Tydzień Innowacji potwierdził swój potencjał
1 Jan 1970 13:16

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kilka tysięcy zarejestrowanych uczestników z ponad 100 krajów, kilkaset indywidualnych rozmów na szczeblu menedżerskim, do tego ponad 100 tys. wyświetleń prezentacji wideo – tak w największym skrócie można podsumować efekty pięciodniowego „Tygodnia Innowacji” zorganizowanego online przez firmę Heidelberger Druckmaschinen AG w październiku 2020 r. 

Odbywająca się pod hasłem „Rozwiń swój potencjał” impreza skoncentrowała się na przekazaniu specjalistycznej wiedzy dotyczącej kluczowych wyzwań stojących przed sektorem druku. W serii prezentacji produktowych poświęconych najnowszym rozwiązaniom, w trakcie dyskusji na temat innowacji oraz indywidualnych spotkań z wykorzystaniem internetowych komunikatorów Heidelberg pokazał uczestnikom pełną gamę własnych maszyn i systemów przeznaczonych zarówno dla druku komercyjnego, jak i etykietowego oraz opakowaniowego.

Wszystkie prezentacje koncentrowały się na wspólnym temacie optymalizacji druku cyfrowego i offsetowego w pełnym procesie produkcyjnym, zapewnianym przez ulepszoną technologię Heidelberga Push to Stop. Polega ona na nawigowanej, zautomatyzowanej produkcji zleceń od początku do końca i umożliwia wysoce wydajną realizację prac przy mniejszej liczbie operatorów. Koncern podzielił się także informacjami na temat systemu zarządzania Prinect, materiałów eksploatacyjnych oraz usług serwisowych.

Heidelberg umacnia pozycję na rynku druku etykiet

Trzeci dzień Tygodnia Innowacji firma Heidelberg poświęciła w całości problematyce druku etykiet. Tego dnia miała miejsce światowa premiera nowej generacji systemu cięcia z roli CutStar, który powstał – jak tłumaczył Markus Höfer, szef działu zarządzania produktami segmentu etykiet w Heidelbergu – dla zaspokojenia rosnących oczekiwań klientów w zakresie szybkości drukowania, stabilnego przejścia arkusza przez maszynę, poziomu automatyzacji i łatwości obsługi podczas obróbki cieńszych podłoży. Tak powstał nowy Push to Stop CutStar, który jest oparty na zupełnie nowej platformie z najnowszą technologią napędu, najnowocześniejszą technologią sterowania, nową geometrią ostrza i zupełnie nowymi urządzeniami peryferyjnymi. 

Inna nowość to FoilStar Cure, moduł do metalicznego wykańczania powierzchni. W połączeniu z inną innowacją firmy Heidelberg – systemem suszenia DryStar LED Pro – pozwala na uzyskanie imponujących metalicznych efektów o wysokim połysku. W FoilStar Cure suszenie po raz pierwszy odbywa się bezpośrednio przez folię, co zwiększa poziom połysku. Złocenie na zimno to idealne rozwiązanie dla szerokiej gamy efektów, łączące atrakcyjną cenę z imponującą szybkością obróbki. Jest również korzystniejsze dla środowiska w porównaniu z materiałem powlekanym aluminium, ponieważ oszczędza ten surowiec i dodatkowo ułatwia recykling etykiet. Dzięki niestandardowym długościom indeksowania podczas produkcji i foliowaniu tylko określonych części etykiety zużywa się do 80% mniej materiału.

Firma poinformowała również o rozbudowie gamy maszyn drukujących Speedmaster XL 106 o model z tylko jednym zespołem sztancującym (106-D), który ma ułatwić drukarniom etykietowym przejście do rotacyjnego sztancowania i uzupełnia odnoszącą sukcesy maszynę Speedmaster XL 106-DD z cylindrem magnetycznym i systemem ekstrakcji. Obie maszyny mogą przetwarzać najcieńsze podłoża z dużą prędkością 12 tys. arkuszy na godzinę. Wykrawają nawet najmniejsze otwory wtryskowe, które są wyłamywane i natychmiast usuwane dzięki precyzyjnemu cylindrowi magnetycznemu z regulacją ciśnienia co 1 µ. Ta wysoka precyzja wynikająca z konstrukcji cylindra i wykrojnika pozwala uniknąć czasochłonnego przygotowania wymaganego przy stosowaniu procesu sztancowania płaskiego ze względu na różnice poziomów w wykrojniku. Oznacza to znacznie krótsze czasy konfiguracji. Koszty narzędzi są również do 50% niższe niż w przypadku sztancy płaskiej, a prędkość produkcji jest trzykrotnie wyższa.

Światowa premiera sztancy Mastermatrix do produkcji opakowań

Trendy w druku opakowań są oczywiste: stale malejące nakłady, rosnąca liczba wariantów i bardziej wymagające zdobienia stosowane w celu przyciągnięcia uwagi w punkcie sprzedaży, a wszystko to przy niezwykle krótkich terminach dostaw i dbałości o środowisko. Złożoność zwiększają specjalne uszlachetnienia i potrzeba bezbłędnej produkcji. Jak w sposób opłacalny dla drukarni zaspokoić zróżnicowane potrzeby klientów i jednocześnie w pełni wykorzystać potencjał maszyn, osiągając przejrzystą i powtarzalną produkcję? – to pytania, na które poszukiwali odpowiedzi goście Tygodnia Innowacji i na które odpowiedział ich organizator.

Rozwijający się rynek opakowań, a zwłaszcza produkcja opakowań składanych, jest częścią naszej podstawowej działalności – mówił Jörg Dähnhardt, szef segmentu opakowań składanych w firmie Heidelberg. W ciągu dwóch dni poświęconych produkcji opakowań organizatorzy zaprezentowali cały szereg rozwiązań dla tej branży. 

Uczestnicy Innovation Week byli m.in. świadkami światowej premiery Mastermatrix 106 CSB: nowej flagowej sztancy firmy MK Masterwork i Heidelberga o prędkości produkcji do 9 tys. arkuszy na godzinę. Maszyna została zaprojektowana z myślą o dużej szybkości i krótkim czasie narządu.

Nowy system szybkiego mocowania wykrojnika skraca czas bez wpływu na kompatybilność narzędzia z istniejącymi płytami. Czas narządu jest dodatkowo zminimalizowany przez system non-stop na wykładaniu MasterRake, blokowany pneumatycznie, odłączany za naciśnięciem przycisku i wysuwany przez operatora. Skraca to czas konfiguracji na wykładaniu nawet o 70%.

Mastermatrix jest zintegrowany z systemem Prinect, z którego do sztancy trafiają wszelkie dane dotyczące konkretnego zlecenia. Dane takie jak format arkusza są przesyłane i – po potwierdzeniu przez operatora – nakładak MasterFeeder ustawia się automatycznie na format arkusza bez potrzeby ręcznej interwencji. Podczas produkcji system optyczny MasterSet zapewnia doskonałe spasowanie zadrukowanego obrazu z narzędziem wykrawającym dla każdego arkusza. Firmowe portfolio wycinarek uzupełniają wprowadzone na początku tego roku dwa inne nowe modele: Powermatrix 106 CSB i Promatrix 145 CSB.

Przy okazji prezentacji sztancy Mastermatrix Heidelberg zapowiedział również przyszłoroczne premiery modeli Digimatrix 80 LR i Digimatrix 106 LR, cyfrowych sztanc przeznaczonych do realizacji krótkich serii opakowań i druku akcydensowego. Będą one wykorzystywać technologię cięcia laserowego oraz integrację z systemem Prinect. Obie maszyny będą oferować opcję zagniatarki rotacyjnej w linii i maksymalną prędkość do 3 tys. ark./h.

Nowości dla segmentu przemysłowych drukarń opakowaniowych

Na przykładzie maszyny Speedmaster CX 102 Heidelberg przedstawił nową koncepcję systemu obsługi opartej na Heidelberg User Experience UX, która upraszcza proces w sposób dotychczas niespotykany w żadnej klasie formatowej. Speedmaster CX 102 nowej generacji 2020 łączy elastyczność pracy z nawigacją drukowania. Systemy wspomagające, takie jak Color Assistant Pro i Wash-Assistant, wykorzystują sztuczną inteligencję w procesie stałego doskonalenia. Produkcja dobrych arkuszy rozpoczyna się tak szybko, jak to możliwe, dzięki precyzyjnemu wstępnemu ustawianiu farby i inteligentnemu doborowi najbardziej odpowiednich programów mycia. Zmniejsza to ilość makulatury i koszty. Powtarzające się prace można skonfigurować szybko i niezawodnie. Dane zwrotne do systemu Prinect Production umożliwiają precyzyjne raportowanie dla każdego zlecenia, w tym dokumentację dotyczącą parametrów jakościowych.

Z kolei Speedmaster XL 75 Anicolor z technologią Multicolor to interesujące połączenie dla drukarń opakowań zajmujących się cyfrowymi zleceniami produkcyjnymi. Technologia Anicolor pozwala osiągnąć dobry arkusz bardzo szybko, dzięki szybkiemu nafarbieniu przez wałek rastrowy. Konstrukcja zespołu farbowego zapewnia równomierne nakładanie farby na cały arkusz dla całego nakładu. Dzięki zastosowaniu 7 kolorów – 4 kolorów podstawowych oraz pomarańczowego, zielonego i fioletowego – technologia Multicolor może odtworzyć bardzo dużą liczbę kolorów specjalnych. Skraca to czas potrzebny na zmianę zlecenia, ponieważ nie jest już konieczna zmiana kolorów dodatkowych. Technologia Multicolor otwiera drzwi do autonomicznego drukowania dzięki technologii Push to Stop także dla druku opakowań. Przy okazji jest to niezwykle ekonomiczny sposób produkcji małych nakładów opakowań, np. edycji specjalnych.

Podczas Innovation Week pokazano wymagającą zmianę zleceń w czasie krótszym niż 5 minut na maszynie Speedmaster XL 106-8+LYY-1+L (osiem zespołów drukujących, jedna jednostka lakierująca, dwa zespoły suszące, kolejna jednostka drukująca i druga jednostka lakierująca) z FoilStar. Systemy Intellistart 3, Intelliguide i Intelliline prowadzą nawet mniej doświadczonych operatorów przez skomplikowane procesy narządu nawet złożonych zadań. Pokazana 13-zespołowa maszyna może wykonywać różnorodne zdobienia, oferując opłacalną pod względem kosztów elastyczność w połączeniu z wysoką niezawodnością procesu i krótkimi czasami narządzania.

Warto wspomnieć, że w przyszłym roku dostępny będzie Prinect Business Manager Packaging dedykowany drukowaniu opakowań. Razem z modułem Prinect Production Manager i dostosowanymi do tego dodatkowymi modułami tworzyć on będzie w pełni zintegrowany system MIS do produkcji opakowań. 

Dodatkowe funkcje składarko-sklejarek Diana

Firma wykorzystała Tydzień Innowacji również do zaprezentowania nowych funkcji i udoskonaleń w ofercie 4 składarko-sklejarek MK Masterwork Diana. I tak Diana Smart jest teraz dostępna z pakietem do dużych prędkości, dzięki czemu może pracować do 33% szybciej z prędkością do 600 m/min.

Druga generacja modułu Diana Braille oferuje teraz opcję regulacji krzyżowej narzędzi brajlowskich. Pozycje górnych i dolnych narzędzi są pokazane na wskaźniku cyfrowym – skraca to każdy proces przygotowania o kilka minut.

Nowa generacja Diana Inspector może kontrolować szeroką gamę podłoży, w tym trudnych materiałów, takich jak metalizowana tektura, hologramy lub aplikacje na gorąco, pod kątem defektów druku i spójności kolorystycznej. Diana Inspector posiada funkcję porównywania plików PDF, która zwiększa łatwość obsługi i znacznie skraca czas konfiguracji, ponieważ wiele ustawień można już przygotować w przygotowalni. Diana Inspector jest dostępny dla maszyn Diana Smart i Diana Easy.

Składarko-sklejarka może działać tak szybko, jak szybko można zapakować opakowania. Cyfrowa integracja nowego Diana Packer 4.0 pomaga podczas automatycznego pakowania w opakowania zbiorcze. Po raz pierwszy komunikacja między składarko-sklejarką a Diana Packer 4.0 zapewnia, że geometria opakowania zbiorczego musi zostać wprowadzona tylko raz – drugie wpisanie na poprzednio wymaganym urządzeniu pakującym nie jest już konieczne. Skraca to ogólny czas konfiguracji. Nowe opcje obejmują zautomatyzowany podajnik arkuszy i integrację maszyny do składania opakowań. Gdy opakowanie zbiorcze jest zapełnione, musi zostać zamknięte, oznakowane i umieszczone na palecie – wszystkie procesy mogą teraz być zapewnione przez Heidelberga i MK Masterwork.

Nowa koncepcja systemu MIS dla drukarń opakowaniowych

Od lata 2021 r. dostępny będzie Prinect Business Manager Packaging dedykowany drukowaniu opakowań. Razem z Prinect Production Managerem i dostosowanymi do tego dodatkowymi modułami tworzyć on będzie w pełni zintegrowany system do produkcji opakowań. Dane zlecenia, wstępne ustawienie lub powtórzenie danych zlecenia dla maszyny Speedmaster, a także przygotowanie płyt drukowych zostaną połączone w zautomatyzowanym procesie, co skróci czas narządu i przestoje. Możliwa będzie również integracja z działem introligatorni.

Heidelberg zadowolony z Tygodnia Innowacji

Otrzymaliśmy bardzo pozytywne oceny od uczestników i naszych partnerów, którzy chwalili formę i tematykę spotkania – przyznał Ludwin Allgoewer, dyrektor ds. globalnej sprzedaży i marketingu w firmie Heidelberg. – Połączenie krótkich, profesjonalnie przygotowanych filmów i dyskusji poświęconych innowacjom z następującymi po nich rozmowami na żywo z blisko 300 ekspertami Heidelberga z całego świata zostało doskonale przyjęte przez uczestników. Jak przekonuje, dzięki temu firma nawiązała podobną liczbę specjalistycznych kontaktów, jaką zapewniają zwykle międzynarodowe imprezy targowe. 

Reakcja na nasz Tydzień Innowacji to dowód, że można wykorzystać cyfrowe formaty do udanego kontaktu z klientami i wzbudzenia w nich zainteresowania innowacjami – nawet w środku globalnej pandemii – podsumowuje dyrektor generalny firmy Heidelberg, Rainer Hundsdörfer.

Na podstawie materiałów firmy Heidelberg opracował TK