla Mayer. – Zapewniliśmy im również możliwość centralnego zarządzania ich oprogramowaniem – przeprowadzania instalacji, sporządzania kopii zapasowych i aktualizacji poprzez sieć lub za pomocą złącza USB. Komunikacja może odbywać się różnymi kanałami, np. sieciami LAN lub WLAN. Jeśli chodzi o protokoły, rozwiązanie opiera się na takich standardach jak OPC UA i ISO on TCP.

Zakład pilotażowy w Osthofen 

Pierwsza pilotażowa aplikacja Orange Box jest wdrażana w zakładzie Nestlé w Osthofen (Niemcy), w którym 300 pracowników wytwarza suplementy diety w płynie. Dzięki pełnej skalowalności oprogramowania i sprzętu, Orange Box może zgodnie współdziałać z każdą maszyną i linią produkcyjną w naszym zakładzie – twierdzi Hagen. Ponadto instalacja Orange Box nie wymaga żadnych modyfikacji oprogramowania w istniejących maszynach.

System jest na tyle przystępny, że nie wymaga wzywania eksperta. W trakcie każdej operacji użytkownik prowadzony jest przez intuicyjnie proste menu – podkreśla Hagen. Przy stosunkowo małych nakładach Orange Box zapewnia nam natychmiastowy wgląd w dane i umożliwia wprowadzanie ukierunkowanych usprawnień – bardzo skutecznych i opartych na dobrym rozeznaniu sytuacji. Jest również w wyjątkowym stopniu modułowy, dzięki czemu możemy łatwo i w dowolnym momencie dostosować go lub rozbudować. To wszystko, czego szukaliśmy – podsumowuje Hagen.

Inge Hübner, VDE VERLAG GMBH, www.digital-factory-journal.de