Jak wynika z nowego raportu opublikowanego przez firmę Credence Research i zatytułowanego „Rynek koderów inkjetowych – wzrost, udział, możliwości, analiza konkurencyjności i przewidywania na lata 2016-2023”, globalna wartość rynkowa tego segmentu, szacowana w 2015 roku na kwotę 5,77 mld dolarów, powinna osiągnąć w 2023 r. poziom 9,6 mld dolarów, co oznacza średni roczny wzrost w wysokości 6,6% w całym prognozowanym okresie.
Kodery inkjetowe należą do najbardziej rewolucyjnych rozwiązań wśród drukarek igłowych. To urządzenia drukujące bezkontaktowo i zaprojektowane w celu nadrukowywania numerów serii, daty pakowania, czasu przydatności do spożycia oraz innych analogicznych informacji na szerokiej gamie produktów końcowych/części. W ich skład wchodzi określona liczba głowic drukujących, nanoszących wymaganą informację poprzez nastrzeliwanie atramentu na różne typy podłoży. Istnieją dwa typy koderów inkjetowych: drukarki do druku ciągłego oraz kodery do druku na żądanie (drop-on-demand). Ten drugi typ można podzielić na dodatkowe podtypy: termiczne i piezoelektryczne drukarki do druku na żądanie.
Na sukces rynku koderów inkjetowych wpływa wiele zalet, które czynią je bardziej atrakcyjnymi od konwencjonalnych urządzeń znakujących. W wielu aspektach technologia ta jest doskonalsza od laserowej, co zapewnia jej globalny sukces rynkowy na większą skalę.
Innym ważnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność rozwiązań inkjetowych jest rozwijający się w szybkim tempie na całym świecie przemysł spożywczy i napojowy, bowiem kodery inkjetowe są na masową skalę wykorzystywane w tych segmentach do znakowania i kodowania produktów i opakowań. Co więcej, potencjalnymi użytkownikami końcowymi koderów inkjetowych mogą być producenci farmaceutyków oraz środków do pielęgnacji domu i do higieny osobistej. Z uwagi na rozwój przemysłu w tych sektorach, rynek koderów powinien odczuć istotne wzrosty w szacowanym terminie. Jednocześnie należy pamiętać, że czynnikami ograniczającymi rozwój tego rynku są wysokie ceny obsługi oraz materiałów eksploatacyjnych (zwłaszcza atramentu).
Na podstawie informacji firmy Credence Research opracował TK