Targi Plastpol Na cztery dni zmienią się w fabrykę
1 Jan 1970 13:58

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Maszyny ponad 500 firm zajmą 7 hal wystawienniczych podczas targów PLASTPOL, które odbędą się w dniach 23-26 maja br. Targi przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy PLASTPOL wracają do przedpandemicznej formy. Również po trzech latach do kieleckich targów powracają firmy z Azji. Swoje oferty zaprezentują wystawcy m.in. z Chin, Tajwanu i Japonii. Ostatnio targi PLASTPOL taką skalę osiągnęły podczas edycji w 2019 roku.

Zajęliśmy wszystkich 7 hal wystawienniczych, łącznie z ostatnim pawilonem B, co było dla nas miłym zaskoczeniem. Na targach pojawią się firmy z całego świata, choćby z Indii, Turcji, Włoch, Niemiec czy Portugalii, ale też z Azji – mówi dyrektor projektu PLASTPOL, Kamil Perz. – Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych w dobie kryzysu nie uniknęła problemów i wynikających z tego zmian. Widzimy, że wiele firm coraz więcej mocy przerobowych kieruje w stronę branży obronnej. Biorąc pod uwagę, że największymi targami organizowanymi w Kielcach jest poświęcony obronności MSPO, na PLASTPOLU obecni będą zarówno wystawcy, jak i odwiedzający z sektora militarnego. Dlatego też targi te dają możliwość przyjrzenia się branży, szukania nowych klientów czy rynków zbytu.

Linia produkcyjna i nowości

Tegoroczna edycja targów PLASTPOL zapowiada się jako wydarzenie skupiające przedstawicieli każdego zakątka świata. Jak dotychczas do udziału w imprezie zgłosiło się ponad 500 firm. Na Targach Kielce zaprezentują się maszyny i technologie wiodących koncernów. Firmy z branży od 27 lat postrzegają PLASTPOL przez pryzmat ważnych klientów, nowych rynków zbytu oraz kluczowych kontaktów biznesowych. Tak będzie i w tym roku. W halach Targów Kielce swoje oferty zaprezentują m.in.: Arburg, Engel, Krauss-Maffei, Wittmann, Erema, Brenntag, Exxonmobil, Mol Group, LyondellBasell, Omya, JSW, Koch-Technik, Sumitomo i wiele innych.

Unikatowe dla targów PLASTPOL jest to, że na cztery dni wydarzenie targowe zmienia się w jedną wielką fabrykę. Każda z maszyn działa, jest obsługiwana przez firmowych operatorów i realizuje kompletny cykl produkcyjny. To pozwala na zobaczenie maszyn w akcji, ułatwia podjęcie decyzji, ale też stanowi niemałą atrakcję dla zwiedzających. Naturalnie podczas targów PLASTPOL prezentowane są nowości. Przykładem będzie firma Arburg, która w tym roku zaprezentuje hybrydową maszynę Allrounder 470 H przygotowaną na 100-lecie przedsiębiorstwa. Allrounder 470 H w porównaniu z typową wtryskarką hydrauliczną charakteryzuje się o 50% lepszym bilansem energetycznym i pozwala zaoszczędzić do 12 tys. kg CO2 rocznie. We wtryskarce zastosowano wiele innowacji technicznych, które są dostępne tylko w firmie Arburg. Dla przykładu, nowa koncepcja zarządzania olejem zmniejsza jego zapotrzebowanie aż o 35%.

Wiedza merytoryczna podczas PLASTPOLU

Rok 2023 w branży upłynie pod znakiem zamkniętego obiegu produkcyjnego. Obecna technologia umożliwia stworzenie maszyn operujących praktycznie bezpośrednio na plastiku z odzysku. To ogromna zmiana i dobra wiadomość dla sektora przetwórczego, ponieważ pozwala na całkowitą zmianę myślenia o przetwórstwie tworzyw sztucznych. 

Potwierdzają to analizy ogólnoświatowych instytucji działających w tej branży. Przemysł tworzyw sztucznych nieustannie rozwija nowe technologie, które usprawniają proces produkcyjny, obejmując więcej materiałów pochodzących z recyklingu, mniej materiałów, projekty umożliwiające recykling i lepszą wydajność w celu lepszej ochrony żywności i napojów, znacznie zmniejszając ilość odpadów – mówi Matt Seaholm, prezes organizacji Plastics Industry Association.

Swoją wiedzą podzielą się także włoscy przedstawiciele branży. Uczestnicy targów PLASTPOL będą mogli wziąć udział w seminarium dotyczącym perspektyw włoskiego przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych. Co istotne, zgodnie z danymi firmy Amaplast, Polska jest trzecim rynkiem dla włoskiej branży przetwórczej, co stawia ten kraj wyżej niż choćby Chiny. 

Tak jak od wielu lat wydarzeniem towarzyszącym 27. edycji targów PLASTPOL w Kielcach będzie Seminarium Techniczne PLASTECH INFO. Odbędzie się ono w drugim dniu targów, 24 maja. Motywem przewodnim będzie hasło „Zaawansowane materiały polimerowe – technologie, przetwórstwo, aplikacje”.

Podczas targów PLASTPOL 2023 Fundacja PlasticsEurope Polska przedstawi roczny raport branżowy. Dodatkowo wspólnie z Fundacją dwie konferencje zorganizuje Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy. Tematami spotkań będą „Koalicja na rzecz recyklingu tworzyw sztucznych” oraz „Cyrkularne surowce i produkty”.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na: www.plastpol.com oraz na profilu LinkedIn: www.linkedin.com/showcase/plastpolfair 

Opracowano na podstawie materiałów Targów Kielce