Webinar SOMA: Optima² w centrum uwagi 
1 Jan 1970 10:51

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Czeska firma SOMA, producent maszyn do druku fleksograficznego, bobiniarek oraz laminatorów zaprezentowała nową generację swej udanej i dobrze przyjętej przez klientów maszyny flekso Optima². Godzinny pokaz, w którym uczestniczyło łącznie ok. 1000 obserwatorów, odbył się w trakcie wirtualnego spotkania z klientami w ramach On-line Product Launch Webinar 2020 – namiastki niedoszłego targowego stoiska na targach drupa, które z powodu pandemii koronawirusa zostały przełożone na kwiecień przyszłego roku. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele firm partnerskich: Flint Group, Marvaco oraz Inci-Flex.

Nowości SOMA

Lipcowy webinar był dla czeskiego producenta okazją do zaprezentowania – prócz kolejnej generacji maszyny Optima² z centralnym cylindrem, wyposażonej w funkcje automatycznego, bezodpadowego ustawiania druku – także nowego urządzenia S-Mount do automatycznego montażu płyt drukowych oraz nowej generacji bobiniarki Pluto III. Zastosowanie pakietu inteligentnych funkcji automatyki (SOMA Intelligent Automation Features Package) przyczynia się do zapewnienia najwyższej jakości druku, usprawnia komunikację w łańcuchu produkcji oraz gwarantuje szybki i prosty narząd maszyny przy kolejnym wzorze oraz ograniczenie błędów operatora. Oto nieco szczegółów na temat kilku nowości SOMA:

– urządzenie S-Mount do automatycznego naklejania płyt drukowych. Automatyczne montowanie płyt to precyzyjnie zdefiniowany proces, który niezwykle ułatwia i usprawnia dokładne naklejenie płyt fotopolimerowych, co pozwala także ograniczyć do minimum przestoje maszyny drukującej związane z nieprawidłowym montażem form drukowych. W nowej S-Mount wykorzystano niektóre funkcje znane z urządzenia SOMA ARUN, takie jak skanowanie topografii i umiejscowienia naklejonej płyty, co stanowi podstawę automatycznego ustawiania druku na maszynie OPTIMA (pasowanie registra i ustawień docisku);

– Intelligent Job Tuning: druga generacja systemu Advanced Bounce Control zapobiegającego drganiom (biciu) wałów drukowych przy dużych prędkościach drukowania, co zapewnia uzyskanie najwyższej jakości druku i jego stabilności. To specjalnie zaprojektowany algorytm programowy załączający się w trakcie narządu maszyny pod nowe zlecenie;

– Intelligent Service Platform: w trakcie webinaru SOMA zaprezentowała również internetową platformę Inteligentnego Serwisu. To wszechstronne rozwiązanie chmurowe zapewniające stabilny kanał komunikacji do szybkiego rozwiązywania problemów dla każdego klienta firmy.

Prezentacja na żywo możliwości druku na nowej maszynie Optima² odbywała się z pomocą czterech kamer, dzięki którym uczestnicy podglądający przebieg webinaru na swych komputerach mieli pewność, że wszystkie etapy realizacji zleceń – od montowania płyt po wydruk – są realizowane w warunkach możliwie zbliżonych do produkcyjnych. Przed rozpoczęciem drukowania pierwszej z dwóch prac odbyła się demonstracja funkcji Intelligent Job Tuning. W celu zaprezentowania jej potencjału w zakresie redukcji drgań wałów drukowych naklejono płyty drukowe z 5-centymetrowym odstępem (nie na całym obwodzie tulei drukowej). Aby dodatkowo utrudnić osiągnięcie obiecanych rezultatów, w zleceniu umieszczono dodatkowe elementy zwiększające ryzyko pojawienia się efektów bicia podczas drukowania. Dzięki solidnej konstrukcji ramy zespołu drukującego maszyny Optima², jak również zastosowaniu systemu redukcji drgań Advance Bounce Control i Intelligent Job Tuning udało się wyeliminować drgania oraz bezbłędnie wydrukować pracę z prędkością 500 m/min. Przy narządzie maszyny do drugiego zlecenia wykorzystano urządzenie S-Mount do automatycznego naklejania płyt drukowych oraz skanowania już naklejonej płyty, aby ustawić druk na maszynie poprzez system ARUN, który pozwala na bezodpadowe ustawienia registra i docisków.

Zrównoważone rozwiązania od Flint Group Packaging i Marvaco

W trakcie webinaru SOMA wykorzystała rozwiązania Flint Group Packaging oraz Marvaco przy druku w wysokiej rozdzielczości przyjaznego dla środowiska foliowego opakowania wykonanego w technologii EGP (Expanded Gamut Print). Folię zadrukowano farbami w rozszerzonym gamucie kolorystycznym HiQ w rozdzielczości 80 l/cm (203 lpi). Do wykonania pracy wykorzystano wałki rastrowe o niskiej pojemności i farby o wysokim stopniu intensywności (CMYK, zielona, fioletowa i kryjąca biała). To zadanie dowiodło potencjału maszyny SOMA Optima² w druku drobnych elementów również wówczas, gdy odbywa się on na podkładzie z białej apli. 

Wymagający projekt Inci-Flex

Udanie zakończyło się też drukowanie (z prędkością 500 m/min) trudnego projektu dostarczonego przez firmę Inci-Flex, który pozwolił na uzyskanie z maszyny SOMA Optima² wszystkiego, co najlepsze dla druku fleksograficznego. Przy jego realizacji wykorzystano technologię Ultra LED, stanowiącą odpowiedź na wiele wyzwań stawianych przez studia prepress takich jak bardzo wysoki kontrast tonalny oraz uzyskanie naturalnej kolorystyki. Szczególnie podobały się gładkie przejścia w odcieniach skóry, podobnie jak światła zanikające do zera. Operatorom udało się także uzyskać czarne kolory o wyjątkowej gęstości z czterech barw spotowych. Wszystko to miało dowieść, że nowa Optima² jest w stanie drukować w jakości nie gorszej od wklęsłodruku.

Firma SOMA zamierza kontynuować jesienią br. serię swoich webinarów, na których zaprezentuje swoje kolejne, inteligentne rozwiązania w zakresie automatyki; zaprasza również do udziału w konferencji, która powinna odbyć się 9 września 2020 r. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, będzie to doskonała okazja do zapoznania się z ofertą SOMA w praktycznym działaniu. Dodatkowym ukłonem dla polskich klientów będzie symultaniczne tłumaczenie konferencji na język polski.

Nie tylko SOMA

Choć nowe rozwiązania czeskiego producenta znalazły się w centrum uwagi lipcowego webinaru, okazję do zaprezentowania własnej oferty wykorzystały również firmy partycypujące w jego organizacji:

– Flint Group Flexographic – wszechstronnej płyty do druku flekso nyloflex FTS o naturalnie płaskich wierzchołkach punktów, przeznaczonej dla wielu segmentów, farb i podłoży. Płyta ogranicza złożoność procesu, a jednocześnie gwarantuje najwyższą jakość druku;

– Flint Group Packaging Inks – nowej generacji nitrocelulozowych farb ONECode przeznaczonych do druku na powierzchniach i laminatach o dużej odporności w połączeniu z białą aplą o wysokim stopniu krycia;

– Marvaco – technologii druku GreenerPrinting EGP pozwalającej uzyskać szeroki gamut kolorów i dokładną symulację kolorów ze skali Pantone bez zastosowania kolorów spotowych;

– Inci-Flex – technologię naświetlania płyt drukowych Flexo Ultra LED, która stanowi kolejny krok ku osiągnięciu przez fleksografię rotograwiurowej jakości.

Na podstawie materiałów firmy SOMA opracował TK