Udany start Akademii REVO
1 Jan 1970 14:28

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 29 listopada – 1 grudnia 2016 r. w Centrum Kompetencji firmy Bobst we Florencji odbyła się impreza REVO Master Class Open House. 322 uczestników – drukarzy i przetwórców opakowań giętkich, pudełek składanych i etykiet – uczestniczyło w sześciu sesjach seminaryjnych poświęconych technologii REVO oraz przekonało się o jej zaletach dzięki prezentacjom druku na żywo. 

16Spotkanie wyznaczyło jednocześnie start programu REVO Master Certification. Uczestnicząc w seminariach oraz pokazach demonstracyjnych goście spełnili wymagania pierwszego etapu certyfikacji i otrzymali srebrne odznaki REVO, będące punktem wyjścia do starania się o kolejne – Złotą i Platynową – które składają się na pełen program certyfikacji REVO Master. Organizatorzy zapowiedzieli, że począwszy od 2017 r. w różnych częściach świata odbywać się będą tematyczne imprezy REVO, na których kolejni chętni zyskają szansę na otrzymanie stosownych certyfikatów. 

REVO – skrót oznaczający cyfrową rewolucję w druku fleksograficznym – to uruchomiony w 2013 r. wspólny projekt kilku światowej klasy producentów maszyn i systemów dla rynku opakowaniowego, który stanowi odpowiedź rynku flekso na wzrastającą popularność druku cyfrowego. Ma on za zadanie stworzenie i rozwijanie gotowej koncepcji, która poszerzy możliwości drukarń, poprawi jakość druku, przyczyni się do wzrostu wydajności i wyższej produktywności. Każdy z partnerów wnosi specjalistyczną wiedzę na temat dedykowanych produktów na swoim rynku. 

We Florencji obecni byli liczni przedstawiciele wszystkich firm partnerskich REVO: Americk Packaging, Apex International, AVT, BOBST, DuPont, Esko, Flint Group, X-Rite PANTONE oraz UPM Raflatac, dzieląc się z uczestnikami swoją wiedzą i szczegółami na temat udziału ich firm w REVO. Sesjom plenarnym i dyskusjom w kuluarach towarzyszył bogaty program praktycznych prezentacji, do których wykorzystano dwie maszyny do druku fleksograficznego firmy Bobst. Z ich pomocą wydrukowano cztery różne prace na podłożach foliowych i tekturowych, z użyciem 16 różnych kolorów z palety Pantone, bez wymiany farby w zespołach drukujących i aniloksów. Narząd maszyn trwał nie dłużej niż minutę, a na ustawienie registra zużywano mniej niż 20 metrów podłoża. W każdej z czterech prac wszystkie użyte kolory Pantone wykazały zgodność barwną Delta-E na poziomie poniżej 2.0, mimo zastosowania podłoży – 38-mikronowej folii polipropylenowej oraz tektury o gramaturze 240 g/m2 – o różnych własnościach fizycznych i poziomie absorpcji. 

Seminaria REVO

Część seminaryjną rozpoczęło wystąpienie Daragha Whelana, dyrektora operacyjnego zakładu w Haverill należącego do przedsiębiorstwa Americk Packaging, w którym w 2013 r. odbyła się premierowa instalacja technologii REVO Digital Flexo na dwóch maszynach drukujących firmy Bobst. Whelan opowiadał o korzyściach i wyzwaniach wynikających z bycia prekursorem we wprowadzaniu nowego procesu fleksograficznego, który – wykorzystując cyfryzację nie jako metodę druku, lecz w celu usprawnienia workflow oraz automatyzacji produkcji – pozwala uzyskać druk w jakości 223 lpi. Technologia REVO to wartość dodana naszej produkcji, która wydłuża czas nieprzerwanej pracy i ogranicza ilość odpadów. Fakt, że od momentu instalacji nasze czasy realizacji zleceń uległy skróceniu o połowę, jest ważnym argumentem przemawiającym na korzyść tej technologii i za tym, by stać się elementem jej przyszłego rozwoju.

Matteo Cardinotti, dyrektor zarządzający oddziału Bobst we Florencji, poprowadził następnie otwartą dyskusję na temat korzyści REVO w porównaniu z drukiem konwencjonalnym. Zwrócił uwagę na te kwestie, które mają fundamentalne znaczenie przy zwiększaniu ogólnych zysków ekonomicznych wynikających ze stosowania REVO, i dzięki którym możliwa jest wysoka rentowność nawet niskonakładowej produkcji (mniej niż 500 m na podłożach różnego typu). 

W trzeciej sesji Dan Pulling, dyrektor EMEA ds. rozwoju biznesu w Esko, oraz Jan Scharfenberg, dyrektor techniczny EMEA w DuPont Advanced Printing, opisali słuchaczom wszystkie etapy procesu prepressu niezbędne do druku z rozszerzonym gamutem barwnym ECG. Esko w pełni wspiera ten projekt, który gwarantuje utrzymanie stałej jakości i powtarzalności w druku produktów końcowych. Bez wątpienia Extended Color Gamut (ECG) zmieni sposób, w jaki będziemy drukować opakowania w przyszłości. Teraz, dzięki Akademii REVO dostępnej dla przetwórców z całego świata, wdrażanie ECG będzie łatwiejsze i szybsze – powiedział Dan Pulling. Scharfenberg dodał, że zastosowanie płyt Fast Easy i technologii REVO gwarantuje doskonałą jakość wydruków przy jednoczesnym skróceniu procesów prepressu i druku. To czyni flekso realną alternatywą wobec druku cyfrowego nawet w produkcji „just-in-time”. 

Ostatnia sesja odnosiła się do kluczowego problemu wykorzystania farb UV i ich bezpieczeństwa w zadruku opakowań giętkich na żywność. Niklas Olsson, globalny menedżer marki we Flint Group, zaprezentował dane dowodzące, że nowa generacja niskomigracyjnych farb UV do druku flekso stosowana w procesie REVO spełnia najbardziej surowe przepisy zgodności stawiane przed materiałami wchodzącymi w kontakt z produktami spożywczymi: Nadal mamy do czynienia z niezrozumieniem kwestii bezpieczeństwa przy stosowaniu farb UV w opakowaniach spożywczych; nie ma ono uzasadnienia i powinno zostać rozwiane, ponieważ farby te przechodzą wszystkie testy zgodności, jednocześnie zapewniając dodatkowe korzyści wynikające z niezmiennego transferu farb oraz ich fizycznych własności. Osoby mające wątpliwości mogą skorzystać z certyfikowanego systemu Bobst UV Track, który na życzenie jest instalowany na wąsko- i średniowstęgowych maszynach fleksograficznych tej firmy. System mierzy dozowanie farby UV i kontroluje bezpieczeństwo każdego metra zadrukowanego podłoża, co w połączeniu z niskomigracyjnymi farbami gwarantuje pełną zgodność z wymogami stawianymi przez regulacje prawne opakowaniom dla żywności. 

Praktyczne demonstracje 

Pokazy „na żywo” druku w technologii Digital Printing odbywały się z wykorzystaniem maszyn do fleksograficznego druku w linii: Bobst M6 UV do zadruku opakowań giętkich i pudełek składanych oraz wąskowstęgowej M1 do druku etykiet. Urządzenia zostały wyposażone we wszystkie rozwiązania dedykowane REVO przez firmy partnerskie: opatentowane aniloksy GTT firmy Apex International; systemy zarządzania maszyną i kontroli jakości AVT; płyty drukowe DuPont; oprogramowanie do separacji barwnej ECG oraz naświetlarki firmy Esko; farby Flint Group; a także system do pomiaru barwy i standaryzacji X-Rite PANTONE. 

Goście zwiedzili także Akademię REVO, obserwując praktyczny pokaz przygotowywania do druku płyt REVO z wykorzystaniem rozwiązań do prepressu, proofingu i naświetlania firm Esko oraz DuPont. 

REVO nie tylko umożliwia użytkownikom uzyskanie wysokiej jakości druku (90 linii/cm, 223 lpi), niemal trójwymiarowej głębi oraz kontrastu wydrukowanych obrazów, a także powtarzalności druku, które można zmierzyć cyfrowo i skonfrontować z międzynarodowymi standardami cyfrowej jakości. Dodatkowo przenosi tę samą jakość na inne parametry, takie jak zgodność, powtarzalność i przewidywalność, stanowiące elementy procesu produkcyjnego niezbędne do uzyskania wyjątkowego poziomu ogólnej sprawności operacyjnej – podsumował Federico D'Annunzio, dyrektor ds. marketingu produktów strategicznych w dziale Business Unit Webfed firmy Bobst. Matteo Cardinotti, dyrektor zarządzający oddziału Bobst we Florencji podkreślił z dumą, że najlepszym potwierdzeniem sukcesu Akademii REVO była sprzedaż kilku maszyn wyposażonych w technologię REVO Digital Flexo jej uczestnikom. 

Tłumaczenie na podstawie artykułu firmy Bobst: Tomasz Krawczak