Utrzymanie przejrzystości – Ekaterina Merzlikina
1 Jan 1970 11:43
Co sprawia, że konsumenci wybierają ten, a nie inny produkt eksponowany na półce sklepowej? Co kieruje nimi, gdy sięgają po konkretny woreczek z marchewkami lub tackę z mięsem? Czy ma to związek z atrakcyjnym i świeżym wyglądem produktu w przezroczystym opakowaniu? Czy konsumenci rezygnują z produktu, który jest zapakowany w nieprzejrzyste i zaparowane opakowanie?
Zdarza się, że apetyczny produkt nie jest dobrze widoczny przez zaparowane opakowanie i traci atrakcyjność w oczach konsumenta. W konsekwencji może nie zostać sprzedany i trafić do śmieci, przyczyniając się do rosnącego problemu marnotrawienia żywności.
Sposób pakowania produktów spożywczych ma znaczący wpływ na zwyczaje zakupowe klientów. Warunki oraz sposób przechowywania w trakcie całego okresu przydatności do spożycia mogą powodować zmianę wyglądu produktu i jego opakowania. Opakowania z tworzyw sztucznych mogą tracić swoją przezroczystość w wyniku zamglenia, gdy są przechowywane w warunkach chłodniczych lub w wyniku zmian temperatury. Zjawisko to jest rezultatem kondensacji pary wodnej zawartej w powietrzu i w produkcie. Zamglenie często pojawia się w przypadku przezroczystych pojemników i worków z plastiku, w których przechowywane są świeże owoce, warzywa, mięso, ryby oraz dania gotowe.
Kolejne wyzwanie dla producentów pojawia się w trakcie przechowywania produktów, które mają długi czas przydatności do spożycia. Opakowanie z tworzywa sztucznego może się zakurzyć, ponieważ plastik, ze względu na swe własności elektrostatyczne, przyciąga drobiny kurzu. Szczególnie jest to widoczne na kolorowych pojemnikach i butelkach. Producenci żywności muszą rozwiązać te problemy, jeśli chcą zapewnić swoim produktom akceptację ze strony klientów.
Własności antystatyczne i przeciwzamgleniowe
Problemy z zamgleniem i zakurzeniem można zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować przez nadanie opakowaniom z tworzyw sztucznych własności antystatycznych i przeciwzamgleniowych. Można to osiągnąć wskutek dodania do masterbaczy lub polimerów aktywnych środków funkcjonalnych. Środki te mają identyczną strukturę chemiczną jak emulgatory i dzięki właściwościom hydrofilowym i liofilowym działają jako substancje powierzchniowo czynne w tworzywach sztucznych. Migrują one na powierzchnię opakowania i zapobiegają powstawaniu zamglenia oraz gromadzeniu się kurzu. Migracja emulgatorów, które są elementem materiału opakowaniowego, do powierzchni zachodzi nieustannie i w rezultacie gwarantuje długotrwałe rozwiązanie problemu. Aby osiągnąć zamierzony efekt, niezbędne jest równomierne rozprowadzenie środków w tworzywie, z którego powstanie opakowanie. Jest to trudne do osiągnięcia, ponieważ ich stężenie jest relatywnie nieduże (np. 0,4% w przypadku folii polietylenowej). Aby poradzić sobie z tym wyzwaniem, konieczne jest stworzenie masterbacza zawierającego środek funkcjonalny. W ten sposób uzyskuje się koncentrat zawierający wstępnie rozproszoną substancje uszlachetniającą.
Antystatyczne i przeciwzamgleniowe środki firmy Palsgaard, dopuszczone do kontaktu z żywnością, są wytwarzane z estrów kwasów tłuszczowych i poliglicerolu bądź destylowanych monoglicerydów kwasów tłuszczowych (DMG), znanych w branży polimerów jako monostearynian glicerolu (GMS). Zapobiegają one formowaniu się kropelek wody lub gromadzeniu się kurzu na powierzchni opakowań spożywczych.
Antystatyczny i przeciwzamgleniowy efekt w opakowaniu końcowym zależy od licznych zmiennych takich jak surowce wykorzystane do produkcji substancji funkcjonalnej, typ użytego polimeru – polietylenu lub polipropylenu – jak i pełnej receptury produktu oraz parametrów procesu produkcyjnego. Podobnie jak w przypadku emulgatorów, środki aktywne firmy Palsgaard są produkowane z rozmaitych olejów roślinnych takich jak rzepakowy, słonecznikowy i palmowy i zależnie od źródła tłuszczu zachowują się w różny sposób. To sprawia, że możliwe jest uzyskanie indywidualnych rozwiązań, dopasowanych do konkretnych potrzeb klienta końcowego.
Szersze spojrzenie na właściwości statyczne poliolefin
Elektrostatyczne własności tworzyw mogą powodować dodatkowe – poza przyciąganiem kurzu na półce sklepowej – problemy dla producentów opakowań z tworzyw sztucznych. Przykładowo dla producentów folii oznaczają one konieczność zmniejszenia prędkości linii produkcyjnych. Jest to spowodowane gromadzeniem się ładunków elektrostatycznych pojawiających się w trakcie przewijania folii. Producenci plastikowych butelek, zamknięć i pojemników muszą zmagać się z problemami w trakcie pakowania, układania oraz przenoszenia niestabilnych opakowań, które mogą się przewrócić bądź zablokować pas transmisyjny. Co więcej, ładunki elektrostatyczne znajdujące się na powierzchni tworzyw sztucznych mogą powodować pojawienie się wyładowań elektrycznych, a w rezultacie pożary, a nawet eksplozje.
Wysoką jakość i funkcjonalność antystatycznych i przeciwzamgleniowych substancji funkcjonalnych firmy Palsgaard gwarantują zaawansowane technologicznie obiekty produkcyjne oraz identyfikowalność surowców użytych do ich produkcji. Gama produktów Palsgaard przeznaczona do tworzyw sztucznych jest wytwarzana wyłącznie z certyfikowanych surowców pochodzenia roślinnego takich jak olej rzepakowy, palmowy lub słonecznikowy. Została ona stworzona specjalnie dla producentów opakowań spożywczych, którzy poszukują przyjaznych dla środowiska i zrównoważonych rozwiązań problemów związanych z zamgleniem i przyciąganiem kurzu przez wytwarzane przez nich opakowania. Do produktów mogą być dołączone certyfikaty RSPO w systemie Mass Balance. Te rozwiązania gwarantują, że klienci, zamiast skupiać uwagę na zakurzonych lub zamglonych opakowaniach, docenią atrakcyjność zapakowanych w nie produktów.
Artykuł sponsorowany