Spotkania VSOP (Very Smart Offset Printers), organizowane przez Koenig & Bauer dla polskich klientów, stały się już coroczną tradycją. Tym razem zaproszono grono użytkowników maszyn offsetowych tej firmy z naszego kraju do hotelu Poziom 511 w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Tematem przewodnim merytorycznej części spotkania była sztuczna inteligencja (AI) i jej zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Prezentację na ten temat poprowadziła prof. Aleksandra Przegalińska, badaczka, filozofka i futurystka, specjalizująca się w zagadnieniach związanych ze sztuczną inteligencją (AI) i jej wpływem na społeczeństwo. Z kolei Grzegorz Szymczykowski, Sales & Service Director (CEE), zaprezentował zebranym najnowsze dane na temat rynku poligraficznego Europy Centralnej i Wschodniej. Wieczorem organizatorzy zaprosili klientów (wraz z osobami towarzyszącymi) na kolację przy muzyce jazzowej.
Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę nie tylko w naszym życiu prywatnym, lecz także zawodowym. AI była jednym z leitmotivów ubiegłorocznych targów drupa, jest też coraz częściej wykorzystywana w naszych rozwiązaniach, np. w postaci chatbotu MyKyana. Uznaliśmy zatem, że będzie ona interesującym zagadnieniem, na które warto zwrócić uwagę naszych klientów z Polski podczas dorocznego spotkania VSOP. Cieszymy się z dużego zainteresowania spotkaniem i jego tematyką – mówi Grzegorz Szymczykowski.
Jak wykorzystywać AI na co dzień?
Prezentację o takim tytule wygłosiła prof. Aleksandra Przegalińska. Jest ona związana m.in. z Akademią Leona Koźmińskiego, gdzie prowadzi badania nad rozwojem AI i jej wpływem na codzienne życie i przyszłość ludzi. Niedawno wraz z Tamillą Triantoro wydała książkę zatytułowaną Przenikanie umysłów, w której odniosła się do wielu obszarów praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji. Jak podkreślała podczas prezentacji, publikacja została napisana przy udziale AI, a specjalnie wygenerowani cyfrowi asystenci pełnili tu przypisane im role: edytora, eksperta, generatora idei, ale przede wszystkim krytyka. Istotne było też – co podkreślała – zastosowanie AI do zunifikowania stylu książki, którą – każda w swoim – napisały dwie osoby.
Aleksandra Przegalińska zaznaczyła, że AI jest relatywnie starą technologią, a jej początki sięgają lat 40. ubiegłego wieku. W jej historii miały miejsce dwa okresy zamrożenia, podczas których badania i rozwój AI zostały wstrzymane. Obecnie przeżywa rozkwit, m.in. za sprawą coraz powszechniejszego zastosowania programów takich jak ChatGPT czy Claude, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym wielu osób.
Przedstawiła różne modele, jakie znajdują zastosowanie w AI, skupiając się na tych stosowanych najczęściej – językowych – ale zaprezentowała też modele operacyjne, wideo, dyfuzyjne (do tworzenia grafiki) czy muzyczne. Wspominała o szeregu wyzwań, jakie stoją przed użytkownikami i przestrzegała, by nie traktować AI jako technologii, która ma zastąpić użytkownika w pewnych obszarach, ale jako narzędzie, które ma być jego swoistym „cyfrowym asystentem”, wspierając go w różnych sferach życia. Wskazywała na problemy, na jakie napotykają firmy tworzące modele generatywne AI, np. w kontekście własności intelektualnej i praw autorskich (zwłaszcza w obszarze muzyki czy filmu). Zaprezentowała w praktyce możliwości wybranych aplikacji do tworzenia wideo.
Nawiązując do książki swojego współautorstwa, wskazała na pojawiające się nowe standardy tworzenia treści, gdzie AI może być pomocnym narzędziem nie tylko ułatwiającym funkcjonowanie, ale też zwiększającym wydajność pracy np. marketerów. Tu powołała się na badania przeprowadzone wspólnie przez kilka ośrodków akademickich (m.in. Campus AI, z którym również jest związana).
Na zakończenie zaprezentowała różne narzędzia, bazujące na sztucznej inteligencji, m.in. modele generatywne, wyszukiwarki treści. Podsumowując, raz jeszcze podkreśliła, że kluczowe jest zrozumienie idei AI i wykorzystywanie jej w sposób normatywny. Oznacza to łączenie ludzkich cech i umiejętności z potencjałem wysokowydajnego narzędzia, jakim stała się AI.
Kyana Assist – chatbot Koenig & Bauer dla użytkowników maszyn Rapida
Odpowiedzią firmy Koenig & Bauer na dynamiczny rozwój AI i zainteresowanie tą technologią ze strony drukarń jest stworzony z myślą o użytkownikach arkuszowych maszyn offsetowych Rapida przeznaczony dla nich chatbot – Kyana Assist, zintegrowany z portalem klienckim MyKyana. Jego idea wpisuje się w zdefiniowaną już wiele lat temu przez niemiecki koncern koncepcję Service 4.0.
Kyana Assist to nic innego, jak cyfrowy asystent, tj. bazujący na generatywnej AI chatbot, pozwalający operatorom maszyn Rapida lub osobom odpowiedzialnym za realizowaną na nich produkcję na natychmiastowe znalezienie odpowiedzi na nurtujące ich pytania czy problemy pojawiające się podczas procesu drukowania – tłumaczy Paweł Krasowski, Technology & Product Manager. – Chatbot jest dostępny w trybie 24/7, więc pozwala reagować natychmiast, gdy trzeba znaleźć informację o statusie maszyny, realizowanym zleceniu czy pozyskać odpowiedź dotyczącą eksploatacji, konserwacji czy serwisowania. To znacząco skraca proces pozyskiwania niezbędnego wsparcia, a w efekcie zwiększa rzeczywisty czas eksploatacji maszyny.
Grzegorz Szymczykowski dodaje: Kyana Assist to rewolucyjne narzędzie pod wieloma względami, także w kontekście bezpośredniego i natychmiastowego dostępu do szerokiej wiedzy o maszynie znajdującej się w parku sprzętowym jej użytkownika. Wkrótce pojawi się tu jeszcze jedna, niezwykle przydatna i pożądana funkcja – Kyana Data, umożliwiająca analizę danych produkcyjnych oraz obsługę plików ze zleceniem bezpośrednio z poziomu programu.
Słów kilka o zmianach w Koenig & Bauer i sytuacji na rynku CEE
Spotkanie było też okazją dla firmy Koenig & Bauer do podzielenia się z jej polskimi klientami informacjami o zmianach, jakie niedawno zaszły w jej strukturach (obecnie są oni obsługiwani przez dział Paper & Packaging Sheetfed Systems – P & P), a także o planowanych przez nią nowych rozwiązaniach technologicznych (m.in. w obszarze przetwarzania tektury falistej oraz druku cyfrowego).
Grzegorz Szymczykowski, który prowadził prezentację, wskazywał na maszyny arkuszowe (których użytkownicy stanowią gros obecnych na spotkaniu osób) jako najsilniejszy segment w ofercie działu P & P, ze znaczącymi udziałami Koenig & Bauer w rynku CEE. Wysoką dynamikę wzrostu odnotowują jej rozwiązania postpress – dotyczy to przede wszystkim składarko-sklejarek i maszyn do sztancowania. Duży potencjał Koenig & Bauer dostrzega w segmencie maszyn fleksograficznych do zadrukowywania tektury falistej.
Na zakończenie Grzegorz Szymczykowski przedstawił krótko obecną sytuację na arenie CEE, m.in. w kontekście wartości tutejszego rynku produkcji opakowań oraz prognozowanego wzrostu ich sprzedaży do roku 2028 (również w odniesieniu do poszczególnych segmentów i branż).
Wiele zaprezentowanych na spotkaniu informacji i prognoz pozwala myśleć pozytywnie zarówno nam, jak i klientom, których obsługujemy – mówi Paweł Krasowski. – Mamy nadzieję, że konwencja naszego spotkania, jego tematyka i wiedza, jaką tu przekazaliśmy, okażą się przydatne i cenne w ich codziennej działalności. Dziękujemy za liczne przybycie, jak również za zaufanie, jakim obdarzają Państwo Koenig & Bauer, niejednokrotnie współpracując z nami od wielu lat, a nawet dekad.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Koenig & Bauer