Pandemia koronawirusa uwypukliła znaczenie sterylnych pomieszczeń w produkcji wyrobów medycznych. Aby sprostać tym potrzebom, firmy opakowaniowe opracowały specjalne rozwiązania.
Wykorzystywane w gabinetach lekarskich, salach operacyjnych lub w punktach szczepień strzykawki, ampułki, waciki itp. muszą być łatwo dostępne i – przede wszystkim – wysterylizowane. Aby zagwarantować, że w ekstremalnych sytuacjach produkty medyczne ratujące życie dotrą do miejsca użycia w idealnym stanie, umieszcza się je w specjalistycznych opakowaniach. Sam proces pakowania również odbywa się w warunkach ochronnych: w pomieszczeniach o najwyższym stopniu czystości, tzw. cleanroomach. Dotyczy to także chipów komputerowych i innych komponentów elektrycznych oraz części samochodowych, które pakowane są w sterylnych warunkach każdorazowo, gdy cząs- teczki unoszące się w powietrzu mogłyby zanieczyścić lub uszkodzić produkt. Przedostawaniu się cząstek do obszaru roboczego zapobiegają śluzy powietrzne. Gwarancję, że procesy te odbywają się w takich samych warunkach na całym świecie, zapewniają specjalnie opracowane normy. Dla przykładu pomieszczenia czyste dzieli się na różne klasy, stosownie do liczby cząstek na metr sześcienny, które znajdują się w pomieszczeniu. W Niemczech postępowanie z materiałami eksploatacyjnymi, takimi jak opakowania, jest regulowane dyrektywą VDI 2083 część 9.2. Oznacza to, że nawet dostawcy materiałów opakowaniowych muszą przestrzegać najbardziej rygorystycznych norm.
Gwałtowny wzrost popytu na technologie clean room
Światowa pandemia COVID-19 postawiła wysokie wymagania przed firmami z branż technologii medycznych i farmaceutycznej: oprócz szybkich testów, masek ochronnych i leków konieczne było również gwałtowne zwiększenie produkcji niezbędnych materiałów eksploatacyjnych dla oddziałów intensywnej terapii. Oczywiście produkty te muszą być wytwarzane i pakowane w pomieszczeniach czystych. Nic więc dziwnego, że nastąpił wyraźny wzrost popytu na usługi firm specjalizujących się w produkcji rozwiązań dla cleanroomów.
Jak wynika z oceny firmy badawczej Research and Markets, wartość rynku takich rozwiązań wzrośnie z 5,1 mld dolarów w 2020 do 7,3 mld dolarów w 2025 r. Odpowiada to średniej rocznej stopie wzrostu na poziomie 7,2% do połowy tej dekady. Rozwój rynku napędzają w głównej mierze surowe regulacje ustawowe, ekspansja segmentu leków biologicznych, wzrost popytu na sterylne preparaty farmaceutyczne i urządzenia medyczne oraz postęp technologiczny w zakresie technologii pomieszczeń czystych. Analitycy przewidują, że na wyraźny wzrost znaczenia tego segmentu w najbliższych latach wpływ będą miały również potrzeby rynków wschodzących oraz zapotrzebowanie na zwiększenie energooszczędności pomieszczeń czystych.
Kontrolowane warunki produkcyjne to gwarancja bezpieczeństwa procesowego
Producenci artykułów z zakresu technik medycznych często wykorzystują w procesie pakowania wsparcie zewnętrznych usługodawców. Ci ostatni – firmy specjalizujące się w pakowaniu szczególnie skomplikowanych produktów – zapewniają czyste pomieszczenia, niezbędne urządzenia i specjalistyczną wiedzę. Podczas transportu od producenta do firmy pakującej produkty są narażone na ryzyko skażenia. Dlatego przed zapakowaniem muszą zostać poddane profesjonalnej sterylizacji z wykorzystaniem różnorodnych procesów takich jak naświetlanie promieniami gamma lub fumigacja tlenkiem etylenu. W tym ostatnim przypadku produkty medyczne są sterylizowane tlenkiem etylenu w komorze próżniowej/ciśnieniowej; gaz przenika wówczas również do wnętrza opakowania i niezawodnie zabija mikroby. Do pakowania jednostkowego szczególnie dobrze nadają się opakowania z tworzyw sztucznych.
Automatyzacja podnosi bezpieczeństwo
Stosowane w pomieszczeniach czystych maszyny pakujące i rozlewające są specjalnie zaprojektowane i posiadają stosowne certyfikaty. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej i innych materiałów dopuszczonych do stosowania w cleanroomach, co gwarantuje uzyskanie pełnej czystości w procesach mycia. Urządzenia te muszą być łatwe do zdemontowania, a czas przestoju na czyszczenie powinien być ograniczony do minimum. Ponadto są one w coraz większym stopniu zautomatyzowane, co ogranicza potrzebę ludzkiej ingerencji, a tym samym ryzyko wystąpienia skażenia. W ostatnich latach producenci maszyn pakujących wystawiający się na targach FACHPACK coraz częściej oferują rozwiązania modułowe. Producenci i kontraktowe firmy pakujące mogą wybrać najodpowiedniejszą dla siebie kombinację dostosowaną do konkretnych zadań, od pakowania, paletyzacji i etykietowania po transport i montaż produktów technologii medycznej. Wysoką precyzję, wydajność i bezpieczeństwo produktów zapewnia nowoczesna robotyka. Producenci zwracają uwagę na niską emisję cząstek przez roboty, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach czystych. Podobnie jak w przypadku maszyn pakujących, również w robotyce istnieją skalowalne i modułowe systemy pozwalające na elastyczne reagowanie na modyfikacje produktów i opakowań.
Mimo że pakowanie produktów medycznych stawia przed branżą opakowań wyjątkowe wymagania, wystawcy obecni na targach FACHPACK zaprezentują stosowne rozwiązania: materiały opakowaniowe, opakowania i akcesoria, maszyny do butelkowania i pakowania, techniki etykietowania, znakowania i identyfikacji, urządzenia do drukowania i uszlachetniania opakowań, techniki paletyzacji, procesy intralogistyczne oraz usługi dla przemysłu opakowaniowego.
Opracowano na podstawie materiałów organizatorów targów FACHPACK
Tłumaczenie: TK