Systemy czyszczenia do produkcji i konwertowania tektury falistej
1 Jan 1970 10:20

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tektura falista to materiał, który świetnie nadaje się do tworzenia opakowań. Jego pofalowane warstwy zapewniają dobre właściwości amortyzacyjne, zabezpieczając zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi. Mając z nimi kontakt na co dzień, nie zastanawiamy się, ile urządzeń i procesów jest zaangażowanych w produkcję tektury falistej i jej konwertowanie.

Jednym z newralgicznych procesów w produkcji tektury falistej, jeśli chodzi o generowanie pyłu i kurzu papierowego, jest proces cięcia. System odpylania wstęgi model ACE DM6000 został specjalnie zaprojektowany do usuwania zanieczyszczeń w tekturnicy zaraz po zespole cięcia i bigowania wzdłużnego. W systemach ACE proces czyszczenia ZAWSZE rozpoczyna się neutralizacją ładunków na materiale przez zasilaną 24 V prądem listwę BB Iondual na wejściu do głowicy czyszczącej. Bez tego procesu oderwanie drobinek byłoby trudne, gdyż ładunki „przytrzymują” zanieczyszczenia na powierzchni, szczególnie przy większych prędkościach. Dalej wykorzystywane jest połączenie zasysanego i wdmuchiwanego powietrza, co zapewnia wysokowydajny proces oczyszczania nawet najmniejszych drobinek z obu stron materiału. Głowicę zasila skuteczny zespół filtrujący SPB91-A2 generujący przepływ wdmuchiwanego i odsysanego powietrza. System automatycznego oczyszczania filtra wychwytuje odessane zanieczyszczenia i pył, który jest ostatecznie zbierany w specjalnym zasobniku.

Kolejnym procesem może być cięcie wstęgi w linii na arkusze, dlatego nie mówimy już o oczyszczaniu wstęgi, ale arkuszy. Dzięki systemowi ACE COR-TR28 każdy pojedynczy arkusz jest całkowicie pozbawiany drobinek powstałych w procesie cięcia poprzecznego. Zwykle system ten jest dostarczany z dwiema osobnymi głowicami – jedna powyżej, a druga poniżej materiału – umieszczonymi jedna za drugą. Specjalne głowice o dużej pojemności ściągają każdy rodzaj zanieczyszczenia poprzez obracającą się wewnątrz szczotkę o odpowiednim włosiu. Połączenie procesów aerodynamicznych i mechanicznych, wspieranych przez wysokowydajny zespół filtrujący, pasuje do każdego rodzaju instalacji. W rezultacie otrzymujemy stos oczyszczonych arkuszy gotowy do dalszych procesów lub sprzedaży.

Konwertowanie tektury falistej często wymaga jej zadruku metodą fleksograficzną. Sprawdzonym w praktyce rozwiązaniem dla tego procesu jest system ACE AK3000. Głowica AK, poprzez mocne turbulencje zasysające i nadmuchujące, oczyszcza arkusze po stronie zadruku. Połączenie tej technologii z rotującą lub stałą szczotką usuwa zarówno objętościowe, jak i mikrozanieczyszczenia. Odległość głowic od materiału może być regulowana w zależności od jego grubości. Wielkość głowicy jest dobierana odpowiednio do wielkości arkusza. To wszystko zapewnia uzyskanie wysokiej jakości zadruku i produktu końcowego.

Proces cięcia generuje kurz i zanieczyszczenia, które mogą zostać „uwięzione” w roli po jej nawinięciu. W konsekwencji przy odwijaniu takiego materiału do dalszej obróbki są one ponownie wzbudzane, co negatywnie wpływa na jakość produktu końcowego. Drobinki te mogą osadzać się na nożach tnących, pogarszając jakość cięcia czy nawet powodując zerwanie wstęgi i zatrzymanie produkcji. Osadzanie się zanieczyszczeń na materiale może również prowadzić do niezgodności grubości produktu końcowego i odrzucenia go przez kontrolę jakości. Rozwiązaniem jest System Clean Cut, gdzie KAŻDY nóż jest zamknięty w specjalnie zaprojektowanej osłonie zasilanej w nadmuch powietrza. To, w połączeniu z systemem bezkontaktowego czyszczenia wstęgi DM zamontowanym za nożami, całkowicie eliminuje zanieczyszczenia przedłużając żywotność noży i gwarantując wysoką jakość powierzchni materiału. System ten może być z powodzeniem stosowany do bobinowania innych pylących materiałów jak papier, karton, chusteczki czy włókniny.

Ostatnim w tej grupie jest pionowa maszyna myjąca wielkoformatowe klisze polimerowe ACE LCV 30-S (standardowy wymiar 2500 x 1700 mm, dostępne również większe formaty). Wertykalne ułożenie klisz znacząco zmniejsza powierzchnię zajmowaną przez maszynę oraz minimalizuje zużycie środka myjącego. Wszystkie części, które mają kontakt z wodą i środkiem myjącym, są wykonane ze stali nierdzewnej. Zewnętrzny zbiornik z wysokociśnieniową pompą zapewnia odpowiednie zasilanie w środek myjący doprowadzany na kliszę poprzez dysze spryskujące. Urządzenie jest wyposażone w specjalną spiralną szczotkę z włosiem odpowiednim do mycia klisz bez ryzyka ich uszkodzenia. Jest ona napędzana za pośrednictwem specjalnego łożyska odpornego na korozję. Dostępny jest system suszenia klisz oraz podgrzewania środka myjącego. W Europie zamontowano ponad 30 tych urządzeń, m.in. w takich firmach jak SMURFIT KAPPA ITALY, SCA PACKAGING i LIC PACKAGING. 

Wszystkie przedstawione systemy mają na celu optymalizację i racjonalizację procesu produkcji i konwertowania tektury poprzez instalowanie elementów zapewniających zwiększenie wydajności oraz poprawę jakości produkowanej tektury.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph

Tektura falista to materiał, który świetnie nadaje się do tworzenia opakowań.