12 września we Wrocławiu, w obecności kilkudziesięciu zaproszonych gości –przedstawicieli inwestora, władz Wrocławia, klientów i dziennikarzy – firma Walki oficjalnie otworzyła swoją trzecią fabrykę w naszym kraju. Wybudowany od podstaw zakład fińskiego koncernu stanął na terenie Goodman Wrocław East Logistics Centre przy ul. Kiełczowskiej. Jego budowa to wyraz zaufania zarządu Walki do kompe-tencji polskich pracowników oraz potwierdzenie znakomitej lokalizacji naszego kraju, odpowiedniej do tworzenia bazy umoż-liwiającej rozwój działalności firmy w Europie Środkowo-Wschodniej.
Polska: dobre miejsce na biznes
Grupa Walki jest jednym z największych producentów materiałów do opakowań ochronnych i laminatów technicznych. Jej wrocławska fabryka, która zatrudnia na razie 50 osób (do końca roku liczba ta wzrośnie do 80, a przy planowanej rozbudowie do 200), może obecnie wyprodukować ok. 50 tys. ton papieru dla segmentu opakowań konsumenckich oraz dla przemysłu leśnego, co stanowi ok. 65% jej całkowitej wydajności. To przedsięwzięcie typu greenfield, czyli fabryka wybudowana od podstaw w ciągu niespełna siedmiu miesięcy. Łączna powierzchnia pomieszczeń produkcyjnych, biurowych i magazynowych to ponad 10 tys. m2. Zakład został strategicznie ulokowany we Wrocławiu, w południowo-zachodniej Polsce, z bardzo dobrym dojazdem do autostrady i w pobliżu kluczowych rynków.
Mówimy tu o najnowocześniejszym, specjalnie zbudowanym zakładzie, w którym zastosowano najnowsze rozwiązania techniczne z zakresu automatyzacji – powiedział Timo Finnström, wiceprezes wykonawczy odpowiedzialny za działania operacyjne. Obecny na otwarciu fabryki Leif Frilund, prezes i dyrektor generalny w Grupie Walki, oświadczył: Grupa Walki ma nadzieję pokazać tą inwestycją ogromne zaangażowanie firmy w Europie Środkowej i Wschodniej – regionie, w którym baza klientów dynamicznie się powiększa. Zamierzamy zaproponować bardziej efektywne i trwałe rozwiązania dotyczące łańcucha dostaw oraz korzystniejsze możliwości na poziomie obsługi klienta. Bycie blisko naszych klientów zawsze było i pozostanie priorytetem dla firmy Walki. Teraz z zupełnie nowym zapleczem produkcyjnym będziemy mieli możliwość skrócić czas realizacji, a w dłuższej perspektywie rozszerzyć ofertę produktów.
Główną stosowaną technologią jest ekstruzja, a pierwsze produkty komercyjne zostały dostarczone w lipcu. Doświadczenia z nowego zakładu są jak dotychczas bardzo pozytywne. Dostępność surowców w pobliżu umożliwia skrócenie czasu realizacji zamówień klientów do minimum bez ryzyka pogorszenia jakości.
W skład wyposażenia zakładu wchodzą: ekstruder do produkcji laminatu polietylenowego wykorzystywanego do owijania rolek, fleksograficzna maszyna drukująca Tresu, wykrawarka rotacyjna do produkcji końcówek do rolek (dysków), piła do wycinania dysków z arkuszy tektury, dwie nawijarki docinające pod wymiar oraz maszyna pakująca rolki. Wśród odbiorców produktów znajdują się największe koncerny papiernicze świata: SCA, Stora Enso i UPM.
Powód wybrania Wrocławia jako miejsca kolejnej polskiej inwestycji Grupy Walki tak wyjaśnił mi Leif Frilund: Głównym powodem jest lokalizacja, zyskująca na atrakcyjności wraz z nieustanną rozbudową infrastruktury oraz dróg szybkiego ruchu, dzięki którym Polska staje się miejscem, w którym przecinają się szlaki wiodące z pozostałych krajów tego regionu. Ponieważ głównym rynkiem zbytu naszych produktów z wrocławskiej fabryki są Niemcy, bliskość granic zachodniego sąsiada jest także argumentem nie do przecenienia, podobnie jak dostępność odbiorców w Czechach, Austrii i Szwajcarii, gdzie również będą trafiać produkty z Wrocławia.
Leif Frilund wymienił również dobry poziom wrocławskiego szkolnictwa wyższego, co ułatwi pozyskiwanie wykształconych pracowników i operatorów maszyn, a także proaktywne podejście lokalnych władz do pozyskania wpływowego inwestora. Proszę mi wierzyć – to nie jest norma europejska. W mojej rodzinnej Finlandii nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak szybkiego tempa załatwiania kwestii proceduralnych – przyznał Frilund. By zrozumieć, o czym mówi, wystarczy zapoznać się z następującymi faktami: we wrześniu 2012 r. wydana została pozytywna decyzja w sprawie inwestycji Walki, w październiku rozpoczęto prace na budowie, w lutym 2013 r. zapoczątkowano instalacje maszyn, zaś w kwietniu fabryka była gotowa. Już w czerwcu br. rozpoczęto testy nowej linii, a miesiąc później rozpoczęła się realizacja zleceń klientów.
Bardzo cieszy nas, że nowa fabryka powstała właśnie w naszym mieście. Dzięki tej inwestycji Wrocław został włączony w międzynarodowy obieg gospodarczy. Jest to też duża szansa na dobrą pracę dla naszych absolwentów z wykształceniem mechanicznym i inżynierskim – powiedział podczas otwarcia wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl. – Cieszę się z wysokiego tempa podejmowania decyzji. Jeśli do końca roku zapadnie decyzja o rozbudowie zakładu, to będziemy jeszcze szybsi! Wiceprezydent odniósł się w ten sposób do planów uzupełnienia parku maszynowego fabryki we Wrocławiu o drugą linię przeznaczoną do produkcji opakowań giętkich: na masło, margaryny, wieczek do jogurtów itd. Decyzja ma zapaść przed końcem tego roku.
Przyjazna dla środowiska maszyna drukująca
Przy okazji spotkania we Wrocławiu dowiedzieliśmy się o jeszcze jednej inwestycji Grupy Walki w Polsce: nowej drukarce fleksograficznej dla zakładu w Jatnem do produkcji opakowań ryz, głównie do pakowania ryz papieru do kopiarek w formacie A3 i A4. Jako że wymogi w zakresie jakości druku rosną, uważaliśmy, że nadszedł właściwy moment na modernizację – tłumaczył Leif Frilund. 10-kolorowa maszyna drukująca jest w pełni zautomatyzowana i wykorzystuje w 100% farby rozcieńczane wodą, co minimalizuje wpływ na środowisko.
Właściciele marek coraz silniej stawiają na częste kampanie adresowane do określonych segmentów klientów. Wymaga to elastyczności i krótkiego czasu realizacji zleceń. Firma Walki może teraz realizować zamówienia w ciągu tygodnia od ich złożenia. Klienci mogą oczekiwać wyższej jakości, większej elastyczności, krótszego czasu realizacji zleceń oraz bardziej przyjaznych dla środowiska opakowań – zapewnił Frilund.
Walki – inwestor z wysokiej półki
Walki Group to międzynarodowy koncern specjalizujący się w produkcji inteligentnych, wielowarstwowych laminatów na bazie włókna dla wielu dziedzin rynku, w tym m.in. energooszczędnych okładzin izolacyjnych i membran budowlanych. Istotną część jego oferty stanowią opakowania dla przemysłu papierniczego i metalowego, materiały opakowaniowe dla przemysłu spożywczego, wkładki do pakowania w karton i papier falisty. Roczna sprzedaż Walki Group osiąga poziom 300 mln euro. Koncern posiada 8 zakładów produkcyjnych w Europie (w Finlandii, Niemczech, Holandii, Polsce, W. Brytanii, Rosji) i w Chinach oraz 6 biur sprzedaży, zatrudniając łącznie ok. 1000 pracowników. Firma istnieje na rynku od 1930 r., a od 1979 r. – czyli momentu uruchomienia pierwszej fabryki w Niemczech – prowadzi międzynarodową ekspansję.
W 2008 r. o koncernie zrobiło się głośno w Polsce, w związku z przejęciem firmy Ekopak mieszczącej się w podwarszawskiej miejscowości Jatne i początkiem bliskiej współpracy Finów z polskimi odbiorcami. Ekopak specjalizował się w produkcji opakowań z tektury falistej oraz obwolut do papieru kserograficznego, dostarczając je do wszystkich europejskich fabryk koncernu International Paper. Przejęcie otworzyło fińskiej firmie dostęp do bazy klientów na perspektywicznym rynku Europy Środkowej i Rosji oraz możliwość realizacji zleceń od wielkiego producenta papieru. To właśnie bliskość International Paper Kwidzyn zadecydowała o przenosinach części produkcji z Jatnego do Kwidzyna. Wybór padł na firmę Kompap działającą na rynku wyrobów papierniczych (prze
de wszystkim biurowych oraz akcydensowych), a także właściciela dwóch dużych drukarń dziełowych w Olsztynie i Białymstoku. Docelowo zakład ma dostarczać 2,5 mln kompletów pudeł miesięcznie.
Obecnie firma Walki posiada w Polsce trzy fabryki i zatrudnia 200 osób. Jest jednym z największych producentów laminatów technicznych i materiałów do opakowań ochronnych. Specjalizuje się w produkcji inteligentnych produktów wielolaminatowych opartych na różnych rodzajach włókien, przeznaczonych do różnych zastosowań – od energooszczędnych okładzin i membran budowlanych po opakowania.