Tektura z pierwotnych mas włóknistych: kierunek na zrównoważony rozwój 
1 Jan 1970 12:14

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Opakowania tekturowe są uznawane za naturalnie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nasza branża osiągnęła znacznie więcej postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Metsä Board, która należy do Metsä Group i jest czołowym europejskim producentem tektur litych oraz białych linerów z pierwotnych mas włóknistych, jest uznawana za jednego z pionierów zrównoważonego rozwoju. 

„Nowe drzewo jest sadzone co sekundę”

Naturbild AB +46 8 411 43 30 info@naturbild.se

Konsumenci są coraz bardziej świadomi, że drewno jest surowcem odnawialnym, a gospodarka leśna prowadzona zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju sprzyja wzrostowi lasów. Słusznie więc uznaje się, że tektura wyprodukowana z pierwotnych mas włóknistych jest wyjątkowo ekologicznym materiałem opakowaniowym. Może być poddana recyklingowi z doskonałą wydajnością, zmniejsza ilość odpadów i wnosi istotny wkład do działania gospodarki cyrkularnej. Wszystkie nasze tektury są produkowane z pierwotnych mas włóknistych, wytworzonych z drewna z północnoeuropejskich lasów, w których jest prowadzona zrównoważona gospodarka leśna. Cztery nowe siewki są sadzone w zamian za każde ścięte drzewo. W ciągu roku w Finlandii daje to liczbę 30 milionów – wyjaśnia Soili Hietanen, wiceprezes Metsä Board. Zakłady prowadzone przez tę fińską firmę posiadają certyfikaty kontrolowanego pochodzenia surowców PEFC i FSC oraz inne certyfikaty środowiskowe i jakościowe. Wspieramy programy certyfikacji lasów we wszystkich regionach, w których Metsä Board prowadzi działalność, a nasza spółka dominująca – Metsä Group – odgrywa aktywną rolę w rozwoju lasów – dodaje Hietanen. Metsä Group aktywnie wspiera certyfikację, a oficjalnym celem grupy jest utrzymanie udziału certyfikowanego drewna w całej działalności na poziomie powyżej 80%. W 2015 roku 75% drewna używanego przez Metsä Board pochodziło z lasów certyfikowanych. Innym bardzo ważnym aspektem jest identyfikowalność. Nowoczesne systemy i mapy cyfrowe umożliwiają ustalenie miejsca pochodzenia każdej kłody po ścięciu drzewa. Każde drzewo jest w pełni wykorzystywane przez Metsä Group: kłody są przetwarzane w należących do Grupy tartakach i fabrykach sklejki, a powstające w tym procesie produkty uboczne, takie jak wióry i trociny, są przede wszystkim spalane w celu uzyskania energii, ale mogą być również używane do użyźniania gleby lub wykonywania nawierzchni ścieżek sportowych.

Efektywne wykorzystywanie wody w regionach o największych jej zasobach na świecie

Główną rolą wody podczas wytwarzaniu tektury jest utrzymywanie kłód w świeżym stanie, oddzielanie włókna podczas procesu produkcyjnego oraz transport surowca na różnych etapach produkcji. Jest ona również wykorzystywana do czyszczenia, chłodzenia i produkcji pary. Finlandia i Szwecja należą do regionów o największych zasobach wody na świecie. W tych krajach znajduje się 146 tys. jezior o powierzchni powyżej jednego hektara. Jest to również region, w którym znajdują się zakłady produkcyjne Metsä Board. Wykorzystywana woda jest w 100% dokładnie oczyszczana i zawracana do źródła. Dzięki temu środowisko naturalne wokół zakładów Metsä Board nie doznaje szkód w wyniku korzystania z wody – mówi Hietanen. W 2013 roku Metsä Board wdrożyła rozległy projekt rozwojowy, którego celem jest dalsza poprawa wykorzystania wody. Te starania zostały nagrodzone: w roku 2015 i ponownie w 2016: Metsä Board, jako jedyna firma z sektora przetwórstwa drewna na świecie, została wyróżniona przez organizację CDP (dawniej Carbon Dis-closure Project) za swoje działania w celu bardziej zrównoważonego i sprawnego zarządzania wodą. CDP to międzynarodowa inicjatywa, która sprzyja rozwojowi zrównoważonej gospodarki. Dostarcza rynkowi i inwestorom informacji środowiskowych na temat różnych firm. CDP dysponuje najbardziej rozbudowaną bazą publicznie dostępnych informacji o gospodarce wodnej spółek, które zbiera na użytek inwestorów. Na liście wyróżnionych przedsiębiorstw znalazło się tylko 8 firm z całego świata. W 2015 i 2016 roku zaledwie 4% przedsiębiorstw ujawniających dane na temat swojej gospodarki wodnej trafiło na Listę A.

Oprócz przyznania Metsä Board miejsca na Liście A – klimat, organizacja CDP wyraziła uznanie dla działań tej korporacji na rzecz zapobiegania zmianie klimatu, umieszczając ją na Liście A – klimat za rok 2016. Ochronie klimatu sprzyja również wypracowana przez Metsä Board koncepcja zmniejszania gramatur. Specjalne ułożenie włókien sprawia, że tektury są wyjątkowo lekkie. Zużywając mniej drewna, potrzebujemy mniej surowca do produkcji. Co więcej, lżejsze tektury zmniejszają wagę transportowanych produktów. Oznacza to również mniejsze obciążenie przez usuwanie i recykling opakowań, dzięki czemu zmniejszanie gramatur w oczywisty sposób zmniejsza emisję CO2 – mówi Soili Hietanen.

Tektury z pierwotnych mas włóknistych są z wielu powodów bardzo ekologicznym materiałem opakowaniowym. Surowce stosowane do produkcji tektur Metsä Board, które są wytwarzane z pierwotnych mas włóknistych, pochodzą z lasów północnoeuropejskich, zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Metsä Board