System zarządzania, który rozwija się wraz z firmą
1 Jan 1970 15:13

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wywiad z przedstawicielami zarządów firm: Granpak – prezesem Mariuszem Korczakiem oraz HiFlow Solutions – prezesem Adamem Sosnowskim na temat współpracy obu firm.

Granpak jest producentem opakowań; w czym dokładnie specjalizuje się Państwa firma?

Mariusz Korczak: Granpak, firma rodzinna, z wyłącznie polskim kapitałem, specjalizuje się w produkcji opakowań z tektury litej oraz opakowań kaszerowanych od początku istnienia, tj. od 2001 roku. Produkujemy dla wielu branż, m.in. spożywczej, kosmetycznej, przemysłowej, ogrodniczej, tytoniowej, zabawkarskiej i wielu innych. Sukcesywnie zwiększa się też udział eksportu w naszej sprzedaży. Trend wzrostowy został potwierdzony przyznaniem naszej firmie m.in. wyróżnienia Diamenty Forbesa za rok 2020. Granpak stale inwestuje w nowe rozwiązania technologiczne, a zakup oprogramowania HiFlow był dopełnieniem całości. Wszystkie nasze działania i inwestycje mają swój cel nadrzędny: bycie nie tylko drukarnią, ale też partnerem i doradcą dla naszych klientów w zakresie oferowanych im opakowań i innych produktów z zastosowaniem kartonu. Możemy pochwalić się najnowocześniejszym parkiem sprzętowym w południowej Polsce, dedykowanym produkcji opakowań w technice offsetowej. System HiFlow znakomicie się tu wpasował – pomógł w zarządzaniu i pełnym wykorzystaniu jego potencjału.   

Jak rozumiem, firma HiFlow Solutions jest dostawcą informatycznych systemów zarządzania. Czy może Pan powiedzieć coś więcej na temat firmy?

Adam Sosnowski: To prawda, jesteśmy globalnym dostawcą systemów zarządzania klasy MIS/MES z siedzibą w Miami i Warszawie oraz biurami w kilku miastach na świecie. Prowadzimy naszą działalność w Europie i obu Amerykach, gdzie pomogliśmy już ponad 100 producentom opakowań, etykiet i drukarniom w zwiększaniu ich produktywności i rentowności.

Jak już wiemy, wdrożenie systemu zarządzania w firmie Granpak było efektem długiego i poważnego procesu poszukiwań oraz testowania różnych rozwiązań. Co zadecydowało ostatecznie o wyborze systemu HiFlow?

Mariusz Korczak: Przede wszystkim konfiguracja systemu (w tym kalkulacji/zleceń), która uwzględniała profil naszej produkcji (tj. opakowania) – niemal każdy nasz wyrób jest unikatowy, mamy ogromną bazę wykrojników i system musi to uwzględniać i uławiać pracę w tym obszarze.  Inne systemy obsługiwały zazwyczaj tylko druk akcydensowy na standardowych formatach. Zaletą systemu było też zręczne obsługiwanie projektów: konstrukcyjnych, graficznych, sprzedażowych i umożliwienie dostosowywania ścieżek projektów do indywidualnych potrzeb.

Przyznam, że w branży zwykle się słyszy wiele narzekań na temat niedopasowania systemów zarządzania do specyfiki i wymagań producentów opakowań. Jak to możliwe, że Państwa system HiFlow jest tak dobrze odbierany?

Adam Sosnowski: Nie dziwię się tej opinii, ponieważ produkcja opakowań jest bardzo specyficzna i wymagająca. Tu każdy produkt (opakowanie) jest różny. Zlecenia mają zazwyczaj małe nakłady i wymagają zapewnienia najwyższej jakości w produkcji. To wszystko oraz znacznie więcej szczegółowych wymagań branżowych powoduje, że standardowe systemy zarządzania ERP nie sprawdzają się w branży, bo nie są dostosowane do takiej zmienności produkcji. Powiem więcej: nawet systemy zarządzania opracowane dla potrzeb drukarń też niestety nie są w stanie sprostać wymaganiom producentów opakowań, ponieważ pomiędzy drukarnią np. akcydensów a opakowań jest ogromna różnica w procesach produkcji, magazynowania i logistyki, zaś jedynym podobieństwem jest występowanie procesu druku w obu tych zakładach. Nasz system HiFlow był zaprojektowany dla potrzeb produkcji opakowań oraz etykiet i w tym właśnie tkwi tajemnica naszego sukcesu. Każdy przecież wie, że nie istnieją uniwersalne systemy, które świetnie się sprawdzają w każdej branży, dlaczego więc przedsiębiorcy wybierający system zarządzania ERP łudzą się, że właśnie im jako pierwszym na świecie uda się go dostosować do wymagań i specyfiki ich produkcji opakowaniowej? Kolokwialnie się mówi, że jak coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę do niczego i jak się okazuje w praktyce, jest w tym powiedzeniu wiele prawdy.

Proszę powiedzieć, ile osób korzysta z systemu w firmie Granpak i jakich stanowisk to dotyczy? 

Mariusz Korczak: Obecnie z systemu korzysta ok. 80 osób chyba ze wszystkich działów przedsiębiorstwa: począwszy od handlowców, marketingu, grafików, konstruktorów, poprzez obsługę klienta, kierowników produkcji/planistów, operatorów maszyn, magazynierów, logistyków, na księgowych i kadrze kierowniczej kończąc.

Jakie są korzyści na poszczególnych stanowiskach, które daje Wam HiFlow?

Mariusz Korczak: Po pierwsze, bardzo uporządkował pracę na projektach. Jest dobrym systemem komunikacji między działami, ułatwia pracę zdalną, umożliwia podgląd na bieżący status dla wszystkich zainteresowanych osób, porządkuje podział obowiązków i ustala jasny harmonogram dnia np. dla grafików (moduł: Zarządzanie zadaniami). 

Po drugie, dzięki HiFlow mamy łatwy dostęp do historii zamówień wraz ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi zleceń: daty/kody/ilości/ceny/terminy/narzędzia/surowce itp.  (widok: pozycje zamówień). To kompendium wiedzy zebrane w jednym miejscu. Ułatwił weryfikację zleceń, pomógł w wychwytywaniu błędów technologicznych czy braków w specyfikacji.

Po trzecie, po wdrożeniu HiFlow mamy czytelny plan produkcji wraz z bezpośrednim dostępem do dokumentacji technologicznej. Łatwą identyfikację operatora, nakładów i szybkie raportowanie błędów.

Po czwarte, wdrożyliśmy magazyn wysokiego składowania dla wyrobów i zaczęliśmy pracę na czytnikach, co bardzo usprawnia pracę magazynu (szybkie zlokalizowanie wyrobu, wyeliminowanie błędów na dokumentach), a także pozwala na szybkie fakturowanie, ponieważ informacje zaciągają się automatycznie z zamówień.

Po piąte i najważniejsze, dzięki HiFlow możemy w każdej chwili analizować proces przed- i poprodukcyjny. Raporty błędów i przerw wskazują newralgiczne aspekty procesu produkcyjnego oraz punkty, gdzie potrzebne są zmiany czy ulepszenia. System umożliwia analizę wydajności zarówno przy podziale na poszczególne maszyny, jak i ocenę indywidualną operatorów. Kalkulacje powykonawcze zderzają założenia kalkulacyjne z faktycznym wykonaniem, na ich podstawie można ocenić rentowność poszczególnych kontrahentów czy np. zdecydować o zmianie założeń kosztorysu dla przyszłych zleceń lub wyłuskać z grupy klientów tych rozwojowych, gdzie rentowność jest najwyższa.

Inne zalety systemu HiFlow to również szybki podgląd na ilość zleceń na poszczególnych etapach produkcji, monitorowanie terminów oraz kluczowy dla zarządu – szybki podgląd na wartość zamówień w toku na dany moment oraz ich przyrost w czasie.

Czy łączenie wyrobów w jednym zleceniu jest w firmie Granpak częstą praktyką produkcyjną?

Mariusz Korczak: Tak, często pojawiają się zamówienia na serię grafik łączoną na jednym lub kilku składach. HiFlow bardzo nam w tym pomaga i co najważniejsze, zapewnia identyfikowalność poszczególnych produktów realizowanych w ramach tego samego zlecenia produkcyjnego i często umieszczonych na tej samej formie drukowej. Ta identyfikowalność produktów jest kluczowa dla takiego sposobu optymalizacji kosztów produkcji – chroni nas przed pomyłkami.

Adam Sosnowski: Chciałbym jedynie dodać, że to jest właśnie jedna z wielu cech naszego systemu HiFlow specyficznych dla produkcji opakowań, której nie znajdziecie Państwo w innych systemach. Odpowiednia obsługa tego typu zleceń produkcyjnych jest kluczowa dla prawidłowego wyliczenia kosztów wytworzenia każdego z opakowań w tym samym zleceniu.

Czy po wdrożeniu systemu zaobserwowaliście uwolnienie mocy produkcyjnych na Waszych maszynach? 

Mariusz Korczak: Zdecydowanie tak. Zakup oprogramowania wiązał się z jednej strony z koniecznością zwiększenia mocy produkcyjnych, poprawą procedur organizacyjnych, wymuszonych przez szybki wzrost przedsiębiorstwa. Z drugiej zaś strony system HiFlow wspomógł nas w realizacji kompleksowego projektu, uwzględniającego wprowadzenie na rynek nowych, innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań opakowaniowych, bazujących na kartonie. 

Jeśli chodzi o zużycie materiałów. Czy po wdrożeniu systemu w firmie Granpak zaobserwowaliście Państwo jakieś korzyści? 

Mariusz Korczak: Z całą pewnością mogę stwierdzić, że kontrola zużycia materiałów, a zwłaszcza kartonu jest o wiele łatwiejsza. Dzięki temu wszyscy pracownicy są zdeterminowani do minimalizowania strat materiałów na poszczególnych operacjach technologicznych. W efekcie finalnym obserwujemy zmniejszenie zużycia materiałów podczas produkcji.

Firma Granpak bardzo szybko się rozwija w ostatnim czasie. Czy dzięki systemowi HiFlow osiągnęliście możliwości łatwego skalowania produkcji w miarę wzrostu firmy? 

Mariusz Korczak: System HiFlow rozwija się wraz z naszą firmą, a dzięki ulepszeniom i nowym funkcjonalnościom dopasowuje się do zmieniających się potrzeb. W ten sposób zautomatyzowaliśmy pracę ludzi i dzięki temu możemy sukcesywnie zwiększać moce produkcyjne bez konieczności zatrudniania nowych pracowników.

Na koniec pytanie do prezesa Sosnowskiego: Jak chciałby Pan zachęcić innych producentów opakowań do wyboru waszego systemu HiFlow i rozpoczęcia współpracy właśnie z Wami?

Adam Sosnowski: Myślę, że najlepszą zachętą jest powyższa opinia jednego z naszych klientów – firmy Granpak. Dodatkowo chciałbym dodać, że przy wyborze systemu należy pamiętać nie tylko o możliwości jego wdrożenia i dostosowania do specyficznych wymagań przedsiębiorstwa, ale również o późniejszej współpracy z dostawcą systemu, który musi się rozwijać razem z klientem, jak to celnie zauważył mój przedmówca. Jestem przekonany, że HiFlow Solutions jako firma globalna, ale jednocześnie posiadająca w Polsce największy zespół konsultantów wdrożeniowych, serwisowych oraz programistów z ponad 20-letnim doświadczeniem w przemyśle opakowaniowym i poligraficznym, jest właśnie takim solidnym partnerem. Cieszy nas fakt, że coraz więcej klientów decyduje się wymienić posiadany wcześniej system, którego nie udało im się dostosować do własnych wymagań i który poważnie ogranicza ich dalszy rozwój, produktywność oraz rentowność produkcji. Właśnie ci nasi nowi klienci przekonują się bardzo szybko, że kupując system HiFlow otrzymali „w pakiecie” zestaw dobrych praktyk i procedur wypracowanych przez nas przez wiele lat współpracy z klientami działającymi w branży produkcji opakowań, druku etykiet i w poligrafii. Nie jesteśmy jedynie dostawcą oprogramowania, ale przede wszystkim firmą doradczą, będącą docenianym partnerem pomagającym w rozwoju biznesów naszych klientów. 

Dziękujemy za rozmowę.