System HiFlow 4.0: odpowiedź na współczesne wyzwania
1 Jan 1970 10:59

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Producenci opakowań zaczynają zdawać sobie sprawę, że automatyzacja i Przemysł 4.0 to sposoby, by zapewnić konkurencyjność swym firmom. Okazuje się, że wdrożenie odpowiedniego systemu klasy MIS/ERP wspierającego Przemysł 4.0 może znacząco zwiększyć produktywność bez konieczności inwestowania w nowe maszyny lub personel. 

Producenci opakowań stają w obliczu wyzwań związanych z zapewnieniem ich klientom szybkiej realizacji zleceń, konkurencyjnych cen i zgodności z wyśrubowanymi normami jakości. W obliczu tej presji naturalne jest, że firmy chcą poprawić wydajność bez zwiększania ilości sprzętu lub personelu. Jak pokonać tę – zawieszaną coraz wyżej – poprzeczkę bez zatrudniania większej liczby pracowników lub kupowania dodatkowego sprzętu?

Sposobem na obniżenie kosztów końcowych może być wdrożenie infrastruktury technicznej wspierającej Przemysł 4.0, która wprowadza automatyzację, AI, IIoT i zapewnia wydajność przepływu pracy. System HiFlow może być sposobem na osiągnięcie znacząco większej produktywności i optymalnych poziomów wydajności.

Może to banał, ale system MIS/ERP pozwala spojrzeć na wszystko z szerokiej perspektywy. Dzięki narzędziom raportowania i wiarygodnym danym, które dostarcza system zarządzania, można osiągnąć dokładnie to, czego oczekuje klient – a nawet więcej – i tym samym zwiększyć zyski. 

W jaki sposób system HiFlow poprowadzi Cię ku Przemysłowi 4.0? 

Oto siedem obszarów, które warto rozważyć:

Nowa maszyna czy nowe oprogramowanie? 

„Przesłanie dla firm oczekujących racjonalizacji siły roboczej jest takie, że automatyzacja to nie tylko sprzęt – to także kluczowy element efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi” – wynika z badania NAPCO. Większość firm postrzega inwestycje w nowy sprzęt jako namacalny, wymierny sposób na zwiększenie produkcji i obrotów. Jednak automatyzacja produkcji może zapewnić to samo bez konieczności ponoszenia tak dużych inwestycji. Dzięki automatyzacji procesów i usprawnieniu przepływu informacji po prostu można produkować kilkanaście procent więcej na posiadanych już maszynach bez zwiększania zatrudnienia.

Inteligentne rozwiązania typu end-to-end z systemem MIS/ERP. Ankietowani przez NAPCO respondenci, którzy zdecydowali się na inwestycje w odpowiednie oprogramowanie, rzadziej potrzebowali inwestować w nowy sprzęt i drogą siłę roboczą. 

Możesz „zabezpieczyć przyszłość” swojej firmy, inwestując w system do kompleksowego zarządzania, taki jak HiFlow, który ostatecznie przyniesie wartość dodaną i przewagę konkurencyjną dla firmy.

Wiarygodne dane z produkcji – dlaczego są ważne? W szybko zmieniającym się świecie druku i opakowań ważna jest każda sekunda. Kompleksowy system klasy MIS/ERP wyposażony w MES (Manufacturing Execution System), który łączy maszyny i procesy, może w każdym momencie wykrywać problemy z jakością oraz miejsca, w których dochodzi do zakłóceń. Umożliwia zidentyfikowanie problemów w przepływach pracy, zanim staną się poważnymi zakłóceniami.

Dane czasu rzeczywistego – mierz swój postęp z pomocą analityki. Nie można poprawić tego, czego się nie mierzy. Ile razy już to słyszałeś? Posiadanie informacji o wszystkim, co dzieje się w firmie, jest niezbędne do podejmowania właściwych decyzji. Oprogramowanie wspierające Przemysł 4.0 gromadzi informacje w bazie danych systemu MIS, które później można wykorzystać w całości do prowadzenia analiz. 

Automatyzacja pozwala firmom zrezygnować z ręcznych arkuszy kalkulacyjnych i eliminuje związane z nimi błędy. Producenci opakowań szukają rozwiązań, które pozwalają na pełen wgląd w wydajność maszyn, eliminują ręczne procesy i zapewniają poprodukcyjną kalkulację kosztów. Właśnie system HiFlow im to zapewnia. 

Automatyzacja. Automatyzacja produkcji i procedur biznesowych przynosi wymierne rezultaty. Według badań przeprowadzonych przez Keypoint Intelligence firmy, które odnotowały wzrost przychodów, wykazały również najwyższy poziom automatyzacji przepływu pracy.

NAPCO podaje też, że firmy o najwyższym poziomie automatyzacji zyskiwały najbardziej namacalne korzyści w postaci wzrostu przychodów. Wdrożenie kompleksowego systemu HiFlow jest w stanie pomóc producentom w osiągnięciu równie wysokich poziomów automatyzacji. Kluczowy wniosek z badania brzmi: firmy, które zainwestowały w automatyzację, doświadczają wymiernych korzyści w porównaniu z tymi firmami, które są mniej zautomatyzowane.

Wizualizacja – zobrazuj swoje procesy. W swojej produkcji potrzebujesz dobrej i intuicyjnej wizualizacji. HiFlow umożliwia właśnie taką wizualizację – w mikro- i makroskali oraz na wielu dostępnych poziomach. W systemie HiFlow wizualizacja procesów produkcyjnych ma charakter interaktywny: diagram przepływu pracy na jednym ekranie pokazuje cały workflow i podgląd wielu poziomów danych w nim zawartych. Dzięki temu można kontrolować każdy proces na maszynie lub obserwować produkcję „z lotu ptaka”, obserwując na żywo realizację każdego zlecenia. Zagłębij się w zlecenie produkcyjne, aby uzyskać informacje na temat materiałów i procesów w skali mikro. Diagram przepływu pracy stanowi samo sedno, łącząc i integrując całą produkcję oraz organizację biznesową w kompleksowym systemie MIS.

AI i IIoT – transformatory produkcji w ramach Przemysłu 4.0. 

AI i IIoT są jak dwaj gracze, którzy mają ten sam cel: dostarczanie użytkownikowi informacji, które zoptymalizują produkcję. MPI Group przewiduje, że 76% producentów zwiększy skalę wykorzystania inteligentnych urządzeń, elektroniki, oprogramowania, sensorów oraz łączności baz danych i platform. Dodatkowo w ciągu najbliższych pięciu lat technologie IIoT mają odcisnąć swój wpływ na 71% producentów. Nikt rozsądny nie powinien dłużej zwlekać z optymalizacją swojej produkcji dzięki narzędziom wspierającym Przemysł 4.0 oferowanym przez HiFlow.

Narzędzia raportujące zbierają dokładne dane w czasie rzeczywistym

Dzięki wszechstronnemu systemowi MIS opracowanemu specjalnie dla producentów opakowań firmy są w stanie analizować procesy przed produkcją i po produkcji, w czasie rzeczywistym. Raporty o błędach i przestojach wskazują punkty, w których konieczne są zmiany lub usprawnienia. Kierownictwo może analizować wydajność maszyn, jak również indywidualnie oceniać operatorów. Sporządzenie raportów analitycznych i danych biznesowych w oparciu o dane zawarte w bazie danych HiFlow zajmuje zaledwie sekundę.

System HiFlow zapewnia kontrolę 

Dzięki systemowi HiFlow z pomocą tylko jednego kliknięcia użytkownicy zyskują natychmiastową informację o statusie każdego zlecenia, projektu, zamówienia, zapasach magazynowych, narzędziach, przepływie pracy i wielu innych zmiennych. Gdy kalkulacja otrzymuje status zlecenia produkcyjnego, natychmiast tworzony jest diagram przepływu pracy HiFlow, który umożliwia planowanie i harmonogramowanie. 

Wśród zalet systemu, które wpływają na decyzję o zastosowaniu rozwiązania HiFlow, można wymienić również:

– Kompleksową funkcjonalność 

– Automatyczne generowanie raportów kontroli jakości

– Zarządzanie narzędziami, maszynami i pracownikami

– Szybkie kalkulacje 

– Doświadczenie HiFlow we wspieraniu rozwoju producentów opakowań na rynku międzynarodowym

Podsumowanie

Zarządzanie połączonymi procesami i danymi oraz automatyzacja codziennych operacji produkcyjnych bez wątpienia stały się najlepszą strategią, która pomaga zwiększyć produktywność i wydajność w dzisiejszym wymagającym przemyśle produkcji opakowań. Wdrożenie idei Przemysłu 4.0 nie jest już tylko opcjonalnym wydatkiem, ustępującym miejsca kupowaniu nowego sprzętu. Dane pokazują, że zastosowanie Przemysłu 4.0 może nadać rozpędu producentom opakowań w miarę ich rozwoju i przemian w nadchodzącej dekadzie.

Urzeczywistnij możliwości Przemysłu 4.0 wdrażając system zarządzania HiFlow

Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z jednym z konsultantów do spraw rozwiązań w zakresie produkcji opakowań na stronie firmy HiFlow Solutions.

Zarządzanie połączonymi procesami i danymi oraz automatyzacja codziennych operacji produkcyjnych stały się bez wątpienia najlepszą strategią pomagającą utrzymać produktywność, wydajność i skuteczność działań w dzisiejszej wymagającej branży druku i opakowań. Wdrożenie Przemysłu 4.0 nie jest już tylko opcjonalnym wydatkiem zajmującym drugie miejsce po zakupie nowego sprzętu. Dane wskazują, że jego adaptacja nadaje rozpędu producentom druku w miarę, jak rozwijają się i przystosowują do wyzwań nadchodzących lat. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy HiFlow Solutions