Świt technologii net-zero
1 Jan 1970 12:41

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nietypowa misja stworzenia najbardziej ekologicznej szklanej butelki na świecie zakończyła się udanymi wstępnymi wynikami uzyskanymi w trakcie przełomowych prób. Rewolucyjny projekt prowadzony przez producenta szklanych pojemników, firmę Encirc (spółkę-córkę Vidrala) oraz branżową organizację badawczą i technologiczną Glass Futures dowiódł, że nowe butelki mogą być produkowane w 100% ze szkła pochodzącego z recyklingu, przy wykorzystaniu wyłącznie energii ze spalania biopaliw o bardzo niskiej zawartości węgla.

Istnieje szansa, że pionierska inicjatywa będzie początkiem przemysłowego procesu ograniczania emisji CO2 przez sektor szklany, który odchodzi od paliw kopalnych ku ich bardziej ekologicznym alternatywom.

Biopaliwa wytwarzane z odpadów organicznych są odnawialnym i znacznie bardziej zrównoważonym źródłem energii od tradycyjnych paliw stosowanych w sektorze szklanym i mogą zmniejszyć ślad węglowy każdej butelki nawet o 90%. Dzięki zastosowaniu szkła pochodzącego w 100% z recyklingu do produkcji nowych butelek w trakcie prób udało się jeszcze bardziej zminimalizować wpływ tych produktów na środowisko naturalne w całym okresie ich użytkowania.

Oczekuje się, że bardziej szczegółowe wyniki próby, która odbyła się w jednym z zakładów Encirc w Derrylin (Irlandia Północna), zostaną zaprezentowane w najbliższych tygodniach, a następnie uwzględnione w polityce rządu brytyjskiego dotyczącej dekarbonizacji. Projekt stanowi część Programu Innowacji Energetycznych Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS), w ramach którego Glass Futures prowadzi badania o wartości 7,1 mln funtów mające na celu ustalenie najbardziej efektywnej drogi przestawienia sektora producentów szkła na paliwa niskoemisyjne.

Kluczowym celem Glass Futures i projektu biopaliwa jest dalsze zmniejszanie śladu węglowego sektora oraz negatywnego wpływu na środowisko procesów produkcji szkła w Wielkiej Brytanii, a także zapewnienie przyszłości branży zatrudniającej bezpośrednio 23 tys. osób.

Fiacre O'Donnell, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Vidrala (spółce macierzystej Encirc), powiedział: Wyniki, które otrzymaliśmy z tej próby biopaliwa, są naprawdę wyjątkowe i malują jasną i zrównoważoną przyszłość dla naszego przemysłu. Przyglądamy się również rozwojowi paliw wodorowych oraz postępom w zakresie topienia elektrycznego, aby odkryć pełen potencjał przyszłej produkcji szkła. Produkowane przez nas w warunkach ultraniskiej emisji CO2 pojemniki są wytwarzane dla największych firm z branży napojów, co pokazuje, jak bardzo jesteśmy zjednoczeni w naszym dążeniu do osiągnięcia pełnego zrównoważonego rozwoju.

Dzięki współpracy z Glass Futures pomogliśmy zapoczątkować rozwój szklanej butelki, jest ona gotowa do użycia w systemie net-zero, co oznacza, że nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko przez cały cykl życia.

Adrian Curry, dyrektor zarządzający w Encirc, dodał: To naprawdę doniosłe wydarzenie dla szkła. Dzięki naszej próbie ustanowiliśmy globalny standard i teraz to przemysł szkła musi pracować nad urzeczywistnieniem tego, co – jak dowiedliśmy – jest możliwe do osiągnięcia. Wiemy już, że szkło może być najbardziej zrównoważonym ze wszystkich rodzajów opakowań i musimy wszyscy razem pracować, aby tak się stało.

Aston Fuller, dyrektor generalny Glass Futures: Próba zapewnia fantastyczne rezultaty dla producenta, użytkownika końcowego i konsumenta. Szkło jest produktem w pełni nadającym się do recyklingu i wysoce zrównoważonym, ale dzięki tej próbie zaczynamy dostrzegać świt technologii net-zero z Encirc i przeprowadzonym na pełną skalę badaniem nowego alternatywnego paliwa niskoemisyjnego.

Opracowano na podstawie Packaging News