Vega – wschodząca gwiazda składarko-sklejarek
1 Jan 1970 14:30

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Vega Group z siedzibą w Mediolanie to włoski producent składarko-sklejarek z 70-letnim doświadczeniem, specjalizujący się w dostarczaniu linii skonfigurowanych pod konkretne potrzeby produkcyjne klienta. Marka Vega zyskała uznanie najbardziej znanych producentów opakowań z całego świata, obecnych również w Polsce: Mondi, Smurfit Kappa, United Packaging, VPK oraz firm rodzinnych. Dzięki elastycznemu podejściu i ciągłym innowacjom włoski producent jest w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom w zakresie prędkości, automatyzacji oraz kompleksowości finalnego wyrobu. 

SONY DSC

Historia firmy Vega rozpoczęła się w 1947 roku w Mediolanie. Mój dziadek rozpoczął działalność tuż po II wojnie światowej od niewielkiego zakładu produkcyjnego oraz kilku pracowników, co roku powiększając możliwości produkcyjne – wspomina Jacopo Nava, dyrektor zarządzający Vega Group. – Do firmy dołączyłem 20 lat temu, kiedy do naszej rodziny należało 80% udziałów. Pozostałą część posiadał przyjaciel mojego ojca, który od zawsze był również jego partnerem biznesowym. W ten sposób rodzina Nava osiągnęła swój cel pozostania w rodzinnym mieście i jednocześnie tworzenia rozwiązań, które znajdą zastosowanie na całym świecie.

Made in Italy

Fundamentem technologii Vega Group jest „Made in Italy” – od projektu po ostatnie testy przed wysyłką do klienta. W celu zoptymalizowania działalności grupa jest podzielona na dwie jednostki biznesowe: Vega srl i Meccanica Magentina, wykorzystujące efekt synergii na skalę przemysłową oraz zapewniające elastyczność produkcyjną. Firma działa na rynku opakowaniowym i swoje produkty adresuje do producentów pudełek składanych wykonanych z różnego rodzaju tektury litej, także z dużą ilością okienek. Obecnie zatrudnia ok. 40 osób, z których połowa pracuje na hali montażowej. Dział badań i rozwoju zatrudnia 5 pracowników.

Pomimo tego, że jesteśmy relatywnie małą firmą, cieszymy się bardzo dobrą reputacją i udokumentowanym doświadczeniem – zapewnia Jacopo Nava. – Działamy zgodnie z filozofią szczupłej produkcji (ang. lean manufacturing), koncentrując nasze wysiłki na redukcji kosztów oraz skróceniu czasu montażu, aby pozostać konkurencyjnym w stosunku do dostawców z Azji. Udaje nam się to już od 70 lat.

Możliwości produkcyjne fabryki w Mediolanie to 25 składarko-sklejarek rocznie. Linia może być doposażona w dodatkowe moduły (zarówno produkcji własnej, jak i pochodzące od zewnętrznego dostawcy) także w dowolnym czasie po instalacji u klienta, więc nie ma potrzeby przewidywania przyszłych potrzeb lub konfigurowania opcji „na wszelki wypadek”.

Jesteśmy bardzo otwarci na kooperację z innymi producentami pod warunkiem, że spełniają najwyższe standardy jakości – deklaruje Jacopo Nava. – System klejenia zazwyczaj pochodzi od firm Baumer HHS, ERO czy Valco, system inspekcji – od EyeC itp., ale ostateczna decyzja należy do klienta. Nasze maszyny zawsze konfigurowane są pod kątem profilu produkcji danego klienta.

Światowy zasięg

Nawet 90% przychodu Vega Group generowane jest ze sprzedaży międzynarodowej, choć w ostatnich miesiącach zauważyliśmy pewne oznaki ożywienia również na rynku włoskim – mówi Jacopo Nava. – To zawsze było celem mojego ojca: być znanym i obecnym na tak wielu rynkach, jak to możliwe i uzasadnione ekonomicznie. Na całym świecie pracuje już około 3 tys. naszych składarko-sklejarek; najstarsza z nich ma 40 lat, wciąż działa i wciąż zapewniamy do niej części zamienne.

W Polsce mamy 25 instalacji u największych producentów opakowań takich jak Mondi, Smurfit Kappa, United Packaging, Werner Kenkel, VPK Packaging, Bart, MM Packaging – potwierdza Marco Giovannini, kierownik sprzedaży w Vega Group opiekujący się rynkiem polskim. – Produkujemy innowacyjne składarko-sklejarki dla różnych segmentów rynku, zarówno do opakowań z kartonu, jak i tektury falistej. Są one produkowane w różnych wersjach, dzięki czemu odpowiadają na potrzeby producentów pudełek z różnych rodzajów podłoży. Zakres produktów możliwych do uzyskania na naszych składarko-sklejarkach to od 60 cm (otwarte pudło) do nawet 6 m dzięki aplikacji zwanej podwójnym podajnikiem. Jedna z takich wersji o szerokości 200 cm pracuje w zakładzie Werner Kenkel w Krzycku.

Poza Włochami firma jest reprezentowana przez agentów i dystrybutorów – za Polskę odpowiada Gunnar Prucker z firmy Corrutek GP: Naszymi klientami są zarówno firmy rodzinne, jak i duże, międzynarodowe koncerny. Dzięki elastycznemu podejściu i innowacjom możemy sprostać najbardziej wygórowanym wymaganiom, zarówno w kwestii prędkości, jak i poziomu automatyzacji czy kompleksowości gotowego wyrobu.

Konstelacje bogate w gwiazdy

Portfolio firmy Vega Group składa się z 5 linii:

– ALTAIR to maszyna stworzona do przetwarzania tektury falistej o wysokiej gramaturze. Dostępna jest w formatach 160, 200, 240 oraz 290 cm i zawiera zaawansowane technicznie rozwiązania, których celem jest zapewnienie wysokiej jakości przetwarzania opakowań z tektury falistej (o fali N, F, E, B, C, A, K, EB, BC, BA; od 500 do 1500 g/m2). Linia Altair umożliwia produkcję szerokiej gamy wyrobów – od pudeł standardowych, przez typu amerykańskiego, z automatycznym dnem, 4- i 6-rożne, odwrócone oraz z automatycznym dnem z przegrodami.

– FRECCIA powstała w celu umożliwienia produkcji opakowań farmaceutycznych i kosmetycznych. Wyposażona w moduły MBA (do wyrównywania okienek), Print Check (do 

sprawdzania nadruku), Braille Embossing (do wytłaczania znaków Braille'a) oraz systemy zapewnienia jakości uzupełnione o Inline Ejector (wyrzutnik w linii). Maksymalny wymiar otwartego pudełka to 62 cm. Dostępna jest pełna gama akcesoriów dodatkowych. 

– PULSAR dzięki swojej modułowej konstrukcji zapewnia wysoką wydajność składania w każdym segmencie produkcyjnym, zarówno jeśli chodzi o prędkość, jak i czas narządu. Linia ta jest pozycjonowana jako oferta dla najwyższego segmentu rynku i dostępna w trzech formatach 110, 130 i 145 cm w celu umożliwienia przetwarzania tektur litych (180-1000 g/m2) oraz cienkich tektur falistych typu EB. Pulsar jest zdaniem firmy Vega najlepszą kombinacją jakości i wydajności.

– POLARIS – ta linia jest dostępna w dwóch formatach: 

90 i 110 cm i w różnych konfiguracjach do przetwarzania opakowań z automatycznym dnem, podwójnymi ścianami, 4- i 6-rożnych. Ten model jest również modułowy – może być wyposażony w elektroniczny system kontroli funkcji maszyny V. I. S 2 (Vega Integrated Systems 2), umożliwiający integrację i zarządzanie poszczególnymi funkcjami składarko-sklejarki poprzez konsolę z ekranem dotykowym najnowszej generacji. Vega oferuje dwa systemy podawania okienek w jednym prostym rozwiązaniu. Model wszechstronny, elastyczny, przystosowalny.

– AQUILA to składarko-sklejarka do tektur litych i falistych z tzw. poziomu entry-level. Premierę miała na targach drupa 2016 i do tej pory zainstalowano już 10 linii. Zdaniem producenta idealna dla początkujących oraz tych, którzy chcą mieć „wszystko w jednym”. Modułowa i elastyczna, Aquila jest dostępna w 3 formatach (62, 82 i 102 cm). Markę Aquila wprowadziliśmy jako alternatywę dla maszyn używanych na porównywalnym poziomie cenowym – wyjaśnia Marco Giovannini. – Jako jedyna jest produkowana w Chinach na 

podstawie projektu inżynierów firmy Vega. Każda maszyna jest sprawdzana i testowana przed wysyłką do Włoch, a później – w celu zagwarantowania wysokiej jakości dla użytkownika końcowego – ponownie uruchamiana i sprawdzana w fabryce w Mediolanie pod kątem mechanicznym, elektrycznym i elektronicznym. Jej cena jest naprawdę atrakcyjna dla początkujących.

Do 5 lat gwarancji

Wszystkie składarko-sklejarki firmy Vega są wyposażone w system zdalnej kontroli, który umożliwia natychmiastową diagnostykę – mówi Marco Giovannini. – W większości przypadków pozwala to na uniknięcie wizyty technika, co oszczędza zarówno czas, jak i pieniądze. Jeśli jednak wizyta serwisanta jest niezbędna, wysyłany jest on bezpośrednio z Mediolanu lub – w nagłych przypadkach – korzystamy z lokalnych techników zewnętrznych. Naszych klientów wyposażamy w tzw. zestaw bezpieczeństwa, zawierający najbardziej newralgiczne części zamienne. Niezależnie od tego utrzymujemy pełny magazyn części zamiennych w fabryce w Mediolanie. Włochy są centralnie zlokalizowane, a Mediolan posiada aż trzy lotniska, dzięki czemu dotarcie do klienta to kwestia godzin, nie dni.

Maszyny firmy Vega są stosunkowo proste z konstrukcyjnego punktu widzenia, więc bardzo rzadko zatrzymują się z tego powodu, a nawet jeśli, to większość awarii klient jest w stanie usunąć samodzielnie dzięki zestawowi bezpieczeństwa – dodaje Gunnar Prucker. – Rzadkie awarie na ogół następują z powodu oprogramowania lub elektroniki, co jesteśmy w stanie szybko naprawić zdalnie.

Standardowy okres gwarancji – z wyłączeniem modelu Aquila – to 2 lata. Mamy tak duże zaufanie do naszych konstrukcji, że za dodatkową opłatą możemy rozszerzyć okres gwarancji do 5 lat – informuje Marco Giovannini.

Przewagi konkurencyjne

Solidna konstrukcja, która przetrwa dekady, ciągłe badania i rozwój, nieustanne innowacje w celu podniesienia wydajności i bezpieczeństwa produkcji to główne czynniki, które powodują, że nasze linie są unikalną ofertą na rynku – mówi Marco Giovannini. – Wysoki poziom automatyzacji, szybki narząd i produkt gotowy najwyższej jakości to kluczowe czynniki na dzisiejszym konkurencyjnym rynku.

Tym, co odróżnia nas od największych marek w branży jest uwaga, którą poświęcamy każdemu klientowi przed procesem sprzedaży, w jego trakcie i – co najważniejsze – również po jego zakończeniu – konkluduje Jacopo Nava. – Nasze maszyny są w pełni modułowe, zupełnie jak klocki Lego. Zaczynamy od najprostszej konfiguracji, dodajemy moduły i funkcjonalności wymagane przez konkretnego klienta. Takie podejście jest unikalne na rynku. 

Anna Naruszko