Vilpol rozszerza ofertę o sztywne opakowania z tektury – Tomasz Krawczak
1 Jan 1970 09:23
Drukarnia Vilpol przywiozła z tegorocznych targów drupa maszynę, która zapewni firmie możliwość automatycznej produkcji opakowań oklejanych typu rigid-box z tektury litej. Ten rodzaj produktu jest zupełnie nowy w portfolio przedsiębiorstwa, choć od lat produkuje ono w niewielkich nakładach opakowania kartonowe i kaszerowane dla firm parafarmaceutycznych i spożywczych.
Przygoda Vilpolu z pudełkami składanymi z tektury introligatorskiej typu rigid-box rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku uruchomieniem dwóch maszyn półautomatycznych do ich produkcji. Nowa usługa wzbudziła zainteresowanie klientów drukarni – przede wszystkim z branży wydawniczej, którzy docenili możliwość wykonania pełnego zakresu produkcji w jednej firmie – i zachęciła kierownictwo do inwestycji w maszynę w pełni automatyczną. Wybór padł na urządzenie ZK-660AN chińskiej firmy Zhongke, którą Andrzej Chełczyński, członek zarządu Vilpolu, obejrzał w trakcie wyprawy do Azji, gdy poszukiwał tam nowej składarko-sklejarki. Decyzja o zakupie wynikała zarówno z atrakcyjnej ceny, jak i technicznego zaawansowania urządzenia – mówi.
Vilpol liczy, że dzięki wyrobieniu sobie marki wśród klientów z branży wydawniczej (którzy zlecają drukarni produkcję pudełek m.in. na gry i puzzle) usługami drukarni zainteresują się firmy z innych branż. Zakres możliwych zastosowań sztywnych opakowań jest bardzo szeroki; ich atrakcyjny wygląd oraz trwałość znajdują chętnych odbiorców w branżach kosmetycznej, żywnościowej, obuwniczej, odzieżowej i wielu innych. Rigid-boxy to opakowania premium, które na ogół idą w parze z efektownymi uszlachetnieniami w rodzaju złoceń i hot stampingu, jakie, być może, pojawią się w naszej ofercie w przyszłości – przyznaje Wiktoria Majewska, członek zarządu firmy Vilpol. – Segment producentów opakowań typu rigid-box nie jest jeszcze tak nasycony, jak w przypadku opakowań z tektury falistej i kaszerowanej, dlatego mamy nadzieję, że znajdziemy w nim swoją niszę. Widzimy dla siebie szansę w produkcji pudełek typu „welcome pack”, czyli prezentowych – dodaje.
Jeśli pomysł z produkcją opakowań sztywnych sprawdzi się, bardzo prawdopodobny będzie zakup drugiego automatu. Chcielibyśmy połączyć dwa urządzenia w synchronicznie pracujący tandem, w którym jedna maszyna wytwarza pudełko właściwe, a druga w tym samym czasie formuje przykrycie. Decyzja o zakupie drugiego automatu będzie zależała od sukcesu naszej oferty; praca „tandemowa” pozwoliłaby nam produkować nawet 30 pudełek na minutę – przyznaje Andrzej Chełczyński.
Firma Zhongke, producent automatu ZK-660 AN, od 2002 r. jest największym dostawcą tego typu urządzeń na rynek azjatycki i jednym z czołowych w skali globu. Jej produkty posiadają certyfikaty jakości ISO 9000 oraz certyfikat bezpieczeństwa CE i są sprzedawane odbiorcom z Europy, Bliskiego Wschodu i Azji. Automat ZK-660 AN, który zakupiła firma Vilpol, to zaawansowane i zautomatyzowane urządzenie do produkcji wysokiej jakości sztywnych opakowań oklejanych typu rigid-box. Zależnie od wymiarów pudełka wytwarza od 15 do 30 pudełek w ciągu minuty. W porównaniu z tradycyjną ręczną produkcją maszyna zapewnia nawet 30-krotny wzrost efektywności.
Automat jest sterowany za pomocą dotykowych paneli. Wyposażono go w funkcję autodiagnostyki, która w każdej chwili może wykryć błąd w wykonywanej czynności oraz umożliwia testowanie maszyny przed rozpoczęciem produkcji. Dzięki temu rozwiązaniu maszynę jest w stanie obsługiwać operator bez wysokich kompetencji, a czas narządzenia automatu do nowej pracy skraca się do około 1 godziny.